Jaki jest najpopularniejszy sposób na mycie felg? Płyn, wiadro, woda i szczotka. Chociaż nie można powiedzieć, że taka metoda jest zła, to istnieją takie, dzięki którym włożysz mniej wysiłku, a zyskasz więcej czasu. Jeśli przeczytasz dalej, dowiesz się, czym wyczyścić felgi aluminiowe i czego przy tym unikać. Dlaczego tak ważne jest, by regularnie dbać o ich czystość?

Czyszczenie felg alu – dlaczego jest ważne?

Regularne mycie felg aluminiowych pozwoli zachować je w dobrym stanie technicznym. Szczególnie w autach wyposażonych w tarczowy system hamulcowy (czyli w ogromnej większości produkowanych dzisiaj modeli) podczas hamowania wydostaje się sporo pyłu z klocków. Jeśli osadzają się na zaciskach, możesz mieć problemy z działaniem hamulców.

Na obręczach osiada nie tylko pył hamulcowy. Spore zamieszanie może stworzyć też błoto. Jeśli przyklei się trwale po wewnętrznej stronie koła, możesz odczuwać bicie na oponie. A przez to jazda autem nie będzie tak komfortowa.

Środki do czyszczenia felg, czyli troszkę o chemii

Czym wyczyścić alufelgi? Oto najpopularniejsze metody:

  • szampon z woskiem do mycia karoserii;
  • program do mycia felg na myjni;
  • domowe detergenty.

Czym umyć felgi – domowe sposoby

Ostatnia wymieniona grupa kierowców wykorzystuje detergenty domowe, takie jak płyn do naczyń. Czy jest coś złego w tych metodach? Jeśli nie wiesz, czym wyczyścić felgi aluminiowe, możesz najpierw spróbować podstawowych sposobów. W zasadzie każda z powyższych metod jest godna polecenia, bo środki te mają w sobie substancje rozpuszczające i spieniające, które pomagają w usuwaniu trudnych zabrudzeń. Jednak mogą nie wystarczyć do szybkiego umycia felg lub bardzo zaniedbanych obręczy.

Płyn do mycia felg – dlaczego dobry?

Produkty stworzone do czyszczenia felg aluminiowych są najskuteczniejsze. Dlaczego? Dostosowano je do struktury felg i najczęściej ich pH jest obojętne. Dlatego nie zniszczysz nimi swoich obręczy.

Są tam substancje bardzo dobrze radzące sobie z pyłem hamulcowym i smarami. Takie tłuste zabrudzenia, które bardzo mocno trzymają się powierzchni felg, mogą wymagać sporego wysiłku. Wiesz już, czym wyczyścić felgi aluminiowe, jeśli brud jest wyjątkowo uporczywy. Preparat do mycia felg aluminiowych sprawi, że obejdzie się bez dodatkowego szorowania.

Szczotka do felg – czy zawsze potrzebna?

Szczotki przydają się szczególnie w bardzo zabrudzonych obręczach. Mogą okazać się też niezbędne, jeśli twoje felgi mają bardzo gęsty wzór. Wtedy przyda się nawet drobny pędzelek. A czym wyczyścić felgi aluminiowe, żeby ich nie porysować?

Czym wyczyścić felgi aluminiowe, czyli najlepsze szczotki

Unikaj twardych szczotek, które mogą podrapać twoje koła. Chociaż bardzo dobrze pozbędą się błota, mogą porysować powierzchnię. Lepiej wykorzystaj szczotki w kształcie walca, które nie są zbyt twarde ani gęste. Dzięki temu wejdą nawet w najwęższe szczeliny.

Co do akcesoriów ręcznych pamiętaj jeszcze o jednym – nie wykorzystuj takiej szczotki do mycia lakierowanych elementów. Pył z klocków pozostały na powierzchni może porysować inne elementy.

Jak wyczyścić felgi aluminiowe – poradnik

Czym wyczyścić felgi aluminiowe – to już wiesz. Teraz czas na kilka zasad przydatnych podczas rutynowego mycia obręczy. Pierwsza z nich to mycie na zimno. Zanim weźmiesz się za mycie kół, odczekaj do ostygnięcia silnika. Dlaczego? Po pierwsze – bardzo gorące tarcze hamulcowe w kontakcie z zimną wodą mogą się odkształcić. Po drugie – lakier na felgach pod wpływem nagłego obniżenia temperatury również niszczeje.

Druga zasada to zmiękczenie brudu na feldze. Zanim weźmiesz do ręki płyn do mycia felg, polej je wodą, a najlepiej posłuż się myjką ciśnieniową.

Czyszczenie felg alu – ciąg dalszy

W dalszej kolejności nanieś na powierzchnię preparat. Czym wyczyścić felgi aluminiowe? Najlepiej, by wykorzystany przez ciebie detergent był w formie sprayu. Masz pewność, że dotrze we wszystkie zakamarki.

Gdy już go zaaplikujesz, odczekaj trochę, by zadziałał. Niektóre produkty mają w sobie substancje koloryzujące, które na skutek reakcji z zanieczyszczeniami zmieniają barwę.

Kiedy już minie kilka minut, zlej felgę wodą obficie. Gdy już to zrobisz, pozostaw felgi do wyschnięcia, a w razie konieczności powtórz wszystko.

Czym czyścić felgi aluminiowe – kosmetyki

Bardzo dobrym sposobem, żebyś koła w świetnym stanie wizualnym jest zabezpieczenie ich woskiem. Dzięki niemu pył nie będzie osadzał się tak intensywnie na powierzchni obręczy, podobnie jak woda oraz różne zabrudzenia. Oczywiście, środki tego typu nie są wieczne i z czasem mycie felg aluminiowych znowu będzie nieuniknione. Wiesz już jednak, czym wyczyścić felgi aluminiowe, dlatego nie będzie to dla ciebie żaden kłopot.

Najlepszy wosk do czyszczenia felg

A jaki wosk będzie najlepszy? Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wykorzystał do tego celu tradycyjne środki do karoserii. Pamiętaj jednak, by nie były to preparaty koloryzujące! Oczywiście, w sklepach dostaniesz też dedykowane woski, ale będą one droższe.

Jak woskować felgi aluminiowe?

Przede wszystkim, muszą być one umyte i wysuszone. Tylko wtedy nakładanie wosku będzie miało jakikolwiek sens. Możesz użyć gąbki jako aplikatora lub palcami nałożyć wosk w każdy zakamarek. Gdy będzie już twardy, miękką ściereczką pozbądź się jego nadmiaru i wypoleruj felgę. I gotowe – w ten sposób samodzielnie umyłeś i wypolerowałeś swoje aluminiowe felgi!

Wiesz już świetnie, czym wyczyścić felgi aluminiowe swojego auta. Preparat do mycia felg aluminiowych powinien ci pomóc, podobnie jak wosk, ale pamiętaj, że na lżejsze zabrudzenia możesz śmiało użyć domowych detergentów. Na sam koniec nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się estetycznym i bardzo świeżym wyglądem swoich kół. Pamiętaj, że regularność w myciu i konserwacji pomoże ci utrzymać czyste felgi i oszczędzi wiele trudu.

Archiwum: czerwiec 2021