Zniżka OC – co to jest?

Zniżka OC to pewnego rodzaju nagroda dla kierowców, którzy jeżdżą ostrożnie i nie powodują wypadków. Większość towarzystw udziela jej na podstawie systemu bonus/malus, jednak są także firmy, które przyznają rabaty tylko na bazie historii OC czy indywidualnych algorytmów. Ponadto zniżki za bezszkodową jazdę:

  • zazwyczaj są wyrażone w procentach, choć niektóre towarzystwa udzielają kwotowych rabatów – wiele zależy od ich wewnętrznej polityki;
  • nie są one przyznawane bezterminowo – na skutek różnych zdarzeń można je stracić, przez co wysokość składki może wzrosnąć;
  • są przypisane do właściciela, nie do samochodu – a zatem jeśli ubezpieczysz inne auto, nadal będziesz mógł skorzystać ze swoich rabatów.

Jednocześnie warto pamiętać, że nie ma przepisów, które regulowałyby sposób przyznawania rabatów. A zatem w niektórych firmach możesz uzyskać niższą cenę na OC, a w innych  wyższą. Wiele zależy od zniżek i wypracowanej historii.

Zniżki na ubezpieczenie OC – komu przysługują?

Rabaty na zakup polisy OC są udzielane wyłącznie kierowcom za nienaganną historię wypadkową. A zatem każdy rok bezszkodowej jazdy oznacza wzrost zniżki na ubezpieczenie. U większości towarzystw wystarczy historia bezpiecznego podróżowania, aby móc kupować polisę taniej. 

Jednak nie zawsze trzeba jeździć autem, żeby móc uzyskać rabaty na OC samochodu. Zniżki na zakup polisy auta mogą przysługiwać także:

  • małżonkowi, jeśli była wspólnota majątkowa – taką możliwość oferuje np. Warta,
  • osobom, które mają zbudowaną historię ubezpieczeniową, ale dotyczy ona innego rodzaju pojazdu, np. quada, motoroweru, ciężarówki, czy przyczepki – rabaty uzyskane w ten sposób są uwzględniane podczas obliczania składki OC na samochód, np. przez Beesafe, Ergo Hestia, Generali, TUZ Ubezpieczenia, Link4, MTU24, Uniqa czy You Can Drive.

Warto pamiętać, że rabatami na zakup polisy można się… podzielić. Jeśli masz wysokie zniżki za bezszkodową jazdę, możesz zostać współwłaścicielem auta członka rodziny, który ma drogą polisę, np. małżonka lub dziecka. Dzięki temu towarzystwo obniży cenę ubezpieczenia OC nawet o kilkadziesiąt procent. To prosty sposób na to, żeby zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia. 

Zniżka na ubezpieczenie samochodu – kiedy można je stracić?

Zniżki na zakup OC nie są przyznawane na zawsze. Towarzystwo może zmniejszyć ich wysokość, jeśli:

  • spowodowałeś kolizję, a nie miałeś wykupionej tzw. ochrony zniżek – zazwyczaj za każde zdarzenie firma zmniejsza rabat o 10%;
  • masz długą przerwę w historii ubezpieczenia – w niektórych towarzystwach możesz stracić swoje zniżki, jeśli przestaniesz kupować polisę na auto, bo np. sprzedałeś pojazd i nie potrzebujesz nowego. Są firmy, które odmawiają udzielenia rabatu, jeśli przerwa w OC trwa 24 miesiące. 

Czy wiesz, że… Możesz stracić zniżki, nawet jeśli to nie Ty spowodowałeś wypadek? Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli jesteś współwłaścicielem pojazdu, a drugi kierowca będzie sprawcą kolizji. Wówczas towarzystwo ma prawo zmniejszyć Twój rabat na OC. 

Jak sprawdzić zniżki OC?

Chcesz dowiedzieć się, ile rabatów wypracowałeś przez lata bezszkodowej jazdy? Dobrym źródłem informacji jest ostatnia umowa na ubezpieczenie.

Aby sprawdzić rabaty OC, możesz także:

  • złożyć wniosek do towarzystwa o wydanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego,
  • zalogować się do systemu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i wygenerować dokument o przebiegu Twojej historii ubezpieczenia.

W obu uzyskanych formularzach znajdziesz informacje o tym, jakie szkody spowodowałeś w ostatnich latach. Ma to wpływ na wysokość wypracowanych zniżek.

Zniżki na ubezpieczenie OC – od kiedy można zbierać?

Czy wiesz, że rabaty na OC można zbierać już od wieku niemowlęcego? Zastanawiasz się jak to możliwe? To proste! Wystarczy, że:

  • kupisz np. motorower – ubezpieczenie na ten jednoślad jest bardzo tanie. A zatem składka nie obciąży nadmiernie budżetu domowego tak jak np. koszt polisy na auto, 
  • wpiszesz dziecko jako współwłaściciela pojazdu lub przekażesz jej część udziałów poprzez darowiznę – według przepisów prawa nie ma granicy wieku, w jakim można być wpisanym do dowodu rejestracyjnego pojazdu. A zatem nawet niemowlę może zostać właścicielem motoroweru!
  • zawrzesz umowę na ubezpieczenie na Was oboje.

Od momentu uznania dziecka za współwłaściciela towarzystwo zacznie naliczać mu zniżki za bezszkodową jazdę. Dzięki temu, gdy latorośl uzyska prawo jazdy, nie będzie musiała płacić wysokiej ceny za ubezpieczenie OC na swój pierwszy samochód. Jednocześnie towarzystwa będą naliczać zwyżki za wiek oraz brak prawa jazdy, zatem takie posunięcie trzeba dobrze przemyśleć.

Zbieranie zniżek na OC jest jednocześnie bardzo proste i bardzo trudne – trzeba tylko zachować ostrożność na drodze i unikać kolizji, choć nie zawsze jest to możliwe. Warto jednak się postarać, bo dzięki bezszkodowej jeździe można znacznie obniżyć cenę na ubezpieczenie i w ten sposób sporo zaoszczędzić.

Archiwum: grudzień 2022