Aby określić, w którym miejscu parkować mogą pojazdy silnikowe, w przepisach ruchu drogowego obowiązuje znak parking. To kwadratowy znak z niebieskim tłem i białą obwódką, na którym znajduje się dużych rozmiarów litera „P”. Prosty i przejrzysty projekt sprawia, że nie da się go pomylić z żadnym innym znakiem. Dowiedz się, jakie dokładnie ma on zastosowanie!

Znak parking – kiedy się go stosuje?

Aby oznaczyć miejsce przeznaczone do postoju pojazdów silnikowych (opcjonalnie zespołu pojazdów), stosuje się znak parking. Ma on oznaczenie B-18. Co ważne, wyznaczona przez niego strefa nie obejmuje przyczep kempingowych. Warto jednocześnie dodać, że znaku nie stosuje się w terenie zabudowanym w przypadku miejsc parkingowych znajdujących się w zatokach przy jezdni (jeśli pojazd mieści się w całości w zatoce). 

Sposób parkowania

Doprecyzowaniem tego, jak należy się ustawić na parkingu, może być znajdująca się pod znakiem parking tabliczka „T-30”. To wizualizacja graficzna ustawienia samochodów na miejscach parkingowych. Ustala się wspomniane ustawienie na podstawie warunków drogowych, a także wielkości parkingu i natężenia ruchu pieszego.

Znak parking z dookreśleniem

Innym opcjonalnym elementem, który może pojawić się pod znakiem parkingu, jest tabliczka dookreślająca rodzaj postoju. Na przykład z napisem „płatny” lub „strzeżony”. Często spotyka się również informację „miejsce zastrzeżone”. Oznacza to, że w tym miejscu zaparkować mogą jedynie pojazdy uprawnione. Warto zwracać uwagę na dodatkowe informacje znajdujące się pod znakiem, żeby uniknąć ewentualnego mandatu lub pouczenia ze strony policji, lub straży miejskiej.

Znak parking jest często spotykany w naszej przestrzeni drogowej. Warto wiedzieć, w jakich okolicznościach jest stawiany oraz jaką pełni funkcję. Bez wątpienia fakt, że pojawia się coraz więcej miejsc parkingowych to dobra wiadomość, ponieważ przy obecnej ilości samochodów znalezienie jednego z nich to spore szczęście. Wypatruj więc niebieskiego znaku z literą „P” i miej nadzieję, że choć jedno miejsce będzie wolne!

Archiwum: lipiec 2022