Kalkulator opon — jakiej sytuacji będzie przydatny? Sprawdzi się, gdy nie wiesz, jaki alternatywny rozmiar felg i opon zastosować w swoim samochodzie. Dzięki otrzymanym wynikom dowiesz się, czy planowany przez ciebie wariant będzie możliwy do zamontowania i w jaki sposób wpłynie na właściwości jezdne pojazdu. 

Zamiennik nie ma nic wspólnego z produktem niższej jakości. Chodzi o odejście od proponowanego przez producenta modelu na rzecz innego produktu. W pewnych przypadkach oczywiście taka zmiana może wiązać się z dodatkowymi niedogodnościami. Z pomocą przychodzi przelicznik rozmiaru, który pomaga wyeliminować ewentualne problemy.

Jak wygląda kalkulator doboru opon?

W Internecie znajdziesz różne kalkulatory zamienników. Najważniejsze pola, na które powinieneś zwrócić uwagę to:

Po uzupełnieniu tych wartości program wyświetli ci proponowane modele. , Na jakich podstawie zasad dobierane są zamienniki?

Co uwzględnia kalkulator rozmiaru opon?

Jeśli zaznaczysz konkretną średnicę opony czy felgi, wybór zamienników na pewno będzie ograniczony. Program uwzględnia kryteria doboru opon i pokazuje kilka opcji, które możesz wybrać. Działa w oparciu o podstawowe zasady znane każdemu wulkanizatorowi. Jedną z nich jest uwzględnienie zmian zakresu procentowego rozmiaru opony i felgi.

Zakres ten jest niewielki, od -2% do +1,5% różnicy wielkości opony. Co to znaczy? Najlepiej zobrazować to na przykładzie. Załóżmy, że w swoim samochodzie masz założone ogumienie 175/55 R15 i szukasz nieco niższego profilu, jednak w tym samym rozmiarze felgi. Jakie opcje możesz wziąć pod uwagę? Program zaproponuje ci następujące warianty:

  • 195/50 R15;
  • 215/45 R15.

W obu przypadkach procentowa różnica wielkości mieści się w założonym przedziale i wynosi odpowiednio 0,4% i 0,2%. W zasadzie więc nic nie zmieni się, jeśli chodzi o wymiary ogumienia. Dlaczego kalkulator rozmiarów opon uwzględnia właśnie takie zakresy zmiany i nie sugeruje innych wariantów?

Zamiennik opon musi być wybrany rozsądnie

Na bezpieczeństwo jazdy wpływa nie tylko dobór ogumienia o odpowiedniej jakości, ale też we właściwej wielkości. Załóżmy, że producent przewidział w twoim aucie koła z ogumieniem 205/50 R17. Jak na auto osobowe to spory rozmiar. W krok za nim idą też wymiary hamulców, a konkretnie – tarcz. Czy bez żadnych komplikacji możesz założyć w aucie wariant z felgą R20? Oczywiście, o ile elementy zawieszenia ci na to pozwolą. Jednak w takim wypadku spodziewaj się, że zamiennik powinien mieć wielkość np. 215/30.

Każda zmiana rozmiaru opony, z kalkulatorem czy bez, ma swoje konsekwencje. Tutaj poza bardzo atrakcyjnym wyglądem i dobrymi właściwościami jezdnymi musisz liczyć się z większym apetytem silnika na paliwo, spotęgowanym hałasem i wysoką ceną ogumienia.

Kalkulator wysokości opon a bezpieczeństwo

Dlaczego kalkulator opon nie uwzględnia ogumienia niemieszczącego się w zakresie od -2% do +1,5%? W starszych typach aut pozbawionych systemów bezpieczeństwa decyzja ta podyktowana jest komfortem i możliwością zamontowania danego rodzaju koła na piaście. W nowszych modelach liczy się też prawidłowa praca ESP i ASR. Program pozwala na znalezienie takich modeli, które nie będą miały większego wpływu na działanie tych systemów.

Popularny system ESP, czyli stabilizujący tor jazdy na zakręcie, w dużej mierze uzależniony jest od jakości i rozmiaru opon. Jego zadaniem jest dohamowanie jednego lub kilku kół w momencie wykrycia poślizgu, co umożliwia wyjście z niego bez szwanku. Nietrudno zgadnąć, że po montażu kół mocno odbiegających typem i wielkością od przewidzianych przez producenta, auto może zachowywać się w sposób niekontrolowany. Dzieje się tak dlatego, że opony o różnej szerokości mają też rozmaitą przyczepność. Utrata przyczepności może wiązać się z kłopotami przy opanowaniu auta. Z tego powodu warto sugerować się wskazaniami dotyczącymi średnicy koła.

Kalkulator opon i kwestia prędkości

To, jaki wariant ogumienia wybierzesz, kierując się wskazaniami kalkulatora rozmiaru opon, będzie miało wpływ na jakość prowadzenia pojazdu i komfort podróży. Możesz się na przykład zdziwić, gdy podczas jazdy prędkościomierz będzie pokazywał inne wartości niż do tej pory. Co jest przyczyną? Średnica zewnętrzna koła jest inna w stosunku do oryginalnego wariantu montowanego przez producenta.

Najlepiej posłużyć się kolejnym przykładem. Jeśli w twoim aucie do tej pory zamontowane były homologowane koła i opony o rozmiarze 205/55 R16, to średnica zewnętrzna wynosiła 63,19 centymetra. Program wskaże zamiennik, który nie będzie przekraczał zakresu procentowego -2% do +1,5%. Minimalna średnica, która nie wpłynie na zmianę prędkości, to 61,93 cm, a maksymalna – 64,14 cm.

Przekraczając górną wartość ustaloną dla opon, zauważysz, że prędkościomierz ma wyższe wskazania niż normalnie. Przy zmianie na mniejsze obręcze i niższe ogumienie prędkość będzie zaniżana. Ma to zasadnicze znaczenie w momencie jazdy z maksymalną dopuszczalną prędkością np. w terenie zabudowanym.

Kalkulator zamienników opon – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jest jeszcze kilka innych parametrów, które musisz wziąć pod uwagę, wybierając zamienniki dla opon. Jednym z nich jest ich nośność, która jest oznaczana symbolem LI. Chodzi o maksymalny ciężar, jaki spoczywa na jednej oponie. Nie powinno się przekraczać tej wartości, bo ma znaczny wpływ na bezpieczeństwo podczas podróży. Nawet jeśli znalazłeś zamienniki dla opon, które zadowalają cię pod względem wielkości i ceny, zwróć uwagę na ich nośność.

Co jeszcze powinieneś wziąć pod uwagę? Ważny jest indeks prędkości o symbolu pojedynczej lub podwójnej litery, który zawsze występuje w towarzystwie indeksu nośności. Litery oznaczające maksymalną dopuszczalną prędkość na oponie nie są ułożone w kolejności alfabetycznej, dlatego trzeba rozszyfrować ich znaczenie. 

W autach miejskich najczęściej spotkasz się z symbolem T, który oznacza, że opony mogą osiągać maksymalną prędkość 190 km/h. Nieodpowiedni dobór indeksu prędkości niesie za sobą ryzyko uszkodzenia opony przy szybkiej jeździe, krótszy okres eksploatacji i dłuższą drogę hamowania.

Średnica koła, czyli jak rozszyfrować symbole?

Aby obsłużyć taki program, musisz znać podstawowe nazewnictwo związane z istotnymi wartościami. Oczywiście każdy, kto chociaż odrobinę interesuje się motoryzacją wie, że średnicę obręczy podaje się w calach, szerokość bieżnika w milimetrach, a profil opony (wysokość od rantu do bieżnika) w procentach. Każda z tych wartości występuje w innych jednostkach, dlatego trzeba je ujednolicić, na potrzeby znalezienia wyniku.

1 cal to 2,54 centymetra. Dlatego łatwo policzyć, że popularne felgi R16 mają 40,64 cm średnicy. Jeśli bieżnik ma szerokość 205 mm, to bardzo łatwo zamienić to na centymetry – wychodzi dokładnie 20,5 cm. 

A co z profilem? Program poradzi sobie, gdy wpiszesz do niego wartość procentową, ale w samodzielnym liczeniu „na piechotę” może to nie wystarczyć. Powiedzmy, że twoje opony mają profil 55. Oznacza to, że wysokość profilu stanowi 55% szerokości bieżnika, czyli w tym wypadku 11,28 cm. Średnica zewnętrzna koła uwzględnia wielkość felgi (40,64 cm) i podwójną wysokość profilu (22,56 cm). Wartości te dają 63,2 cm średnicy.

Tabela zamienników dla opon – potrzebna, gdy nie chce ci się liczyć

Jeśli nie chcesz liczyć na piechotę, z pomocą przychodzi tabela zamienników opon. Poniżej przeanalizowaliśmy najpopularniejszy rozmiar opon aut miejskich (195/55 R15) i zgodnie z zasadami umieściliśmy propozycje zamienników. Nie musisz dziękować.

Przelicznik opon dla wariantu 195/55 R15

Jaka jest średnica zewnętrza tego egzemplarza koła? Jest to 38,1+21,45 = 59,55 cm. Zamieniając na milimetry – 595,5 mm. Jaki jest maksymalny zakres rozmiaru mieszczący się w wartości +1,5%? 604,43 mm. Minimalny natomiast – 583,59 mm. Oto zamienniki dla opon dla rozmiaru R15:

  • 135/80 (+0,2%);
  • 165/65 (0%);
  • 175/60 (-0,8%);
  • 185/55 (-1,9%);
  • 185/60 (+1,2%);
  • 205/50 (-1,6%);
  • 215/50 (+0,1%).

To jednak nie wszystko, bo w grę wchodzą nie tylko egzemplarze o tej samej średnicy felgi. Teraz kilka przykładów dla rozmiaru R14:

  • 145/80 (-1,3%);
  • 155/80 (+1,3%);
  • 165/70 (-1,5%);
  • 165/75 (+1,3%);
  • 175/70 (+0,8%);
  • 185/65 (+0,1%);
  •  195/60 (-1%);
  • 205/60 (+1%).

A jakie wyniki uzyskasz, jeśli wpiszesz w kalkulator opon warianty większe? Oto przykłady dla felgi R16:

  • 175/55 (0,6%);
  • 185/50 (-0,7%);
  • 195/50 (+1%);
  • 205/45 (-0,8%);
  • 215/45 (+0,7%);
  • 225/40 (-1,6%).

To jednak nie wszystko, bo jeżeli konstrukcja pojazdu to umożliwia, możesz założyć do swojego auta nawet felgi R17:

  • 195/40 (-1,3%);
  • 205/40 (0%);
  • 215/40 (+1,4%);
  • 225/35 (-1%);
  • 245/35 (+1,3%).

Ciekawostką jest, że w regułę różnicy procentowej wpisują się w tym przypadku również opony 205/35 R18.

Zamienniki dla opon – dlaczego to bezpieczna forma wyboru ogumienia?

Jak widzisz, wybór jest naprawdę spory. Może się zdarzyć, że wśród proponowanych modeli nie znajdą się te, które sobie upatrzyłeś, choć w internecie widziałeś projekty aut, które z powodzeniem jeżdżą np. na takim rozmiarze felgi i z takim profilem opony. Komu więc wierzyć? To, że takie ogumienie zmieściło się w nadkolu, nie oznacza automatycznie, że przemieszczanie się takim pojazdem jest komfortowe i bezpieczne. Amatorzy tuningu często zwracają uwagę przede wszystkim na wygląd auta, a nie bezpieczeństwo jazdy, więc weź na to poprawkę. Jeśli koniecznie chcesz odejść od standardowego wariantu, stosuj tylko zamienniki wskazane przez program.

Archiwum: maj 2021