Krok 1. Sprawdź stare wycieraczki samochodowe i odpowiednio dobierz nowe wg modelu auta

Przed zakupem nowych wycieraczek, powinniśmy sprawdzić dwa ważne elementy: ich długość oraz sposób mocowania. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie wycieraczki pasują do naszego samochodu. Zawsze możemy wziąć nasze stare, zużyte wycieraczki na zakupy i porównać z tymi dostępnymi w sklepie.

Podejmując decyzję o zakupie, nie powinniśmy przywiązywać zbytniej uwagi do ceny produktu. Tanie zamienniki z hipermarketu co prawda może kuszą niską ceną, jednakże prawdopodobnie zepsują się w krótkim czasie albo nie będą skutecznie oczyszczały naszej szyby. Dlatego lepiej będzie przejrzeć ofertę sprawdzonych i renomowanych firm sprzedających wycieraczki samochodowe, jak chociażby Oximo. Dodatkowo, pamiętajmy o tym, aby zakupić wycieraczki dedykowane (czyli przeznaczone dla naszego auta) lub posiadające adapter.

Krok 2. Zdemontuj stare wycieraczki

Przed założeniem nowych wycieraczek, musimy najpierw zdjąć stare. Od razu warto zaznaczyć, że najlepiej jest zapoznać się z instrukcją obsługi wycieraczek w danym aucie, filmem na Youtube z pokazaną czynnością lub skonsultować się z mechanikiem. Jest to co prawda w miarę prosta praca, jednak przy nieumiejętnej wymianie można uszkodzić nie tylko sam mechanizm wycieraczek, ale także szybę lub ramiona wycieraczek. Dlatego demontaż powinniśmy wykonywać powoli i dokładnie.

Wśród większości samochodów, ramiona wycieraczki można bez oporu podnieść do góry i zatrzymać je w tej pozycji. Następnie musimy znaleźć mechanizm zaczepu, który może być pod postacią guzika, dźwigni lub listka. Czasami możemy się spotkać z rozwiązaniem, w którym najpierw musimy przekręcić pokrętło, a dopiero potem zdjąć wycieraczki. Możemy mieć również wycieraczki, których ramion podnieść nie można. Wtedy szczególnie powinniśmy zainteresować się przeczytaniem instrukcji do konkretnego modelu auta. Za wszelką cenę nie próbujmy poradzić sobie z demontażem “na siłę”. Żadne wyrywanie, wyciąganie, wypychanie czy odcinanie nie jest zalecane.

Po wszystkim, będziemy już wiedzieli jaki jest sposób montażu naszych wycieraczek, dzięki czemu możemy przejść do następnego kroku.

Krok 3. Montujemy nasze nowe wycieraczki

Wycieraczka oraz ramię najczęściej są połączone specjalnym adapterem. Po naciśnięciu możemy wsunąć nowe pióro oraz je zabezpieczyć. W zależności od modelu auta cały proces może przebiegać odrobinę inaczej, aczkolwiek najczęściej opiera się na podobnej zasadzie. Po zamontowaniu należy pamiętać o sprawdzeniu poprawności mocowania, aby nie doszło do wypięcia wycieraczki podczas użytkowania.

Jeśli nadal masz problemy z wymianą wycieraczek w swoim aucie to na Youtube można znaleźć szereg filmów instruktażowych pokazujących cały proces krok po kroku. Również dobrą alternatywa jest serwis oximo.info, na którym możesz sprawdzić jakie wycieraczki będą pasować do Twojego modelu samochodu oraz od razu zapoznać się z wideo, na którym specjaliści prezentują jak bezpiecznie dokonać ich wymiany.

Podsumowanie

Wymiana wycieraczek samochodowych jest istotna z wielu powodów, ale najważniejszy jest jeden – ich zużycie może przyczyniać się do gorszej widoczności, co przekłada się na mniej bezpieczną jazdę. Dlatego warto inwestować w produkty dobrej jakości, które posłużą nam przez długi czas – jak chociażby wycieraczki od Oximo, lidera na naszym rynku.

Archiwum: październik 2021