Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

wynajem długoterminowy aut
wynajem długoterminowy aut

Wiedza

Wynajem długoterminowy aut – na czym polega i czy warto z niego skorzystać?

Nie każdy może sobie pozwolić na zakup auta za gotówkę, a zwłaszcza fabrycznie nowego samochodu wprost z salonu dealerskiego. Możesz jednak sfinansować taki zakup, zarówno prywatnie, jak i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, za pomocą zewnętrznych źródeł. Jednym ze sposobów korzystania z auta bez ponoszenia z tego tytułu wysokich kosztów jednorazowo jest wynajem długoterminowy aut. Na czym on polega? Czym różni się na przykład od leasingu?

Wynajem długoterminowy samochodu – na czym polega ta usługa?

Wynajem długoterminowy aut polega na wydzierżawieniu auta na wskazany w umowie okres. W takim przypadku wszelkie koszty związane z utrzymaniem pojazdu spoczywają na wynajmującym. Jako najemca i kierowca nie musisz martwić się o ponoszenie wydatków związanych z serwisem auta czy jego naprawą. Nie ponosisz kosztów ubezpieczeń, tj. obowiązkowego OC czy dobrowolnych, jak AC czy assistance.

Czym charakteryzuje się usługa najmu długoterminowego samochodów?

Jeśli decydujesz się na wynajem długoterminowy samochodu musisz wiedzieć, co to w praktyce oznacza. Najczęściej wynajem aut długoterminowy trwa od 1 miesiąca do nawet 5 lat. W umowie na ogół podawany jest maksymalny roczny przebieg samochodu, a jego przekroczenie będzie narażało cię na dodatkowe koszty, zgodnie z postanowieniami umownymi. Ponadto:

 • auto nie stanie się twoją własnością i nie masz możliwości wykupienia go po zakończeniu umowy najmu;
 • możesz zdecydować się na opcję z lub bez wkładu własnego;
 • finansowanie usługi wynajmu długoterminowego aut najczęściej odbywa się z wykorzystaniem umowy leasingu operacyjnego.

W parze z umową długoterminowego wynajmu auta podpiszesz też umowę serwisową, według której obowiązek pokrycia wydatków eksploatacyjnych podejmuje wynajmujący (leasingodawca). 

Praktyczne kwestie związane z wynajmem samochodów długoterminowo

Jeśli chcesz korzystać z wynajmu długoterminowego pojazdów, to powinieneś znaleźć firmę, która będzie skłonna do podpisania z tobą stosownej umowy. Taka firma kupuje samochód, który następnie oddaje do używania. Jest to rodzaj zakupu na zlecenie w celu oddania go w najem. Firma wynajmująca auta, która często jest po prostu marką leasingową, nie tylko podpisuje umowy z klientami i wypożycza pojazdy. Zajmuje się także najczęściej zarządzaniem flotą wynajmowanych aut oraz finansowaniem ich nabycia na własność. Właścicielem wynajmowanego auta będzie zawsze dana firma wynajmująca, która udziela kredytu albo bezpośrednio użytkownikowi albo zarządcy floty, a potem koszty te przerzuca na ciebie, jako na korzystającego.

Umowa najmu auta staje się formą zobowiązania finansowego, którego celem jest sfinansowanie zakupu auta przez firmę wynajmującą. Korzystający pokrywa koszty kredytowe, usługę zarządzania flotą, ale i ewentualne prowizje pośredników wraz z usługami dodatkowymi. Właściciel pojazdu – firma trudniąca się długoterminowym wynajmowaniem aut, zarabia na odsetkach, prowizjach i opłatach, jak i na ewentualnych karach umownych.

Prawne aspekty wynajmu długoterminowego pojazdów

Pod względem podatkowym wynajem długoterminowy aut będzie traktowany w podobny sposób, jak leasing operacyjny. Po jego zakończeniu nie będziesz jednak mieć możliwości odkupienia pojazdu po okresie wynajmu. Różne firmy oferujące ci wynajem długoterminowy aut oferują go w formie najmu, abonamentu, subskrypcji czy kredytu z gwarancją odkupu. Określeń może być wiele, ale wszystkie sprowadzają się do tego, że masz do czynienia z wynajmem długoterminowym pojazdów.

By umowa najmu samochodu długoterminowo została uznana na gruncie polskiego prawa za umowę leasingu, muszą być spełnione określone przesłanki:

 • powinna być zawarta na okres co najmniej 24 miesięcy – 40 proc. okresu amortyzacji pojazdu;
 • suma czynszów będzie wyższa niż wartość początkowa pojazdu.

Ile kosztuje wynajem aut długoterminowy?

Cena najmu długoterminowego samochodu uzależniona jest od tego, jaki samochód chcesz w ten sposób pozyskać, jak długo będzie trwała umowa i jaką opcję serwisową wybierasz. Liczy się też to, czy ustanawiasz limit przejeżdżanych kilometrów – jeśli będzie on nieduży, raty płacone w ramach wynajmu długoterminowego pojazdu będą niższe. Luksusowe samochody w ramach najmu długoterminowego naturalnie będą pociągały za sobą wyższe opłaty miesięczne niż kompaktowe auta miejskie klasy średniej.

Od czego zależy koszt wynajmu długoterminowego aut?

Wysokość rat miesięcznych, jakie będziesz płacić za usługę wynajmu długoterminowego, zależy, między innymi, od takich kwestii jak:

 • okres najmu;
 • marka i model wynajmowanego samochodu;
 • wyposażenie pojazdu;
 • kolor nadwozia;
 • deklarowany przebieg pojazdu;
 • wysokość wkładu własnego (lub jego obecności w umowie).

Na tej podstawie ustalana jest wartość rezydualna pojazdu, czyli jego wartość końcowa.

Wynajem długoterminowy a leasing i kredyt samochodowy

Istnieje wiele cech różnicujących umowy wynajmu długoterminowego i leasing czy kredyt samochodowy. W przypadku wynajmu lub leasingu właścicielem pojazdu, przynajmniej do zakończenia umowy, pozostaje finansujący, natomiast korzystający może go tylko użytkować w zamian za płatność rat leasingowych lub abonamentu za wynajem. Z kolei, jeśli chodzi o kredyt samochodowy, to właścicielem formalnie jest klient i to on ma prawo do dysponowania pojazdem, choć w nieco ograniczonym zakresie.

Tym, co odróżnia z kolei umowy najmu od umów leasingu w polskim rozumieniu tych dwóch pojęć, jest ustanawiany limit kilometrów, jaki możesz przejechać bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Takie limity są różne i zależą od firmy wynajmującej oraz od założonego w umowie limitu kilometrowego. Zwykle im będzie on wyższy, tym większy będzie też czynsz za jego użytkowanie.

Kto najczęściej korzysta z wynajmu długoterminowego aut?

Usługa wynajmu aut długoterminowa adresowana jest w równej mierze do firm, które chcą w ten sposób uzupełnić swoją flotę aut, ale też do osób prywatnych, które chcą indywidualnie użytkować samochód. Dzięki wynajmowi możesz korzystać nawet z fabrycznie nowego pojazdu, mieć go niemal na własność i swobodnie nim dysponować. W zamian za to płacisz firmie wynajmującej ustaloną na początku umowy ratę miesięczną.

Rodzaje umów o wynajem samochodów długoterminowy

Firma oferująca wynajem długoterminowy aut klientom prywatnym lub firmowym może zaoferować w umowie różne warianty wynajmu:

 • umowę obejmującą przekazanie ci pojazdu, wraz z określeniem jego marki, modelu i liczby przejeżdżanych rocznie kilometrów, w zamian za opłatę za wynajem (rata miesięczna);
 • umowę obejmującą wynajem samochodu długoterminowo, gdzie w ramach czynszu uzyskujesz ubezpieczenie pojazdu w pierwszym roku zawarte już w cenie;
 • umowę kompleksową, obejmująca „wszystko w cenie”, a więc nie tylko pojazd, ale i jego ubezpieczenie, opony zimowe i letnie, serwis, auto zastępcze na czas naprawy czy ubezpieczenie od awarii części eksploatacyjnych;
 • umowę obejmującą przekazanie pojazdu, w zamian za opłaty regularne za wynajem, z możliwością dokupienia dodatkowych opcji.

To już od ciebie zależy, jaką umowę podpiszesz spośród oferowanych wariantów na wynajem samochodów długoterminowy.

Dlaczego warto skorzystać z wynajmu długoterminowego samochodu?

Z finansowego punktu widzenia firma leasingowa czy inna organizująca wyn+ajem długoterminowy samochodów, udziela kredytu, który spłacasz ty, podczas korzystania z samochodu. Możesz zmieniać co kilka lat auto i płacić tylko stałą kwotę za „abonament” z tytułu najmu. Zaletą takiej formy pozyskiwania aut do swojej działalności czy na potrzeby prywatne jest wygoda korzystania. Musisz liczyć się przy tym z koniecznością wniesienia odpowiednich opłat, jak np. wkład własny, inaczej rata inicjalna i kwota wykupu.

Poza tym obowiązkowo musisz jeździć tak, by zmieścić się w ustalonym limicie kilometrów – inaczej zwykle słono zapłacisz za jego przekroczenie. Wynajem długoterminowy aut ma tę zaletę, że jest wygodny i łatwiej go uzyskać niż na przykład kredyt samochodowy. Czy jest tańszą alternatywą dla np. leasingu? Niekoniecznie. 

Samochodami i motocyklami jeździ dłużej, niż ma prawo jazdy. Preferuje motoryzację z końca XX wieku, jednak docenia wygodę współczesnych samochodów. Jeśli to tyko możliwe, stara się wykonywać drobne prace mechaniczne i obsługowe własnoręcznie.

1 Comment

1 Comment

 1. Bartosz

  22 kwietnia 2021 at 20:51

  Z wynajmowaniem aut miałem coś wspólnego tylko kiedy byłem na wakacjach i wypożyczyłem auto na minuty, żeby dostać się wraz z rodziną w jakiś konkretne miejsce. Dzięki za wyjaśnienie jak działa wynajem długoterminowy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Grupa Speed ma zdecydowanie więcej pracy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Do dnia wczorajszego jednostka skontrolowała ponad 15 tys. kierowców, z czego 12,7 tys....

Wiadomości

W Wejherowie Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy podczas jazdy palili marihuanę. Dodatkowo zatrzymani poruszali się bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, natomiast kierowca prowadził...

Wiadomości

Kolejny koncern motoryzacyjny wprowadza ogranicznik prędkości maksymalnej. Tym razem takie zastosowanie w swoich samochodach zadeklarowało Renault. Najnowsze konstrukcje francuskiego producenta rozpędzą się do 180...

Wiadomości

Serwis Oponeo.pl przygotował statystyki odnośnie procesu ubiegania się o prawo jazdy w 24 państwach na świecie. W jednej z kategorii na czele znajduje się...

Wiadomości

W poniedziałkowe popołudnie na skrzyżowaniu ulic Anielewicza i Esperanto doszło do fatalnego w skutkach wypadku. Motocyklista zderzył się z samochodem osobowym. 31-letni kierowca jednośladu...

Wiadomości

W nocy z niedzieli na poniedziałek w rejonie Trójmiasta policjanci udali się w pościg za...karetką pogotowia. Pojazdem uprzywilejowanym kierował 20-latek bez prawa jazdy.

Wiadomości

Fisker Inc. planuje w niedalekiej przyszłości wyposażyć Watykan w papamobile o napędzie elektrycznym. Projekt przedstawili współzałożyciele firmy, podczas audiencji u papieża Franciszka. Planowana produkcja...

Wiadomości

Max Verstappen zwyciężył w wyścigu o Grand Prix Monako. Holender wyprzedził Carlosa Sainza z Ferrari oraz Lando Norrisa z McLarena. Dzięki tej wygranej 23-latek...

Wiadomości

Audi uruchomiło kolejne 21 punktów stacji ładowania pojazdów zlokalizowanych niedaleko stadionu Bayernu Monachium. To kolejna inwestycja tego typu w wykonaniu niemieckiej marki samochodów. 38...

Wiadomości

Tragiczny wypadek w Gdańsku. W czwartek po godz. 20.00 na ul. Nowatorów, 48-letni motocyklista zderzył się czołowo z samochodem osobowym marki mazda. W wyniku...

Zobacz także

Wiadomości

Producent motocykli Suzuki we współpracy z firmą ubezpieczeniową Allianz w najbliższy weekend rozpocznie 15. edycję projektu „Suzuki Moto Szkoła”. W tym roku zostanie przeprowadzonych...

Wiadomości

W sobotę ok. godziny 22 na Południowej Obwodnicy Warszawy, pijana kobieta wypadła z obwodnicy i wjechała na znajdującą się obok ścieżkę rowerową. Kobieta w...

Wiadomości

X wrocławskie Targi Motocyklowe nie dojdą do skutku. Powodem są panujące obostrzenia, które zabraniają na przeprowadzenie takiego typu imprezy. Event został przełożony na marzec...

Wiadomości

Seria nieszczęśliwych wypadków komunikacyjnych w województwie śląskim. W ciągu ostatniej doby doszło aż do czterech wypadków. Dwa z nich miały miejsce na autostradzie A4...

Wiadomości

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Krapkowicach policjanci chcieli zatrzymać samochód, który dopuścił się złamania przepisów. 27-letni kierowca nie wstawił się na kontrolę...

Wiadomości

Wczoraj nieopodal Chojnic w województwie pomorskim auto osobowe zderzyło się czołowo z koparką. W wyniku obrażeń śmierć na miejscu poniósł 22-letni kierowca volkswagena.

Wiadomości

Wczoraj została otwarta druga jezdnia drogi ekspresowej S1, która ułatwi dojazd do międzynarodowego lotniska Katowice-Pyrzowice. Ostatnie prace potrwają do 29 maja, a cała inwestycja...

Wiadomości

Orlen Team WRT w składzie: Yifei Ye, Robert Kubica oraz Louis Delétraz okazał się najlepszy w czterogodzinnym wyścigu na torze Red Bull Ring. Zespół...