Kontrolka „trójkąt z wykrzyknikiem” ma wiele wariacji, pojawiających się z różnych powodów. Nie należy jej lekceważyć, a z artykułu dowiesz się, dlaczego i jaki może być powód pojawienia się tego komunikatu.

Żółta kontrolka „trójkąt z wykrzyknikiem” czy się jej obawiać?

Ilość kontrolek, powiadomień i komunikatów jest coraz większa wraz z każdym nowo wyprodukowanym modelem, a panele wskaźników mogą na pierwszy rzut oka wydawać się niezrozumiałe. Co w przypadku pojawienia się żółtej kontrolki „trójkąta z wykrzyknikiem”? Możesz spotkać się z różnymi wariacjami tej ikony, wykrzyknik może być w kółku, w towarzystwie strzałki lub we wspomnianym już trójkącie.

Poważne awarie najczęściej komunikowane są za pomocą kontrolek czerwonych, a żółte są zazwyczaj ostrzegawcze. To znaczy, że kontrolka „trójkąt z wykrzyknikiem” rozumieć należy tak, że możesz kontynuować jazdę, jednak warto jak najszybciej udać się do mechanika i sprawdzić stan techniczny pojazdu.

Powodów pojawienia się tego komunikatu może być wiele, kilka z nich omówimy w dalszej części, ale jej dokładne znaczenie różni się w zależności od marki i modelu auta, a definiuje je producent.

Żółty trójkąt – czy kontrolka z wykrzyknikiem może oznaczać błąd systemu ESP?

System ESP jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa twojej podróży. Electronic Stability Program to układ odpowiadający za korekcję toru jazdy auta, w sytuacjach zagrażających twojemu życiu lub zdrowiu. Podczas szybkich i gwałtownych manewrów zapobiega wpadnięciu w poślizg.

ESP współpracuje z systemami ABS oraz ASR dla skuteczniejszego działania. W niektórych przypadkach kontrolka „trójkąt z wykrzyknikiem” może oznaczać awarię całego układu bezpieczeństwa lub jego poszczególnych elementów.

Pojawienie się pomarańczowej kontrolki następuje czasem po wymianie akumulatora czy po długim postoju. Bardzo często samoistnie znika po przejechaniu kilku kilometrów. Jeśli kontrolka pojawi się i nie zniknie, możesz kontynuować podróż, ale warto udać się do warsztatu na diagnostykę.

Po sprawdzeniu błędów w komputerze pokładowym może okazać się konieczna wymiana czujników, ale nie martw się na zapas, bo bardzo często pojawienie się kontrolki świadczy jedynie o drobnych błędach w systemie, które specjalista z łatwością wykasuje.

Kontrolka „trójkąt z wykrzyknikiem” a awarie systemów wsparcia

W nowszych modelach aut żółta kontrolka „trójkąt z wykrzyknikiem” może pojawiać się w przypadku awarii, któregoś systemu wsparcia kierowcy. Może być to komunikat czujników parkowania, które na skutek uszkodzeń mechanicznych lub atmosferycznych przestały spełniać swoją funkcję. Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi zimą, kiedy łatwo o zabrudzenie jednego z czujników.

Nowoczesne auta wyposażane są w wiele różnych czujników i systemów i podobne problemy mogą sprawiać czujniki zmierzchu, deszczu czy ciśnienia w oponach. Niestety w przypadku kontrolki „trójkąta z wykrzyknikiem” nie ma jasnych i jednoznacznych odpowiedzi.

Szukanie rozwiązania polega na metodzie prób i błędów. Po sprawdzeniu i ewentualnej wymianie opon kontrolka nadal się pojawia? Może być konieczna kalibracja czujników.

W nowych samochodach bardzo często ikonie trójkąta towarzyszy odpowiedni komunikat o błędzie, ale w niektórych autach, szczególnie w starszych modelach konieczne będzie przeprowadzenie pełnej diagnostyki komputerowej i odczytanie zapisanych błędów.

Niesprawna żarówka, problemy z czujnikami i układem elektrycznym

Niekiedy błąd i pojawienia się kontrolki „wykrzyknika w trójkącie” świadczył będzie o konieczności wymiany żarówki. Sprawdź dokładnie oświetlenie w aucie i napraw uszkodzoną sygnalizację. Niestety kontrolka „trójkąt z wykrzyknikiem” czasem informowała będzie o jakimś ogólnym problemie, który ciężko będzie zlokalizować.

Co więcej, system jest tak czuły, że nawet w przypadku działającej żarówki, ale wywołującej wahania napięcia, może informować o błędzie.

Czasem pomaga prosty zabieg. Należy uruchomić silnik, po minucie zgasić i ponownie uruchomić. Jeśli nie rozwiązało to problemu, niezbędna może się okazać wizyta w warsztacie samochodowym. Pamiętaj, że kontrolka może się różnić wyglądem w zależności od auta. W niektórych modelach usterki związane ze światłami komunikowane sa za pomocą żółtej ikony żarówki.

Kontrolka „trójkąt z wykrzyknikiem”, której nie powinieneś ignorować

W niektórych modelach aut pojawia się kontrolka „trójkąt z wykrzyknikiem” z dodatkowym opisem, co ułatwia rozwiązanie problemu, ale istnieje wiele wariacji tej ikony. Bądź szczególnie wyczulony na wykrzyknik wewnątrz koła zębatego, ponieważ świadczył on będzie o usterce automatycznej skrzyni biegów. Zignorowanie tego komunikatu może pociągnąć za sobą spore konsekwencje finansowe.

Zazwyczaj pojawienie się kontrolki „trójkąta z wykrzyknikiem” nie zwiastuje żadnej poważnej awarii, a spowodowana jest na przykład rozładowaniem akumulatora. Zawsze jednak warto dbać o stan techniczny auta i naprawiać nawet najmniejsze usterki, bo to zagwarantuje ci długą żywotność auta.

Archiwum: listopad 2022