Prowadzenie pojazdów mechanicznych jest związane z ryzykiem wypadków i kolizji. Dla zminimalizowania ryzyka kierowcy muszą spełniać pewne warunki, by nadawać się do można ich było dopuścić do kierowania autem. W tym celu przeprowadza się badanie lekarskie na prawo jazdy. Jest ono obowiązkowe, ale nie trzeba się go przesadnie obawiać. Dowiedz się, gdzie i kiedy się odbywa oraz jakie koszty poniesiesz w związku z wizytą u lekarza. Czytaj nasz artykuł!

Badanie lekarskie kierowców – kiedy się odbywa?

badanie lekarskie na prawo jazdy kiedy

Aby ubiegać się o Profil Kandydata na Kierowcę (PKK), musisz przejść kontrolne badanie lekarskie na prawo jazdy. Od stycznia 2013 roku każda osoba chcąca ubiegać się o takie uprawnienia musi udać się do lekarza orzecznika, zanim przystąpi do kursu na prawo jazdy. Jeszcze kilka lat temu można było zacząć szkolenie w wybranej placówce, a dopiero w jego trakcie przejść takie badanie. Jednak kolejność się zmieniła. Nie możesz zapisać się do szkoły nauki jazdy, jeśli nie masz numeru PKK. A numer ten wyrobisz tylko wtedy, gdy wykonasz specjalistyczne badanie do prawa jazdy.

Lekarz – badanie na prawo jazdy. W jakich placówkach jest przeprowadzane?

badanie na prawo jazdy lekarz

Absolutnie najważniejsze jest to, by dokument o akceptacji do prowadzenia pojazdów wydał lekarz orzecznik. Tylko wtedy jest to pismo mające moc prawną i przyjmowane przez wydział komunikacji. Lekarza z odpowiednimi uprawnieniami znajdziesz bez większych trudności w ośrodkach medycyny pracy. Mogą to być placówki miejskie lub wojewódzkie.

Badanie lekarskie na prawo jazdy – cena orzeczenia lekarskiego

badania lekarskie na prawo jazdy cena

Ile kosztuje badanie lekarskie na prawo jazdy? Odwiedzając ośrodek Medycyny Pracy, musisz być przygotowany na wydatek rzędu nawet 200 zł. To górna granica ustalona przez Ustawodawcę, której nie można absolutnie przekraczać. Rzadko zdarza się, by jakiś medyk obniżał tę kwotę, dlatego zwykle za badanie lekarskie do prawa jazdy zapłacisz właśnie wspomniane 200 zł.

Badanie lekarskie na prawo jazdy – jak wygląda?

badanie lekarskie na prawo jazdy jak wygląda

Nieraz na przeprowadzenie badań lekarskich potrzeba sporo czasu. W tym przypadku zwykle jest inaczej, bo badanie kierowców kat. B lub A trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Jak wygląda badanie na prawo jazdy? Podczas wizyty lekarz skontroluje:

  • wzrok;
  • słuch;
  • umiejętność zachowania równowagi oraz koordynowania ruchów ciała. 

Jest również zobowiązany do przeprowadzenia analizy stanu psychicznego. W trakcie badania może zauważyć cechy świadczące o uzależnieniach od substancji psychoaktywnych. Częścią wizyty jest również szeroki wywiad na temat chorób i przyjmowanych leków.

Na czym polegają badania na prawo jazdy – cel i zakres

badania lekarskie na prawo jazdy cel
badania lekarskie na prawo jazdy cel

Po obszernej obserwacji przyszłego kierowcy lekarz orzecznik może stwierdzić zdolność, ograniczoną zdolność lub niezdolność do prowadzenia pojazdów. W przypadku stwierdzenia poważnych wad lub przewlekłych jednostek chorobowych może być konieczne wykonanie dodatkowych badań uzupełniających. Od ich wyniku zależy, jak długo kierowca będzie mógł jeździć bez wykonywania badań po raz kolejny.

A co musisz mieć ze sobą, udając się na badanie lekarskie na prawo jazdy do lekarza orzecznika? Przede wszystkim:

  • dokument tożsamości;
  • okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe jeśli masz wadę wzroku;
  • aparat słuchowy – w przypadku wady słuchu;
  • aktualną dokumentację medyczną, jeżeli nią dysponujesz;
  • pieniądze na opłacenie kosztów badania.

Obowiązkowe badanie lekarskie dla osoby ubiegającej się o prawo jazdy – ile ważne?

badanie lekarskie obowiązkowe

Do 2013 roku badanie było bezterminowe. Obecnie badanie lekarskie na prawo jazdy wydawane jest maksymalnie raz na 15 lat. W niektórych przypadkach (słaby wzrok lub podeszły wiek) zaświadczenie może mieć krótszą ważność i niektóre przestają być aktualne już po roku! W drastycznych przypadkach lekarz może nie wydać kandydatowi odpowiednich dokumentów umożliwiających ubieganie się o prawo jazdy.

Badanie lekarskie na prawo jazdy – czy jest się czego bać?

Badanie lekarskie na prawo jazdy czy jest

W ogromnej większości przypadków kandydaci na kierowców przechodzą pozytywnie tego rodzaju badania. Osoby młode i zdrowe, bez wad wzroku i słuchu powinny załatwić wszelkie formalności i przejść wizytę w maksymalnie 20 minut. Oczywiście, im więcej wątpliwości pod kątem stanu zdrowia, tym dłużej może potrwać badanie lekarskie na prawo jazdy. Jeśli jednak nie masz tendencji do agresywnych i destrukcyjnych zachowań, nie jesteś uzależniony od alkoholu ani substancji psychoaktywnych i cieszysz się dobrym zdrowiem, taka wizyta będzie jedynie rutynową kontrolą.

Badanie lekarskie na prawo jazdy a przedłużanie ważności uprawnień

badanie lekarskie na prawo jazdy ważność

Czasem wniosek o przedłużenie ważności prawa jazdy wiąże się z wizytą u orzecznika. Koszty mogą się skumulować, gdy jednocześnie trzeba wymienić sam dokument z uwagi na utratę ważności i wykonać ponownie badania lekarskie. Wtedy zapłacisz za wszystko nieco ponad 300 złotych.

Pamiętaj, że badanie lekarskie na prawo jazdy to nic strasznego. Przejdziesz je łatwo i szybko, chyba że masz poważne problemy ze zdrowiem. Oczywiście, sam koszt może być dla niektórych spory, bo zwykle wynosi 200 zł. Jednak musisz przejść badania i za nie zapłacić, abyś mógł uzyskać zaświadczenie przed wnioskowaniem o PKK. Później pozostaje ci już jedynie zapisanie się do najlepszego ośrodka szkolenia kierowców.

Archiwum: wrzesień 2021