Zakup nowego pojazdu to zawsze duży koszt, a szczególnie wtedy, gdy planujesz sięgnąć po nowoczesną technologię. Dlatego, zanim kupisz ekologiczne auto, poznaj koszt ładowania samochodu elektrycznego. Czy codzienne użytkowanie tego typu pojazdów jest znacznie tańsze niż w przypadku pojazdów na benzynę? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile kosztuje domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Ładowanie samochodów elektrycznych – ile to trwa?

Ładowanie samochodów elektrycznych może mieć różny czas trwania – zależnie od tego, w jaki sposób będziesz to robić. Możesz sięgnąć po zwykłe gniazdko w domu i wtedy zazwyczaj ładowanie potrwa około 6–8 godzin. Dzięki temu będziesz w stanie naładować pojazd w nocy i bez problemu pojechać do pracy i z niej wrócić.

Jeśli skorzystasz ze stacji szybkiego ładowania, twoje auto będzie gotowe do podróży już w ciągu kilkudziesięciu minut. Dzięki bezustannemu rozwojowi technologii ten czas wciąż ulega skracaniu.

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych – cena ładowania w gniazdku

Cena domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych może wynieść tyle, ile wynosi… koszt twojego prądu. Akumulator bez najmniejszego problemu podłączysz przecież do zwykłego gniazdka. Ważne jest, aby płynął w nim prąd przemienny, który ma napięcie 230 V i natężenie 16 A. W ten sposób naładujesz pojazd o 2–2,3 kW w ciągu godziny. Zapłacisz za to ok. 0,55 gr za 1 kWh. Koszty te możesz zmniejszyć, jeśli posiadasz w swoim domu fotowoltaikę lub pompę ciepła. Koszt ładowania samochodu elektrycznego nie jest więc taki wysoki!

Stacja ładowania samochodów elektrycznych – cena wallboxa

Jeśli chcesz ładować pojazd szybciej, zainwestuj w dodatkowy sprzęt! Cena stacji ładowania samochodów elektrycznych typu wallbox to ok. 2500–4000 zł. To urządzenie zwiększa moc prądu do 7,2 kW w ciągu godziny, co zdecydowanie przyśpieszy czas ładowania i sprawi, że będziesz mógł korzystać z pojazdu częściej. To dobre rozwiązanie, jeśli często wykorzystujesz swój pojazd albo kupujesz go na potrzeby firmy. 

Ładowanie samochodu elektrycznego – cena stacji szybkiego ładowania

Cena ładowania samochodu elektrycznego może być większa, jeśli planujesz stworzyć stację szybkiego ładowania. Ta niestety rzadko jest wybierana przez osoby prywatne właśnie z powodu kosztów. Choć możliwe jest zdobycie dofinansowania, to wciąż wymaga ona zbyt dużego nakładu finansowego, który wynosi nawet ponad 100 tysięcy złotych. 

To jednak dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które posiadają całą flotę tego typu pojazdów. Ponadto takie stacje są coraz częściej dostępne na stacjach benzynowych oraz w wielu innych miejscach. Dzięki temu wyjazd na trasę elektrykiem jest coraz łatwiejszy. Koszt ładowania samochodu elektrycznego w takim miejscu jest jednak zdecydowanie większy. 

Koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym

Jaki jest realny koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym, gdy już zdecydujesz, w jaki sposób będziesz go ładować? Na takiej trasie pojazd zużyje ok. 18 kWh. Oznacza to, że cena pokonania odcinka trasy to zaledwie… około 12 złotych! To bardzo mało w porównaniu do klasycznie napędzanych pojazdów. Na przykład jeśli twój pojazd jest napędzany benzyną, przejazd takiej trasy będzie kosztował średnio 50 zł (w przypadku silników diesla niewiele mniej, 40 zł).

Ile kosztuje samochód elektryczny? Nie aż tak dużo

Skoro te pojazdy są tak oszczędne, to czy sama ich cena nie odstrasza? To zależy, jaki model wybierzesz. Koszt najtańszych modeli elektrycznych to około 80 tysięcy złotych, a do tej kwoty możesz jeszcze zdobyć dofinansowanie. 

To, ile kosztuje samochód elektryczny, zależy między innymi od producenta, wyposażenia, wykorzystanej technologii oraz pojemności akumulatorów. 

Koszt ładowania samochodu elektrycznego to ogromna korzyść

Samochody elektryczne mają wiele zalet. Są ciche, komfortowe w użytkowaniu i nowoczesne. Ponadto nie emitują szkodliwych spalin, co jest niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach. Koszt ładowania samochodu elektrycznego również jest dużą zaletą. 

Jeśli szukasz auta służącego do dojeżdżania do pracy lub niezbyt dalekich wycieczek, zwróć uwagę na takie pojazdy. Korzystanie z nich będzie nie tylko wygodne, ale też ekonomiczne!

Archiwum: luty 2022