Czujnik zmierzchu w samochodzie powinien ci znacznie ułatwić poruszanie się po drodze. Niektóre pojazdy są w niego wyposażone fabrycznie. Sensor zmierzchu jest jednym z najbardziej przydatnych dodatków do pojazdu, ponieważ zwiększa twoje bezpieczeństwo na drodze. W jaki sposób działa? Czy możliwy jest montaż, gdy nie masz go w swoim samochodzie? Znajdź odpowiedź te pytania i sprawdź, gdzie zamontować czujnik zmierzchowy!

Czujka zmierzchu – w Polsce musisz mieć włączone światła

Zgodnie z art. 51. ustawy Prawo o ruchu drogowym światła samochodu muszą być włączone cały czas. Nawet wtedy, gdy wokół panuje piękna i słoneczna pogoda. Ten przepis wszedł w życie w 2011 roku i od tamtej pory cały czas obowiązuje. Poruszając się po drodze, musisz mieć więc włączone światła mijania (lub dzienne, jeśli pojazd ma takie wbudowane). Jednak warto pamiętać, że ten drugi typ jedynie lekko doświetla pojazd i nie zwiększy wystarczająco twojej widoczności po zmierzchu. Gdy tylko zacznie się ściemniać lub pogoda się pogorszy, musisz koniecznie włączyć światła dzienne. Czy warto do nich dodać czujnik zmierzchu?

Czujnik zmierzchu – co to jest?

Gdy masz zamontowane światła dzienne, musisz pamiętać, aby włączyć je wraz z pogorszeniem się warunków na drodze. Może ci pomóc czujnik zmierzchowy do samochodu. Dzięki niemu światła mijania włączą się, gdy tylko pogoda zmieni się na gorszą lub też gdy zacznie się ściemniać. Jeśli będziesz wjeżdżał do ciemnego tunelu, to w ciągu ok. 2 sekund światła wzmocnią się, dzięki czemu będziesz dobrze widzieć w trakcie podróży. Reakcja czujnika jest przy tym zwykle znacznie szybsza niż percepcja kierowcy.

Czujnik zmierzchu – jak działa?

Czujnik zmierzchu samochodowy wbrew pozorom jest bardzo prostym urządzeniem, które rzadko się psuje. Elementem jego wyposażenia jest fotorezystor, który pomaga w analizie otaczającego samochód światła. Sprawdza, jakie jest jego natężenie, a następnie uruchamia przełącznik. Ten zaś uwalnia przepływ energii, który kieruje się prosto do układu sterującego. Dzięki tej prostej w działaniu technologii nie musisz się już martwić włączaniem świateł mijania, ponieważ zadziałają w pełni automatycznie.

Czujnik zmierzchu do samochodu – znajdź dla niego miejsce

Jeśli twój czujnik zmierzchu ma pełnić swoją funkcję, musi zostać zamontowany w odpowiednim miejscu. Światło nie może padać bezpośrednio na niego lub na sondę urządzenia. Jednocześnie powinien znajdować się w możliwie odsłoniętym miejscu. Unikaj więc miejsc ukrytych. Zakamarki nie będą odpowiednią lokalizacją! Jeśli nie zadbasz o jego ułożenie, możesz doprowadzić do sytuacji, w której będzie włączał się zbyt późno lub zbyt wcześnie.

Jak podłączyć czujnik zmierzchu?

Aby czujnik zmierzchu działał, musi być prawidłowo podłączony. Możesz się tym zająć samodzielnie. Jednak jeśli nie czujesz się pewnie, poproś o pomoc swojego mechanika. Załóżmy jednak, że chcesz działać na własną rękę. Na zakupionym urządzeniu powinieneś znaleźć schemat, który wyjaśni ci, w jaki sposób podłączyć swój model. Konieczny jest oczywiście dostęp do świateł pojazdu. Zwykle sprzedawane urządzenia posiadają trzy zaciski, które umożliwiają ich szybki i sprawny montaż.

Jaki czujnik zmierzchu należy wybrać?

Na rynku nie brakuje przeróżnych modeli czujników zmierzchu, dlatego możesz wybrać taki, który najbardziej odpowiada twoim potrzebom. Można podzielić je na co najmniej kilka różnych kategorii. W sklepach znajdziesz np.:

  • wyłącznik zmierzchowy z czujnikiem, który montuje się za pomocą specjalnych wkrętów;
  • wyłącznik zmierzchowy z sondą reagujący na światło zależnie od tego, jakie informacje dostaje specjalna puszka, w której właśnie znajduje się sonda;
  • wyłącznik zmierzchowy z zegarem, który włącza światła w zależności od tego, jaka jest obecnie pora dnia.

Na to zwróć uwagę przy zakupie!

Odpowiedni czujnik zmierzchu powinien być urządzeniem, które wytrzyma pracę w różnych temperaturach. Wybieraj więc taki sprzęt, który ma największy zakres pod tym względem. Istotne jest też bezpieczeństwo. Postaw na model, który ma stopień zabezpieczeń IP65. Zwróć też uwagę na to, ile pobiera prądu i czy przeprowadzone zostały na nim testy na wytrzymałość.

Czujnik zmierzchu to sprzęt, który reaguje bardzo szybko na zmianę pory dnia i wzmacnia doświetlenie. Jazda po zmroku wymaga szczególnej czujności. To pożyteczne urządzenie pozwoli ci lepiej dostrzegać szczegóły podczas jazdy.

Archiwum: lipiec 2021