Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

ile kosztuje ubezpieczenie samochodu
ile kosztuje ubezpieczenie samochodu

Samochody

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Sprawdź przed jego zakupem!

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? OC to coroczny, obowiązkowy wydatek każdego właściciela pojazdu! Z tego powodu najlepiej zorientować się w cenach jeszcze przed zakupem. Pamiętaj, że stawki ubezpieczeniowe OC regularnie się zmieniają.

Stawki ubezpieczeniowe OC powinny interesować każdego kierowcę. Ten coroczny wydatek musisz uwzględnić w swoim budżecie. W innym wypadku nie będziesz mógł jeździć swoim autem. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Sprawdź, ile zapłacisz, jeśli chcesz pokryć także szkody w trakcie wypadku, w którym ty będziesz sprawcą. Część osób poruszających się po drogach powinno zainwestować w ubezpieczenie AC. Poznaj stawki i tego rodzaju ubezpieczeń.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta w Polsce?

To, ile kosztuje ubezpieczenie auta, zmienia się praktycznie co rok. Dodatkowo, olbrzymi wpływ na to zagadnienie ma historia wypadków właściciela pojazdu. Nie bez znaczenia jest też wiek auta czy jego model. Ubezpieczalnie zwykle zakładają, że starsze samochody są mniej bezpieczne, co wiąże się automatycznie z wyższymi stawkami. W końcu wpływ na cenę ma to, czy decydujesz się na umowę z franszyzą, czy bez niej. Dlatego każdy przypadek musi być rozpatrzony indywidualnie.

Stawki ubezpieczenia OC w 2021 roku

Średnie stawki ubezpieczenia OC wynoszą ok. 700-800 zł. Tyle będziesz musiał płacić rocznie za swój samochód. Jednak weź pod uwagę, że kwota ta może się wahać od ok. 400-500 zł do nawet kilku tysięcy złotych. Dlatego, kupując samochód, musisz sprawdzić, ile będziesz płacić za jego ubezpieczenie. Wszystko po to, aby przypadkiem nie okazało się, że niewielka różnica ceny między dwoma modelami wpłynie na znacznie bardziej opłacalne stawki.

Koszt ubezpieczenia samochodu osobowego – nowy kierowca

Młody kierowca to osoba, która niedawno zdała egzamin na prawo jazdy. W związku z tym jest niedoświadczona i potencjalnie może stanowić większe zagrożenie na drodze. W związku z tym musi liczyć się ze znacznie wyższymi stawkami OC i AC. 

Każdy ubezpieczyciel samodzielnie ustala, do którego roku życia kierowca nadal pozostaje młody. Koszt ubezpieczenia samochodu osobowego jest wtedy tak wysoki, że często współwłaścicielami pojazdu są rodzice takiej osoby. Jak młodego kierowcę definiują konkretne ubezpieczalnie? Oto zestawienie:

  • do 23 lat – Link4;
  • do 25 lat – Generali;
  • do 25 lat, prawo jazdy od min. 2 lat – Wiener;
  • do 25 lat, prawo jazdy od min. 3 lat – Warta, HDI;
  • do 26 lat – Allianz, Aviva, Beesafe, TUZ Ubezpieczenia
  • indywidualnie, do 33 lat – Uniqa.

Nim jednak zdecydujesz się na konkretną firmę, sprawdź wszystkie oferty. To, że w jednej ubezpieczalni nie obejmuje cię status młodego kierowcy, a w innej już tak nie oznacza, że ta pierwsza na pewno będzie droższa!

Ile kosztuje OC i AC samochodu razem?

Jeśli boisz się, że w razie zdarzenia drogowego nie będziesz w stanie pokryć kosztów naprawy własnego pojazdu, koniecznie wykup dodatkowe ubezpieczenie. Ile kosztuje OC i AC samochodu? Na szczęście to nie jest dużo wyższy koszt! AC mini kupisz już za 50 zł, a jeśli chcesz, by obowiązywało także za granicą, dopłacisz ok. 40 zł. To nie jest duża stawka i nie wpływa aż tak bardzo na to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. A bez wątpienia będziesz mógł poczuć się zdecydowanie bezpieczniej.

Ceny OC i AC dla młodego kierowcy

Ceny OC AC dla młodego kierowcy będą jednak wyższe. Średnio taka osoba będzie musiała wydać rocznie ok. 1400-1600 zł. To prawie dwa razy więcej niż ubezpieczenie bardziej doświadczonego kierowcy. Koszt OC i AC jest jednak konieczny do poniesienia, jeśli nie chcesz łamać przepisów prawnych i jeśli zależy ci na bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Nie zapominaj, że to naprawdę pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie w trakcie prowadzenia auta.

Ubezpieczenie samochodu a koszty paliwa – ile jeździsz?

Ubezpieczenie samochodu a kosztu paliwa mogą wynosić tyle samo, a mogą diametralnie się od siebie różnić. Wiele zależy od tego, jak wiele jeździsz swoim autem. Jednak niemal zawsze koszt paliwa jest droższy. Zakładając, że ubezpieczenie OC będzie kosztowało cię 750 zł, to w tej cenie kupisz np. ok. 125 l benzyny. To z kolei będzie oznaczało, że w tej cenie przejedziesz ok. 250 km. Większość osób w ciągu roku pokonuje jednak znacznie większą liczbę kilometrów.

Ubezpieczenie samochodu – koszty, które musisz pokryć

Wiesz już, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Musisz jednak wziąć pod uwagę także dodatkowe koszty. Jeśli zdecydowałeś się na jakiś rodzaj franszyzy, może okazać się, że choć zapłacisz mniej za samo ubezpieczenie, to będziesz musiał dopłacić w razie wypadku. Na przykład cena OC i AC może być znacznie niższa. Jeśli jednak wybierzesz franszyzę integralną o wysokości 500 zł, to zniszczenia do tej kwoty będziesz musiał pokryć w pełni samodzielnie.

Ubezpieczenie AC – koszt pełnego pakietu

Cena AC może być niska albo wręcz przeciwnie – bardzo wysoka. Czasem takie ubezpieczenie to nawet kilkaset złotych. Wszystko zależy od tego, jak bogaty pakiet wybierasz. AC może np. pokrywać koszty naprawy samochodu w razie wypadku, ale może także obejmować:

  • pomoc drogową, np. holowanie do domu lub wypożyczenie pojazdu zastępczego;
  • zapewnienie noclegu w hotelu;
  • wsparcie poza granicami kraju

To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, może więc bardzo wzrosnąć, jeśli postanowisz wykupić pełny pakiet.

OC i AC poza Polską jest droższe?

Ubezpieczenie samochodu w Niemczech również jest obowiązkowe. Tamtejszym odpowiednikiem OC jest KFZ i średnio wynosi ono 237 euro, czyli ponad 1000 zł. To tylko jeden przykład! W większości krajów Europy znajdziesz odpowiednik OC. 

Jeśli planujesz emigrację, będziesz musiał wziąć pod uwagę koszty ubezpieczenia samochodu. Nim więc wyjedziesz, dokładnie sprawdź, czy przypadkiem cię nie przerosną. Zazwyczaj w krajach zachodnich są wyższe niż w Polsce.

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w sieci

Nim wykupisz ubezpieczenie OC lub AC, skorzystaj z darmowego kalkulatora. Znajdziesz go bez najmniejszego problemu w sieci. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić, ile prawdopodobnie zapłacisz w konkretnej ubezpieczalni. Pozwoli ci to wybrać najbardziej opłacalną dla ciebie opcję. Czasem ubezpieczalnie współpracują z kalkulatorami, oferując niższe ceny dla ich użytkowników. Dlatego tym bardziej warto z nich korzystać.

Koszty ubezpieczenia samochodu osobowego – czy warto je ponieść?

Ponieważ ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dyskusja na temat tego, czy warto je wykupić, nie ma sensu. Jednak w przypadku AC należy wziąć pod uwagę, że zapewni ci ono spokój ducha w trakcie podróży. Na dodatek coroczna składka zwykle jest niższa niż nagła naprawa samochodu czy samodzielnie organizowanie holowania pojazdu na własną rękę. To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodowe, nie powinno być pierwszą rzeczą, którą bierzesz pod uwagę. Kieruj się przede wszystkim myślą o własnym bezpieczeństwie.

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Warszawa. Już jutro zostanie uruchomiona pierwsza linia cmentarna. Autobusy C40 będą kursowały na trasie z Metra Młociny do Cmentarza Północnego.

Samochody

Nieważne czy kolizja czy nieuważny sąsiad na parkingu. Tak samo codzienne użytkowanie, chociaż w mniej widoczny sposób, uszkadza powłokę lakierniczą każdego samochodu. Dlatego niezależnie...

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Wiadomości

Wypadek na autostradzie A4. W miejscowości Czarna Sędziszowska dzisiaj o godz. 4.10 doszło do zderzenia samochodu osobowego z cysterną. Jedna osoba została ranna. Obecnie...

Wiadomości

Gorzów Wielkopolski. Do śmiertelnego wypadku doszło wczoraj (tj. 10 października) nieopodal skrzyżowania ulic 30 Stycznia i Dąbrowskiego. Rozpędzony samochód marki Chevrolet potrącił czteroletniego chłopca,...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Zobacz także

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Przepisy

Zniżki OC w przekonaniu wielu kierowców są kluczowe do osiągnięcia najniższych składek ubezpieczeniowych. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak obliczane są takie zniżki, ile...

Przepisy

Gdy na drodze wydarzy się coś niespodziewanego, kierowców informuje o tym trójkąt ostrzegawczy. Odległość jego ustawienia od auta jest zależna od typu drogi, po...

Dokumenty

Terminowe prawo jazdy jest obecnie wydawane wszystkim kierowcom. Czym jest i czy wiąże się z jakimiś konkretnymi obowiązkami? Jak długo dzięki niemu możesz jeździć...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Przepisy

Mandat za brak gaśnicy możesz dostać, jeśli twój pojazd zostanie skontrolowany przez policję. Jak wysoka będzie kara? Sprawdź, czego możesz się obawiać w takiej...