Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

wynajem długoterminowy aut
wynajem długoterminowy aut

Samochody

Wynajem długoterminowy aut – na czym polega i czy warto z niego skorzystać?

Nie każdy może sobie pozwolić na zakup auta za gotówkę, a zwłaszcza fabrycznie nowego samochodu wprost z salonu dealerskiego. Możesz jednak sfinansować taki zakup, zarówno prywatnie, jak i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, za pomocą zewnętrznych źródeł. Jednym ze sposobów korzystania z auta bez ponoszenia z tego tytułu wysokich kosztów jednorazowo jest wynajem długoterminowy aut. Na czym on polega? Czym różni się na przykład od leasingu?

Wynajem długoterminowy samochodu – na czym polega ta usługa?

Wynajem długoterminowy aut polega na wydzierżawieniu auta na wskazany w umowie okres. W takim przypadku wszelkie koszty związane z utrzymaniem pojazdu spoczywają na wynajmującym. Jako najemca i kierowca nie musisz martwić się o ponoszenie wydatków związanych z serwisem auta czy jego naprawą. Nie ponosisz kosztów ubezpieczeń, tj. obowiązkowego OC czy dobrowolnych, jak AC czy assistance.

Czym charakteryzuje się usługa najmu długoterminowego samochodów?

Jeśli decydujesz się na wynajem długoterminowy samochodu musisz wiedzieć, co to w praktyce oznacza. Najczęściej wynajem aut długoterminowy trwa od 1 miesiąca do nawet 5 lat. W umowie na ogół podawany jest maksymalny roczny przebieg samochodu, a jego przekroczenie będzie narażało cię na dodatkowe koszty, zgodnie z postanowieniami umownymi. Ponadto:

 • auto nie stanie się twoją własnością i nie masz możliwości wykupienia go po zakończeniu umowy najmu;
 • możesz zdecydować się na opcję z lub bez wkładu własnego;
 • finansowanie usługi wynajmu długoterminowego aut najczęściej odbywa się z wykorzystaniem umowy leasingu operacyjnego.

W parze z umową długoterminowego wynajmu auta podpiszesz też umowę serwisową, według której obowiązek pokrycia wydatków eksploatacyjnych podejmuje wynajmujący (leasingodawca). 

Praktyczne kwestie związane z wynajmem samochodów długoterminowo

Jeśli chcesz korzystać z wynajmu długoterminowego pojazdów, to powinieneś znaleźć firmę, która będzie skłonna do podpisania z tobą stosownej umowy. Taka firma kupuje samochód, który następnie oddaje do używania. Jest to rodzaj zakupu na zlecenie w celu oddania go w najem. Firma wynajmująca auta, która często jest po prostu marką leasingową, nie tylko podpisuje umowy z klientami i wypożycza pojazdy. Zajmuje się także najczęściej zarządzaniem flotą wynajmowanych aut oraz finansowaniem ich nabycia na własność. Właścicielem wynajmowanego auta będzie zawsze dana firma wynajmująca, która udziela kredytu albo bezpośrednio użytkownikowi albo zarządcy floty, a potem koszty te przerzuca na ciebie, jako na korzystającego.

Umowa najmu auta staje się formą zobowiązania finansowego, którego celem jest sfinansowanie zakupu auta przez firmę wynajmującą. Korzystający pokrywa koszty kredytowe, usługę zarządzania flotą, ale i ewentualne prowizje pośredników wraz z usługami dodatkowymi. Właściciel pojazdu – firma trudniąca się długoterminowym wynajmowaniem aut, zarabia na odsetkach, prowizjach i opłatach, jak i na ewentualnych karach umownych.

Prawne aspekty wynajmu długoterminowego pojazdów

Pod względem podatkowym wynajem długoterminowy aut będzie traktowany w podobny sposób, jak leasing operacyjny. Po jego zakończeniu nie będziesz jednak mieć możliwości odkupienia pojazdu po okresie wynajmu. Różne firmy oferujące ci wynajem długoterminowy aut oferują go w formie najmu, abonamentu, subskrypcji czy kredytu z gwarancją odkupu. Określeń może być wiele, ale wszystkie sprowadzają się do tego, że masz do czynienia z wynajmem długoterminowym pojazdów.

By umowa najmu samochodu długoterminowo została uznana na gruncie polskiego prawa za umowę leasingu, muszą być spełnione określone przesłanki:

 • powinna być zawarta na okres co najmniej 24 miesięcy – 40 proc. okresu amortyzacji pojazdu;
 • suma czynszów będzie wyższa niż wartość początkowa pojazdu.

Ile kosztuje wynajem aut długoterminowy?

Cena najmu długoterminowego samochodu uzależniona jest od tego, jaki samochód chcesz w ten sposób pozyskać, jak długo będzie trwała umowa i jaką opcję serwisową wybierasz. Liczy się też to, czy ustanawiasz limit przejeżdżanych kilometrów – jeśli będzie on nieduży, raty płacone w ramach wynajmu długoterminowego pojazdu będą niższe. Luksusowe samochody w ramach najmu długoterminowego naturalnie będą pociągały za sobą wyższe opłaty miesięczne niż kompaktowe auta miejskie klasy średniej.

Od czego zależy koszt wynajmu długoterminowego aut?

Wysokość rat miesięcznych, jakie będziesz płacić za usługę wynajmu długoterminowego, zależy, między innymi, od takich kwestii jak:

 • okres najmu;
 • marka i model wynajmowanego samochodu;
 • wyposażenie pojazdu;
 • kolor nadwozia;
 • deklarowany przebieg pojazdu;
 • wysokość wkładu własnego (lub jego obecności w umowie).

Na tej podstawie ustalana jest wartość rezydualna pojazdu, czyli jego wartość końcowa.

Wynajem długoterminowy a leasing i kredyt samochodowy

Istnieje wiele cech różnicujących umowy wynajmu długoterminowego i leasing czy kredyt samochodowy. W przypadku wynajmu lub leasingu właścicielem pojazdu, przynajmniej do zakończenia umowy, pozostaje finansujący, natomiast korzystający może go tylko użytkować w zamian za płatność rat leasingowych lub abonamentu za wynajem. Z kolei, jeśli chodzi o kredyt samochodowy, to właścicielem formalnie jest klient i to on ma prawo do dysponowania pojazdem, choć w nieco ograniczonym zakresie.

Tym, co odróżnia z kolei umowy najmu od umów leasingu w polskim rozumieniu tych dwóch pojęć, jest ustanawiany limit kilometrów, jaki możesz przejechać bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Takie limity są różne i zależą od firmy wynajmującej oraz od założonego w umowie limitu kilometrowego. Zwykle im będzie on wyższy, tym większy będzie też czynsz za jego użytkowanie.

Kto najczęściej korzysta z wynajmu długoterminowego aut?

Usługa wynajmu aut długoterminowa adresowana jest w równej mierze do firm, które chcą w ten sposób uzupełnić swoją flotę aut, ale też do osób prywatnych, które chcą indywidualnie użytkować samochód. Dzięki wynajmowi możesz korzystać nawet z fabrycznie nowego pojazdu, mieć go niemal na własność i swobodnie nim dysponować. W zamian za to płacisz firmie wynajmującej ustaloną na początku umowy ratę miesięczną.

Rodzaje umów o wynajem samochodów długoterminowy

Firma oferująca wynajem długoterminowy aut klientom prywatnym lub firmowym może zaoferować w umowie różne warianty wynajmu:

 • umowę obejmującą przekazanie ci pojazdu, wraz z określeniem jego marki, modelu i liczby przejeżdżanych rocznie kilometrów, w zamian za opłatę za wynajem (rata miesięczna);
 • umowę obejmującą wynajem samochodu długoterminowo, gdzie w ramach czynszu uzyskujesz ubezpieczenie pojazdu w pierwszym roku zawarte już w cenie;
 • umowę kompleksową, obejmująca „wszystko w cenie”, a więc nie tylko pojazd, ale i jego ubezpieczenie, opony zimowe i letnie, serwis, auto zastępcze na czas naprawy czy ubezpieczenie od awarii części eksploatacyjnych;
 • umowę obejmującą przekazanie pojazdu, w zamian za opłaty regularne za wynajem, z możliwością dokupienia dodatkowych opcji.

To już od ciebie zależy, jaką umowę podpiszesz spośród oferowanych wariantów na wynajem samochodów długoterminowy.

Dlaczego warto skorzystać z wynajmu długoterminowego samochodu?

Z finansowego punktu widzenia firma leasingowa czy inna organizująca wyn+ajem długoterminowy samochodów, udziela kredytu, który spłacasz ty, podczas korzystania z samochodu. Możesz zmieniać co kilka lat auto i płacić tylko stałą kwotę za „abonament” z tytułu najmu. Zaletą takiej formy pozyskiwania aut do swojej działalności czy na potrzeby prywatne jest wygoda korzystania. Musisz liczyć się przy tym z koniecznością wniesienia odpowiednich opłat, jak np. wkład własny, inaczej rata inicjalna i kwota wykupu.

Poza tym obowiązkowo musisz jeździć tak, by zmieścić się w ustalonym limicie kilometrów – inaczej zwykle słono zapłacisz za jego przekroczenie. Wynajem długoterminowy aut ma tę zaletę, że jest wygodny i łatwiej go uzyskać niż na przykład kredyt samochodowy. Czy jest tańszą alternatywą dla np. leasingu? Niekoniecznie. 

Autor:

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

1 Comment

1 Comment

 1. Bartosz

  22 kwietnia 2021 at 20:51

  Z wynajmowaniem aut miałem coś wspólnego tylko kiedy byłem na wakacjach i wypożyczyłem auto na minuty, żeby dostać się wraz z rodziną w jakiś konkretne miejsce. Dzięki za wyjaśnienie jak działa wynajem długoterminowy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Samochody

MirrorLink to oprogramowanie, które pozwala połączyć ekran telefonu z centrum multimedialnym auta. W jaki sposób możesz to zrobić? Jak sprawdzić, czy twój sprzęt będzie...

Naprawy

Naprawy powypadkowe mogą odstraszyć cię od kupna samochodu używanego. Czy jednak słusznie? Jak to wygląda w praktyce? Może naprawy powypadkowe samochodów wcale nie są...

Samochody

Aparat zapłonowy jest częścią każdego układu zapłonowego. Bez niego żaden samochód nie ruszyłby z miejsca. Ile kosztuje przykrywka aparatu zapłonowego i jakie są najpopularniejsze...

Samochody

Koło zapasowe w autach z segmentu A i B ma niestandardowe rozmiary i nazywane jest „dojazdówką”. Jeśli miejsce, gdzie chcesz trzymać zapas, to bagażnik,...

Samochody

Auto do driftu niekoniecznie musi być drogie. Ważna jest jego charakterystyka, np. tylny napęd i mocny silnik. Jakie zmiany musisz wykonać, by móc sprawnie...

Przepisy

Czarne tablice rejestracyjne były wydawane do 2000 roku, ale czasem widać je na ulicach. Czy pozbywanie się starych rejestracji jest obowiązkowe? Co prawo mówi...

Samochody

Auta wyścigowe to takie, które są tworzone przez producentów głównie z myślą o zawodach motorsportowych. Jakie wyścigowe samochody są warte uwagi? Przeczytaj, które modele...

Samochody

Antyradar to urządzenie służące do wykrywania radarów, co łatwo wywnioskować już po nazwie. Korzystanie z takich wykrywaczy nie zawsze jest legalne. Czy używanie tego...

Samochody

Spawanie plastiku wymaga spoiwa, spawarki i dobrania odpowiednich parametrów pracy. Czy spawanie zderzaka jest trudne? Jak to zrobić krok po kroku samodzielnie? Jeśli przeczytasz...

Naprawy

Ząbkowanie opon może mieć wiele przyczyn. Opony wyząbkowane będą dawały o sobie znać, dlatego powinieneś wyeliminować problem, jeśli się pojawi. Przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz...

Zobacz także

Samochody

Wielu kierowców odkłada moment, w którym decyduje się na wymianę opon letnich na zimowe. Czasami jesienią aura bywa mało stabilna i ciężko jednoznacznie stwierdzić,...

Wiadomości

Mercedes Citan to samochód bazujący na Renault Kangoo, jednak druga generacja modelu powstała z większym zaangażowaniem niemieckiej marki. Widać to chociażby po stylistyce auta...

Wiadomości

Grand Prix Belgii 2021. Formuła 1 po czterotygodniowych wakacjach wznawia rywalizację. Tym razem kierowcy będą się ścigać na legendarnym torze Spa-Francorchamps w Belgii. Niedzielny...

Wiadomości

Maserati Levante Hybrid już niebawem pojawi się w Polsce. Premiera hybrydowego SUV-a włoskiego producenta będzie miała miejsce 3 września w Katowicach w salonie Maserati...

Motocykle

Opony do skutera kupuje się podobnie jak do innych maszyn wyposażonych w koła. Jakie parametry powinieneś uwzględnić? Ile powietrza opony do skutera powinny mieć?...

Motocykle

Wyścigi motocyklowe są jeszcze bardziej emocjonujące niż te samochodowe. Większe ryzyko to w końcu większa dawka adrenaliny! Poznaj słynne wyścigi motorów, których obserwowanie zapewni...

Przepisy

Żółte tablice rzucają się w oczy, choć częściej uwagę zwracają samochody, które je mają. Takie auta to pojazdy zabytkowe, które zachowały się przez lata...

Samochody

Przyciemnienie lamp jest jedną z dość popularnych modyfikacji w aucie. Co daje folia przyciemniająca na lampy? Jak postępować krok po kroku, by efekt był...