Wraz z chwilą, kiedy zbliża się pora letnia, wielu kierowców zaczyna się zastanawiać, kiedy zmienić opony na letnie. Żeby najlepiej określić ten czas, jest kilka sposobów. Niektóre z nich dotyczą sugerowania się konkretnymi datami, a jeszcze inne temperaturą powietrza. Co rzeczywiście warto brać pod uwagę? Dowiesz się tego od nas.

Czy zmiana opon na letnie jest obowiązkowa?

Właściciele pojazdów pytają często, czy w naszym kraju istnieje nakaz dotyczący tego, aby wymiana opon na letnie nastąpiła w konkretnym czasie. Trzeba tutaj zaznaczyć, że zmiana opon na letnie nie jest obowiązkowa – podobnie jak wymiana opon na zimowe. Dlatego nie trzeba martwić się tym, że kierowcę spotka kara za niedotrzymanie jakiegoś terminu.

W ramach ciekawostki można powiedzieć, że obowiązek wymiany opon na letnie panuje w krajach takich, jak Łotwa, Szwecja, czy Finlandia. Dlatego wybierając się do tych krajów w momencie, kiedy przychodzi zimowy okres, trzeba mieć na uwadze ten nakaz, aby uniknąć mandatu. Wystarczy sprawdzić dokładne wytyczne prawa w wybranym państwie.

Jak określić czas wymiany opon względem miesięcy?

Wiele osób decyduje się wymienić opony w czasie wielkanocnym. Jest to czas, kiedy zima ustępuje i często temperatura jest dodatnia. Po tym, jak zostanie zamontowany letni typ ogumienia, kierowcy czekają zazwyczaj do października i z powrotem nakładają zimówki.

Wymiana opon zimowych na letnie w tym systemie ma na pozór sens. Trzeba jednak zauważyć, że w ostatnim czasie pogoda jest wyjątkowo nieprzewidywalna i zdarzają się święta wielkanocne, w które pada śnieg. Często intensywniej niż w grudniu, a nawet niewielkie przymrozki mogą sprawić, że nawierzchnia będzie śliska a przyczepność letniaków niewystarczająca. Dlatego duża ilość kierowców decyduje się na całoroczny typ ogumienia lub stosuje inny sposób.

Średnia temperatura powietrza – kiedy zmienić opony na letnie?

Jeżeli ktoś nie chce, żeby wymiana opon była warunkowana miesiącami, to może wybrać inną metodę – według średniej temperatury powietrza. Idealny moment przypada wtedy, kiedy średnia temperatura powietrza wynosi na zewnątrz 7 stopni Celsjusza.

Jest to znacznie pewniejszy sposób od mierzenia czasu na to, kiedy wymienić opony na letnie względem miesięcy. Jeżeli przychodzi cieplejszy okres i temperatury przez dłuższy czas utrzymują się powyżej 7 stopni Celsjusza, warto wybrać się do serwisu na zmianę ogumienia.

Jazda na oponach zimowych w lecie – dlaczego nie warto tego robić?

Niektórzy mogą zastanawiać się, czy skoro opona zimowa zapewnia lepszą przyczepność w trudniejszych warunkach, to nie sprawdzi się i w lecie? Niestety nie działa to w ten sposób i jeżeli ktoś nie zdecyduje się na model opon całosezonowych, to powinien konieczne wymienić wersję letnią na zimową.

Warto zmienić opony zimowe na letnie ze względu na zużycie paliwa

Pierwszą kwestią jest mniejsze zużycie paliwa. Felga, na której jest guma zimowa, cechuje się większą miękkością, z tego powodu lepiej dopasowuje się do podłoża nawet wtedy, kiedy panuje ujemna temperatura na zewnątrz. Natomiast w warunkach, kiedy jest ciepło, stawia znacznie większy opór. Skutkuje to wzrostem poziomu zużycia paliwa – nawet do kilkunastu procent. 

Niebezpiecznie jest jeździć na oponach zimowych latem

Ogumienie na lato zapewni także lepszą przyczepność. Dzieje się tak za sprawą specjalnej mieszanki – guma jest twardsza, co zapewnia dobrą kontrolę nad pojazdem zarówno na suchej, jak i na mokrej nawierzchni przy wyższych temperaturach. Dzięki temu droga hamowania jest znacznie krótsza. Wpływa to na komfort jazdy i bezpieczeństwo.

Bieżnik opony zimowej szybciej się zużyje

Zmiana ogumienia z zimowego na letnie to także dobry wybór ze względu na mniejszą eksploatację opon. Jeżeli kierowca nie zamontuje opon letnich i dalej będzie korzystał z zimowych, to musi liczyć się z tym, że bieżnik drugiej odmiany zużywa się przy wyższych temperaturach w błyskawicznym tempie.

Wymiana opon ze starych na nowe – jak to zrobić poprawnie?

Kluczowym kryterium w kontekście wymiany ogumienia, jest głębokość bieżnika, a także ich wiek. Jeżeli chodzi o pierwszy aspekt, to głębokość powinna wynosić co najmniej 1,6 mm. Warto wspomnieć, że zalecenia dotyczą również odmiany zimowej. 

Odnośnie do wieku, jaki może mieć komplet opon, to jest to osiem lat. Po upływie tego czasu zaleca się kupno nowych. Dzieje się tak ze względu na to, że zastosowana przez producenta mieszanka gumowa starzeje się i traci swoje właściwości, co może wpłynąć na mniejsze bezpieczeństwo podczas jazdy, a także gorszą kontrolę nad pojazdem.

W jaki sposób przechowywać opony? Praktyczne wskazówki

Każdy kierowca powinien wiedzieć, w jaki sposób trzeba przechowywać opony. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnego warsztatu. Dzięki temu można być pewnym, że ogumienie jest właściwie przechowywane i za rok – w następnym sezonie, będzie zdatne do użytku. Fachowcy mogą też doradzić w kwestii kupna kolejnego modelu.

Robiąc to samodzielnie, trzeba mieć na uwadze, żeby ogumienie znajdowało się w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu. Konieczne jest też wykluczenie prawdopodobieństwa tego, że będzie miało ono kontakt z chemikaliami. Po kontakcie z paliwem, czy rozpuszczalnikami, mieszanka gumowa traci swoje właściwości. 

Przechowywanie opon wraz z felgami

Ważne jest też to, czy opony są z felgami, czy bez. Jeżeli jest to ogumienie wraz z kołem, to można kłaść je na sobie albo zawiesić na hakach. Nie zaleca się przechowywania ich w pozycji pionowej – mogą się odkształcić. 

Przechowywanie opon bez felg

Z kolei w przypadku samego ogumienia, można je stawiać pionowo lub jedno na drugim. Nie można natomiast przechowywać ich na hakach. Trzeba też pamiętać o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć opony folią, a przedtem umyć je i osuszyć. 

Sezonowa zmiana ogumienia zapewnia bezpieczeństwo i jest ekonomiczna

Regularna zmiana opon letnich na zimowe to dobry wybór. Dzięki temu można jeździć samochodem w bezpieczny sposób, nie martwiąc się o wydłużoną drogę hamowania, czy gorszą przyczepność. Co więcej, montaż odpowiedniego rodzaju ogumienia wpłynie na ekonomiczną jazdę – nie będzie generowała dodatkowych kosztów związanych, chociażby z poborem paliwa. Dlatego warto mieć to na uwadze i wiedzieć, kiedy zmienić opony na letnie lub zimowe.

Archiwum: marzec 2022