Auto na abonament, czyli wynajem długoterminowy

Tak jak w tytule, samochód na abonament to nic innego jak wynajem długoterminowy. Jednak to, co wyróżnia tę formę finansowania samochodu, jest to, że rata wynajmu może być niższa niż rata klasycznego kredytu, który zaciągnęliśmy na zakup auta, czy chociażby raty leasingu. Co więcej, w opłacie miesięcznej auta na abonament znajdują się wszelkie koszty związane z jego eksploatacją, oprócz paliwa. Pokrótce nie musimy przejmować się ubezpieczeniem, kosztami serwisu, wymianą opon, czy przeglądem technicznym, gdyż wszystkie te formalności załatwia firma, od której wynajmujemy auto.

Kolejną rzeczą, która wyróżnia auta na abonament, jest to, że nie ma konieczności ponoszenia kosztów związanych np. z opłatami wstępnymi. Jeżeli chodzi o koniec umowy, zwraca się samochód i można zdecydować się np. na następny. Istnieje również możliwość wykupu, lecz jest to opcja mało opłacalna. Zdecydowanie bardziej wykup opłaca się w przypadku leasingu.

Oferta wynajmu auta w abonamencie jest naprawdę spora, gdyż coraz bardziej się rozrasta. Samochody dostępne, to nawet takie, o jakich by się nam nie śniło, zatem warto sprawdzić, co aktualnie można wybrać i za ile.

Kto może zainteresować się wynajęciem auta

Samochody na abonament aktualnie są dostępne dla każdego. Mogą z nich korzystać zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Co więcej, ostatnimi czasy trend ten wśród osób prywatnych bardzo się zwiększył. Są jednak pewne warunki. Poniżej podajemy warunki wynajmu dla osób prywatnych, oraz to, co firma wynajmująca może wymagać od klienta.

  • należy mieć ukończone 18 lat,
  • należy posiadać zdolność kredytową,
  • należy być osobą fizyczną, bądź prowadzącą działalność gospodarczą,
  • należy mieć stały dochód, umożliwiający opłacanie comiesięcznego abonamentu.

Są to główne i zazwyczaj stałe wymagania odnośnie klientów. Jednak każda firma, która zajmuje się ofertą samochodów na abonament, może mieć swoje, dodatkowe wymogi.

Jak wygląda procedura wynajmu długoterminowego

Jest ona stosunkowo prosta i w wielu przypadkach można ją wykonać przez internet. Wystarczy wejść na stronę internetową usługodawcy, wybrać interesujący nas model, następnie ustalić szczegóły związane z samochodem, takie jak wersje wyposażenia, typ silnika, rodzaj opon itp. Podczas „konfiguracji” wybieramy również typ ubezpieczenia, jakie auto będzie posiadało. Oczywiście należy mieć na uwadze to, że im lepsze wyposażenie, czy mocniejszy silnik wybierzemy, tym kolejno miesięczna opłata za auto będzie wyższa.

Kolejnym krokiem jest określenie czasu najmu, jaki nas interesuje. Często 12 miesięcy jest okresem minimalnym, jaki klienci najczęściej wybierają. Tak jak wspominaliśmy we wcześniejszej części tekstu, auto na abonament nie wymaga wkładu własnego, jednak dla osób chętnych istnieje taka możliwość. Wtedy comiesięczne raty za samochód będą odpowiednio niższe.

Ostatnim krokiem jest zatwierdzenie wszystkich wyborów i wysłanie zgłoszenia. Następnie wystarczy poczekać na decyzję i gotowe. Jest to forma wynajmu auta przez stronę w sieci, jednak dla chętnych oczywiście istnieje możliwość zrobienia tego osobiście w dziale obsługi danej firmy wynajmującej. Warto dodać, że po pozytywnym rozpatrzeniu naszego zgłoszenia, usługodawca może dostarczyć auto pod wskazany przez nas adres.

kupno samochodu

Wybierasz samochód na abonament – zwróć uwagę na umowę

Skoro już jesteśmy przy ogólnej procedurze wynajmu długoterminowego, warto wspomnieć nieco o tym, aby dokładnie prześledzić umowę, którą podpiszemy.

W takiej umowie zapewne będą znajdywały się pewne zapisy, których złamanie może być dla nas nieprzyjemne, lub kosztowne. Dlatego warto na nie zwrócić uwagę. Jeżeli chodzi o dane zapisy, mogą one wyglądać następująco:

  • Ogólne warunki wyjazdu za granicę wynajmowanym autem – chodzi o to, że zanim wyjedziemy za granicę samochodem, który wynajmujemy, powinniśmy zgłosić tę czynność usługodawcy. Warto o tym pamiętać, gdyż kara za złamanie tego zapisu może wynosić nawet do kilku tysięcy złotych.
  • Kary związane z niepożądanymi czynnościami w samochodzie – mowa głównie np. o przewożeniu zwierząt w aucie, jeżeli usługodawca na to nie pozwala, czy paleniu tytoniu. Jeżeli w umowie istnieje zapis, że nie wolno robić tego typu rzeczy w wynajmowanym aucie, a podczas oględzin przy zdawaniu samochodu wyniknie, że miały one miejsce, musimy liczyć się z karą finansową.
  • Zasady udostępniania auta innemu kierowcy – jeżeli podpisujemy umowę najmu, domyślnie to my będziemy korzystać z samochodu. Warto jednak zapoznać się z ogólnymi przepisami usługodawcy odnośnie udostępniania auta innym kierowcom. Może np. istnieć zapis w umowie, że auto może być prowadzone jedynie przez najemcę i członków jego rodziny, a udostępnienie go osobom trzecim wymaga zgłoszenia tego faktu usługodawcy.
  • Dodatkowe opłaty, w tym limit kilometrów – to jest kwestia, o której nie wolno zapominać. Wynajem długoterminowy samochodu zazwyczaj wiąże się z limitami kilometrów. Chodzi o to, że w umowie może być określony roczny limit kilometrów, jaki danym autem można pokonać w tym abonamencie, jaki wybraliśmy. Każde przekroczenie limitu oczywiście będzie wiązać się z dodatkowymi opłatami. Inną kwestią związaną z dodatkowymi opłatami, może być to, czy dana firma wynajmująca zastrzega sobie prawo do zmiany wysokości raty po podpisaniu umowy, ale przed wydaniem samochodu. Może to wynikać, chociażby ze wzrostu cen samochodów.
  • Udział własny w szkodach – niestety może zdarzyć się tak, że będziemy mieli niemiłą przygodę wynajmowanym samochodem. Fakt, samochód będzie posiadał ubezpieczenie OC, a nawet ubezpieczenie AC, jednak jeżeli to wynajmujący będzie sprawcą zdarzenia, usługodawca może wymagać od niego pokrycia częściowych kosztów związanych z naprawą auta. Istnieje również możliwość, że w umowie będzie istniał zapis, że to wynajmujący pokrywa koszty wymiany niektórych części eksploatacyjnych auta.

Samochód zastępczy to niejedyny plus

Czas przejść do plusów odnośnie wynajmu auta. Zdecydowanie można wymienić ich kilka i oto one:

  • Zerowy, lub niski własny wkład podczas podpisywania umowy.
  • Utrzymanie samochodu wliczone w miesięczne opłaty (ubezpieczenie, serwis, opony, czasami samochód zastępczy i inne).
  • Minimum formalności i możliwość szybkiego wynajmu samochodu.
  • Samochód z pewnego źródła.
  • Korzyści dla firm.
  • Alternatywa dla osób, których nie stać na zakup nowego auta.
  • Szeroki wybór modeli samochodów.
  • Możliwość wyboru nowego samochodu po zakończeniu umowy.
  • Pewniejsza opcja niż kilkunastoletni używany samochód.

i inne. Jak widać to tylko niektóre plusy, jakie niesie za sobą wynajem auta na abonament. Oczywiście wszystko wiąże się z kwestiami indywidualnymi zatem jedni będą widzieć więcej korzyści inni mniej jeżeli chodzi o abonament samochodowy.

Jednak skoro są plusy, muszą być też jakieś minusy, i oto one:

  • Przede wszystkim limit kilometrów (jego przekroczenie wiąże się z opłatami).
  • Rozmaite ograniczenia w użytkowaniu samochodu.
  • Świadomość, że nie jest się właścicielem samochodu.
  • Możliwość ponoszenia dodatkowych opłat.

Podobnie jak w przypadku plusów, tak i tutaj może zaważyć podejście indywidualne.

Podsumowanie

Czy auto na abonament się opłaca? Okazuje się, że w większości przypadków tak. Wystarczy wziąć pod uwagę, ile kosztuje auto nowe z salonu i następnie to, ile czasu należałoby spłacać za nie kredyt, lub ile czasu zbieraliśmy oszczędności pozwalające na jego zakup. Abonament samochodowy to świetna opcja zarówno odnośnie samochodu służbowego jak i prywatnego. Ponadto niesie on za sobą dużo korzyści, od takich, że możemy wybrać praktycznie każdy model auta, aż po mniej istotne jak, chociażby odbiór auta w punkcie.

Jeżeli interesują Cię auta na abonament, nie czekaj i sprawdź ofertę już teraz, a być może znajdziesz opcję dla siebie!

Archiwum: marzec 2022