Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

wynajem długoterminowy aut
wynajem długoterminowy aut

Wiedza

Wynajem długoterminowy aut – na czym polega i czy warto z niego skorzystać?

Nie każdy może sobie pozwolić na zakup auta za gotówkę, a zwłaszcza fabrycznie nowego samochodu wprost z salonu dealerskiego. Możesz jednak sfinansować taki zakup, zarówno prywatnie, jak i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, za pomocą zewnętrznych źródeł. Jednym ze sposobów korzystania z auta bez ponoszenia z tego tytułu wysokich kosztów jednorazowo jest wynajem długoterminowy aut. Na czym on polega? Czym różni się na przykład od leasingu?

Wynajem długoterminowy samochodu – na czym polega ta usługa?

Wynajem długoterminowy aut polega na wydzierżawieniu auta na wskazany w umowie okres. W takim przypadku wszelkie koszty związane z utrzymaniem pojazdu spoczywają na wynajmującym. Jako najemca i kierowca nie musisz martwić się o ponoszenie wydatków związanych z serwisem auta czy jego naprawą. Nie ponosisz kosztów ubezpieczeń, tj. obowiązkowego OC czy dobrowolnych, jak AC czy assistance.

Czym charakteryzuje się usługa najmu długoterminowego samochodów?

Jeśli decydujesz się na wynajem długoterminowy samochodu musisz wiedzieć, co to w praktyce oznacza. Najczęściej wynajem aut długoterminowy trwa od 1 miesiąca do nawet 5 lat. W umowie na ogół podawany jest maksymalny roczny przebieg samochodu, a jego przekroczenie będzie narażało cię na dodatkowe koszty, zgodnie z postanowieniami umownymi. Ponadto:

 • auto nie stanie się twoją własnością i nie masz możliwości wykupienia go po zakończeniu umowy najmu;
 • możesz zdecydować się na opcję z lub bez wkładu własnego;
 • finansowanie usługi wynajmu długoterminowego aut najczęściej odbywa się z wykorzystaniem umowy leasingu operacyjnego.

W parze z umową długoterminowego wynajmu auta podpiszesz też umowę serwisową, według której obowiązek pokrycia wydatków eksploatacyjnych podejmuje wynajmujący (leasingodawca). 

Praktyczne kwestie związane z wynajmem samochodów długoterminowo

Jeśli chcesz korzystać z wynajmu długoterminowego pojazdów, to powinieneś znaleźć firmę, która będzie skłonna do podpisania z tobą stosownej umowy. Taka firma kupuje samochód, który następnie oddaje do używania. Jest to rodzaj zakupu na zlecenie w celu oddania go w najem. Firma wynajmująca auta, która często jest po prostu marką leasingową, nie tylko podpisuje umowy z klientami i wypożycza pojazdy. Zajmuje się także najczęściej zarządzaniem flotą wynajmowanych aut oraz finansowaniem ich nabycia na własność. Właścicielem wynajmowanego auta będzie zawsze dana firma wynajmująca, która udziela kredytu albo bezpośrednio użytkownikowi albo zarządcy floty, a potem koszty te przerzuca na ciebie, jako na korzystającego.

Zobacz też:
Okulary do jazdy nocą – jakie wybrać?

Umowa najmu auta staje się formą zobowiązania finansowego, którego celem jest sfinansowanie zakupu auta przez firmę wynajmującą. Korzystający pokrywa koszty kredytowe, usługę zarządzania flotą, ale i ewentualne prowizje pośredników wraz z usługami dodatkowymi. Właściciel pojazdu – firma trudniąca się długoterminowym wynajmowaniem aut, zarabia na odsetkach, prowizjach i opłatach, jak i na ewentualnych karach umownych.

Prawne aspekty wynajmu długoterminowego pojazdów

Pod względem podatkowym wynajem długoterminowy aut będzie traktowany w podobny sposób, jak leasing operacyjny. Po jego zakończeniu nie będziesz jednak mieć możliwości odkupienia pojazdu po okresie wynajmu. Różne firmy oferujące ci wynajem długoterminowy aut oferują go w formie najmu, abonamentu, subskrypcji czy kredytu z gwarancją odkupu. Określeń może być wiele, ale wszystkie sprowadzają się do tego, że masz do czynienia z wynajmem długoterminowym pojazdów.

By umowa najmu samochodu długoterminowo została uznana na gruncie polskiego prawa za umowę leasingu, muszą być spełnione określone przesłanki:

 • powinna być zawarta na okres co najmniej 24 miesięcy – 40 proc. okresu amortyzacji pojazdu;
 • suma czynszów będzie wyższa niż wartość początkowa pojazdu.

Ile kosztuje wynajem aut długoterminowy?

Cena najmu długoterminowego samochodu uzależniona jest od tego, jaki samochód chcesz w ten sposób pozyskać, jak długo będzie trwała umowa i jaką opcję serwisową wybierasz. Liczy się też to, czy ustanawiasz limit przejeżdżanych kilometrów – jeśli będzie on nieduży, raty płacone w ramach wynajmu długoterminowego pojazdu będą niższe. Luksusowe samochody w ramach najmu długoterminowego naturalnie będą pociągały za sobą wyższe opłaty miesięczne niż kompaktowe auta miejskie klasy średniej.

Od czego zależy koszt wynajmu długoterminowego aut?

Wysokość rat miesięcznych, jakie będziesz płacić za usługę wynajmu długoterminowego, zależy, między innymi, od takich kwestii jak:

 • okres najmu;
 • marka i model wynajmowanego samochodu;
 • wyposażenie pojazdu;
 • kolor nadwozia;
 • deklarowany przebieg pojazdu;
 • wysokość wkładu własnego (lub jego obecności w umowie).
Zobacz też:
Pojazd uprzywilejowany – czy zawsze ma pierwszeństwo?

Na tej podstawie ustalana jest wartość rezydualna pojazdu, czyli jego wartość końcowa.

Wynajem długoterminowy a leasing i kredyt samochodowy

Istnieje wiele cech różnicujących umowy wynajmu długoterminowego i leasing czy kredyt samochodowy. W przypadku wynajmu lub leasingu właścicielem pojazdu, przynajmniej do zakończenia umowy, pozostaje finansujący, natomiast korzystający może go tylko użytkować w zamian za płatność rat leasingowych lub abonamentu za wynajem. Z kolei, jeśli chodzi o kredyt samochodowy, to właścicielem formalnie jest klient i to on ma prawo do dysponowania pojazdem, choć w nieco ograniczonym zakresie.

Tym, co odróżnia z kolei umowy najmu od umów leasingu w polskim rozumieniu tych dwóch pojęć, jest ustanawiany limit kilometrów, jaki możesz przejechać bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Takie limity są różne i zależą od firmy wynajmującej oraz od założonego w umowie limitu kilometrowego. Zwykle im będzie on wyższy, tym większy będzie też czynsz za jego użytkowanie.

Kto najczęściej korzysta z wynajmu długoterminowego aut?

Usługa wynajmu aut długoterminowa adresowana jest w równej mierze do firm, które chcą w ten sposób uzupełnić swoją flotę aut, ale też do osób prywatnych, które chcą indywidualnie użytkować samochód. Dzięki wynajmowi możesz korzystać nawet z fabrycznie nowego pojazdu, mieć go niemal na własność i swobodnie nim dysponować. W zamian za to płacisz firmie wynajmującej ustaloną na początku umowy ratę miesięczną.

Rodzaje umów o wynajem samochodów długoterminowy

Firma oferująca wynajem długoterminowy aut klientom prywatnym lub firmowym może zaoferować w umowie różne warianty wynajmu:

 • umowę obejmującą przekazanie ci pojazdu, wraz z określeniem jego marki, modelu i liczby przejeżdżanych rocznie kilometrów, w zamian za opłatę za wynajem (rata miesięczna);
 • umowę obejmującą wynajem samochodu długoterminowo, gdzie w ramach czynszu uzyskujesz ubezpieczenie pojazdu w pierwszym roku zawarte już w cenie;
 • umowę kompleksową, obejmująca „wszystko w cenie”, a więc nie tylko pojazd, ale i jego ubezpieczenie, opony zimowe i letnie, serwis, auto zastępcze na czas naprawy czy ubezpieczenie od awarii części eksploatacyjnych;
 • umowę obejmującą przekazanie pojazdu, w zamian za opłaty regularne za wynajem, z możliwością dokupienia dodatkowych opcji.
Zobacz też:
Rodzaje świateł w samochodzie – musisz je znać!

To już od ciebie zależy, jaką umowę podpiszesz spośród oferowanych wariantów na wynajem samochodów długoterminowy.

Dlaczego warto skorzystać z wynajmu długoterminowego samochodu?

Z finansowego punktu widzenia firma leasingowa czy inna organizująca wyn+ajem długoterminowy samochodów, udziela kredytu, który spłacasz ty, podczas korzystania z samochodu. Możesz zmieniać co kilka lat auto i płacić tylko stałą kwotę za „abonament” z tytułu najmu. Zaletą takiej formy pozyskiwania aut do swojej działalności czy na potrzeby prywatne jest wygoda korzystania. Musisz liczyć się przy tym z koniecznością wniesienia odpowiednich opłat, jak np. wkład własny, inaczej rata inicjalna i kwota wykupu.

Poza tym obowiązkowo musisz jeździć tak, by zmieścić się w ustalonym limicie kilometrów – inaczej zwykle słono zapłacisz za jego przekroczenie. Wynajem długoterminowy aut ma tę zaletę, że jest wygodny i łatwiej go uzyskać niż na przykład kredyt samochodowy. Czy jest tańszą alternatywą dla np. leasingu? Niekoniecznie. 

Tomasz Wykowski

Samochodami i motocyklami jeździ dłużej, niż ma prawo jazdy. Preferuje motoryzację z końca XX wieku, jednak docenia wygodę współczesnych samochodów. Jeśli to tyko możliwe, stara się wykonywać drobne prace mechaniczne i obsługowe własnoręcznie.

Sprawdź także

Eksploatacja

Niegdyś niezwykle drogie i kosztowne ogrzewanie postojowe jest dzisiaj dostępne dla zdecydowanej większości kierowców. Jego popularność polega na prostocie użytkowania, możliwości dostosowania do konkretnego...

Eksploatacja

Niegdyś oznaka luksusu, dzisiaj zwykła codzienność dla wielu posiadaczy aut. Przyciemnianie szyb – bo o nim mowa – stało się naturalnym sposobem poprawienia estetyki...

Eksploatacja

Koń mechaniczny jest niezastąpionym symbolem możliwości każdego silnika spalinowego. Działa na wyobraźnie w sposób przekraczający możliwości innych jednostek miar mocy, a porównywanie go do...

Eksploatacja

Wśród użytkowników pojazdów przyjęło się mówić, że element oczyszczający spaliny to właśnie katalizator. Jednak prawidłowe nazewnictwo to urządzenie katalizujące. W jego wnętrzu umieszczone są...

Eksploatacja

Liczba koni mechanicznych ma duże znaczenie. Szczególnie dla fanów motoryzacji. Tunerzy walczą o każdy kolejny koń, próbują przekraczać niedostępne dotąd granice, a fani emocjonują...

Eksploatacja

Wyprzedzanie nie jest manewrem trudnym do odróżnienia od innych. Jednak wymijanie i omijanie mogą niektórym kierowcom mylić się ze sobą. Dla utrwalenia wiedzy należy...

Eksploatacja

Nadmiar wilgoci w budynku czy pojeździe nietrudno zauważyć. Szyby okienne intensywnie parują od wewnątrz, a powietrze ma przykry zapach. To typowe sygnały zawilgoconego powietrza....

Eksploatacja

Układ napędowy z pierścieniami tłokowymi jest jednym z najbardziej zaawansowanych i skomplikowanych bloków funkcjonalnych samochodu. Koszt wymiany pierścieni tłokowych jest dosyć wysoki, dlatego koniecznie...

Porady

Usuwanie naklejki z szyby auta potrafi sprawić użytkownikowi samochodu sporo problemów. Klej pozostaje na szybie, a i samą folię naklejki ciężko jest zmyć. Z...

Eksploatacja

Nowoczesne lusterko fotochromatyczne możesz znaleźć w większości nowych samochodów osobowych poruszających się po drogach publicznych. Pomogą Ci one w bezpiecznym i komfortowym podróżowaniu w...

Zobacz także

Prawo

Kierowanie samochodem bez prawa jazdy może odnosić się do dwóch rodzajów sytuacji. Kierujący albo nie ma dokumentu przy sobie podczas prowadzenia samochodu, albo nie...

Wiedza

Deska rozdzielcza samochodu jest elementem pojazdu, na którym znajdują się zegary czy liczniki pozwalające na kontrolowanie prędkości jazdy i liczby obrotów silnika na minutę....

Bezpieczeństwo

Podróżowanie z dzieckiem samochodem to niewątpliwie stresowa sytuacja dla każdego rodzica. Bezpieczeństwo pociechy jest bowiem najważniejsze. Na drodze może wydarzyć się wszystko, począwszy od...

Porady

Zarejestrowanie pojazdu to obowiązek każdego nabywcy auta. Bez względu na to, czy samochód jest całkiem nowy – z salonu, sprowadzony z zagranicy czy odkupiony...

Wiedza

Standardem wyposażenia w pojazdach produkowanych przed laty było wspomaganie kierownicy. Z czasem pojawił się również ABS, czyli system, który uniemożliwia blokowanie się kół podczas...

Porady

Bez względu na to, czy sprzedaż samochodu związana jest z chęcią zakupienia nowego, czy kłopotami finansowymi, oznacza konieczność przygotowania solidnego planu działania. Z naszego...

Prawo

O szkodzie całkowitej można usłyszeć z ust pracownika pomocy drogowej, rzeczoznawcy i likwidatora z firmy ubezpieczeniowej czy serwisanta. Właściciel samochodu po poznaniu takiej diagnozy...

Porady

Podczas zakupu nowego samochodu z pewnością zwracasz uwagę nie tylko na jego możliwości, ale także wygląd i funkcjonalność. A na nie w dużej mierze...