Koniec drogi z pierwszeństwem jest sygnałem dla kierowcy, że powinien wzmożyć swoją uwagę w trakcie prowadzenia pojazdu. Dzieje się tak ze względu na to, że nie porusza się już po uprzywilejowanej trasie. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego ograniczenia.

W jakim miejscu stawia się zazwyczaj znak sygnalizujący koniec drogi z pierwszeństwem?

Miejsce, w którym najczęściej umieszcza się znak, to skrzyżowanie – przede wszystkim z ruchem okrężnym. Można go również zauważyć w niedużej odległości od drogi głównej czy skrzyżowania jezdni równorzędnych. Stosowanie znaku sygnalizującego koniec drogi z pierwszeństwem jest związane bezpośrednio z symbolem D-1, czyli tablicą oznaczającą początek trasy o tym charakterze. 

Kwestie techniczne – jakie parametry powinno mieć oznaczenie?

Znaki drogowe muszą być widoczne w każdych warunkach, a także nie stwarzać zagrożenia dla kierowców, na przykład w momencie, kiedy spadną lub ulegną uszkodzeniu w inny sposób. Z tego powodu stworzono specjalne wytyczne, które musi spełniać ten element.

Tym samym znak D-2, czyli oznaczenie związane z końcem drogi z pierwszeństwem, powinno być wykonane z blachy stalowej z powłoką cynkową o gramaturze 1,25. Kompozyt materiałów, a konkretnie ocynkowanie sprawia, że element jest trwały i odporny na działanie deszczu, wiatru i wilgoci – nie koroduje.

Emblemat maluje się proszkowo, a patera ma podwójnie zagięte krawędzie. Winnym przypadku ostro zakończone krawędzie stwarzałaby zagrożenie, na przykład dla przechodniów.

Jak prezentuje się znak D-2? Oznaczenie i zastosowane kolory na znaku informacyjnym

Na paterze umieszczono symbol przekrzywionego o 90 stopni żółtego kwadratu z czarną ramką, a także gruby pas, również w czarnym odcieniu.

Te dwie części oznaczenia są osadzone na białym tle. Żeby zapewnić lepszą widoczność, producenci stosują także folę odblaskową typu 1 lub 2, aby oznaczenie było zauważalne także w nocy lub w miejscach bez dostępu do światła.

Informacyjna naklejka znamionowa – co się na niej znajduje?

Być może niektóre osoby zdążyły już zauważyć, że na znakach znajdują się naklejki znamionowe. Nie jest to przypadek. Na takich emblematach znajdują się ważne informacje dotyczące znaku D-2. 

Dotyczą one samego symbolu, a także konkretnej grubości zastosowanej blachy i jej wymiarów. Znajdują się tam również wiadomości o producencie, dacie produkcji czy celu zastosowania.

Można się z nich też dowiedzieć więcej na temat typu mocowania, chromatyczności, współczynnika odblasku i odporności na czynniki zewnętrzne. Całość uzupełniają dane o spełnianych normach i numerze deklaracji oznaczenia, a także okres przydatności znaku drogowego.

Archiwum: czerwiec 2022