Montaż czujników parkowania – sposób na prostsze i szybsze parkowanie!

Według statystyk, jednym z największych problemów osób uczęszczających na kurs prawa jazdy, jest parkowanie. Już po zdaniu egzaminu ten element sprawia najwięcej kłopotów w codziennej jeździe. Odczuwasz to dotkliwie zwłaszcza wtedy, gdy poruszasz się po zatłoczonym mieście, a tam, jak wiadomo, miejsca do parkowania bywają bardzo ciasne.

Bywa, że w godzinach szczytu znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem. Potem jeszcze musisz wpasować się w taką lukę na parkingu albo wąskiej uliczce. Dlatego coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się montaż czujników parkowania. 

Osoby, które zdecydowały się na instalację takich niedrogich elementów, stwierdzają, że to ogromna różnica. Jak podkreślają kierowcy, montaż czujnika parkowania może wiele zmienić. 

Montaż czujników cofania a parkowanie tyłem 

Czujniki parkowania najczęściej montuje się na tylnym zderzaku. Parkowanie tyłem stwarza bowiem najwięcej problemów ze względu na brak możliwości precyzyjnego ocenienia odległości od innych samochodów i obiektów.

Czy można zamontować czujniki parkowania samodzielnie?

Montaż czujników parkowania nie jest skomplikowany. Obecnie na rynku nie brakuje produktów, które są dedykowane do montażu samodzielnego. Na pewno dasz sobie z tym radę, musisz pamiętać jedynie o kilku sprawach. Zaopatrz się w śrubokręt, miarkę, kilka kluczy oraz lutownicę. Poza tym przyda ci się taśma izolacyjna, a także wiertarka, aby wywiercić otwory w zderzaku na czujniki.

Gdzie umieścić czujniki parkowania?

Zanim samodzielnie przeprowadzisz montaż czujników parkowania, bardzo dokładnie zmierz wszystkie miejsca. Instrukcja montażu czujników parkowania wskazuje szczegółowe odległości, w jakiej powinny być rozlokowane.

Jak zapewne się domyślasz, przed instalacją będziesz musiał zdjąć zderzak. Łatwiej wówczas kontrolować wiercenie otworów. Zdjęcie zderzaka umożliwia także podpięcie czujników do zasilania. Obecnie większość czujników sprzedawanych w sklepach można malować, aby się nie wyróżniały kolorystycznie.

Na koniec montażu, przeprowadzasz odpowiednio kable i instalujesz sygnalizator. Centralka zwykle jest montowana w bagażniku, a jej zasilanie podłącza się do zasilania świateł cofania.

Samodzielny montaż czujników parkowania a cena

Jeśli zdecydujesz się na samodzielny montaż czujników parkowania, cena nie będzie wygórowana. Koszt zakupu artykułów to zaledwie kilkadziesiąt złotych i nieco wyższa, jeżeli kupisz artykuły bardzo znanej marki.

Czy czujniki parkowania są w 100% skuteczne?

Dostępne na rynku czujniki parkowania mogą sygnalizować obiekt już nawet od 70 cm. Pamiętaj, że montaż czujników cofania nie załatwia całej sprawy związanej z parkowaniem. Nie można im stuprocentowo ufać.

Czasami występują zdarzenia losowe, gdy na przykład przegapisz słupek albo nie zareagujesz w porę. Nawet gdy poruszasz się dosyć sprawnie, może zaskoczyć cię inny pojazd. Dlatego zawsze powinieneś zachować czujność.

Jakie czujniki parkowania wybrać?

Ważną kwestią będzie nie tylko to, jak zamontować czujniki parkowania, ale również, jakie produkty wybrać. Musisz kierować się nie tylko ceną czy znaną firmą. Najlepiej odwiedzić dobry warsztat i porozmawiać z zaufanym mechanikiem.

Najczęściej takie punkty usługowe współpracują ze sprawdzonymi markami. Jednym z najważniejszych parametrów podczas wybierania takich produktów, będzie ich zasięg. 

Instrukcja montażu czujników parkowania

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem konkretnego modelu, pamiętaj, żeby zajrzeć do instrukcji montażu czujników parkowania. Znajdziesz tam informacje dotyczące zasięgu. Czujniki montowane z tyłu powinny mieć zasięg od 1,5 do 2 m.

Co wybrać, czujniki parkowania tańsze czy droższe?

Zwykły zestaw czujników może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. Najprostszy model może jednak nie spełniać twoich oczekiwań. Jeżeli zdecydujesz się na zakup w granicach od 100 do 120 zł, możesz trafić na zestaw z diodami, których zadaniem jest obrazowanie kierowcy odległości od przeszkody.

Z kolei droższe czujniki w przedziale od 200 do 250 zł będą mieć na wyposażeniu także wyświetlacz. Górna półka to koszt nawet 800 zł, a tyle zapłacisz za czujniki bezprzewodowe. Zwróć uwagę na liczbę czujników. Optymalna ilość to 4 z przodu i tyle samo z tyłu. Oczywiście, gdy zdecydujesz się na 6 lub 8 czujników, to będziesz mieć większą kontrolę nad manewrowaniem.

Koszt montażu czujników

Gdy już zdecydujesz się na najlepszy z twojego punktu widzenia zestaw, musisz się zastanowić nad instalacją. Jeżeli nie masz czasu na to, żeby wertować instrukcję montażu czujników parkowania, to oczywiście możesz się udać do warsztatu.

Takie usługi w zakładach mechaniki pojazdowej są realizowane błyskawicznie. Cena montażu czujników parkowania waha się od 100 do 300 zł. Jeżeli chcesz, aby instalacja była zrealizowana w autoryzowanym serwisie obsługi, to musisz się liczyć, że tam koszt montażu czujników parkowania może wynieść nawet 800 zł. W cenę wliczone będzie pełne podłączenie.

Pamiętaj, że cena będzie uzależniona od tego, czy chodzi o zestaw czujników montowanych tylko z tyłu, czy również w przednim zderzaku. Specjaliści wezmą pod uwagę, czy demontaż zderzaków okaże się pracochłonny. Decyzja o wyborze czujników bezprzewodowych może oznaczać bardziej bezproblemowy montaż.

Więcej zapłacisz za czujniki, ale mniej za samą instalację. Możesz też oczywiście zdecydować się na montaż samodzielny. Wybierz sam najlepszą opcję i ciesz się szybszym i prostszym parkowaniem!

Archiwum: luty 2021