Najczęstsze błędy na egzaminie praktycznym są spowodowane głównie stresem. To właśnie ze względu na emocje, nie jesteś w stanie odpowiednio reagować lub zapominasz podstawowych rzeczy. Dlatego kluczowym aspektem jest samokontrola. Jakie są pozostałe błędy, które uniemożliwiają zdanie egzaminu na prawo jazdy? Sprawdź!

Czy istnieje sposób na to, aby się nie denerwować i przejść test egzaminacyjny bez problemu?

Test na prawo jazdy jest dla wielu osób zdecydowanie tym momentem, który zapada w pamięć do końca życia – ze względu na towarzyszące mu silne emocje. Trzeba nie tylko udowodnić, że zna się przepisy drogowe, ale także pokazać panowanie nad pojazdem, wykonać manewry i zaprezentować znajomość sygnalizacji świetlnej i części znajdujących się pod maską auta. Prawdopodobnie największy problem stanowi egzaminator. Ciągła obserwacja i świadomość tego, że jest się stale ocenianym, to mocny, stresogenny czynnik.

Jak radzić sobie ze stresem?

Warto znać podstawowe techniki radzenia sobie ze stresem. Podstawą jest świadomość i pewność, że jest się odpowiednio przygotowanym do testu. Będzie to niezwykle pomocnym punktem wyjścia, który zapewni spokój przed najważniejszym momentem, kiedy trzeba wsiąść do auta i pokazać, co się potrafi. Pewność siebie podbudują prawidłowo zdane testy teoretyczne i wielogodzinna praktyka w mieście i na placu manewrowym. Dzięki temu błędy na egzaminie na prawo jazdy nie będą się pojawiać.

Zadbaj o spokój psychiczny przed testem

Dobrym pomysłem, będzie odstresowanie się przed egzaminem. Pomocne będą ćwiczenia oddechowe, czy rozciąganie. Jedną z zalecanych technik jest też unikanie kontaktu z innymi osobami, które czekają na egzamin. Częstym widokiem jest to, że wiele osób oczekuje na egzamin w towarzystwie innych zdających. Rozmawiają o przyszłym teście lub, co gorsza, wspominają nieudane podejścia. Można także spotkać osoby, które są tzw. stałymi bywalcami i znają egzaminatorów, opisując w rozmowie ich najgorsze cechy.

Przygotuj się do egzaminu!

Kontakt z takimi osobami nie jest wskazany. Przed egzaminem twój organizm jest w stanie gotowości. Wydzielane są hormony stresu, które mają cię zmotywować do sprostania zadaniu. To wystarczający bodziec motywujący, dlatego nie warto go podsycać, włączając się do takich rozmów i analizując lub planując to, co będzie się robić w trakcie testu. Jeżeli jest się dobrze przygotowanym, to nawet najmniej przyjemny egzaminator nie będzie stanowił przeszkody. Kluczowe są umiejętności i wiedza.

Obsługa pojazdu – na jakie sytuacje trzeba uważać?

Pierwszym elementem testu, jest udowodnienie, że zna się podstawowe zagadnienia dotyczące kontroli i obsługi pojazdu. Na samym początku trzeba sprawdzić stan techniczny podstawowych elementów auta, włączyć jedno ze świateł, sprawdzając przy tym jego działanie, a także pokazać jeden z wybranych elementów, które znajdują się pod maską auta i sprawdzić je. Może to być:

  • sygnał dźwiękowy, ostrzegawczy;
  • stan płynu hamulcowego;
  • stan płynu chłodniczego;
  • stan płynu w spryskiwaczach;
  • stan oleju w silniku.

Najczęstsze pomyłki podczas części praktycznej są związane, na przykład, ze sprawdzeniem poziomu oleju silnikowego. Ważnym aspektem jest to, że silnik musi być wyłączony, a pojazd nie powinien się też znajdować na wzniesieniu, co uniemożliwiłoby bezbłędne określenie poziomu substancji. Zdarza się, że wyciągając wskaźnik ze zbiornika, osoba zdająca egzamin zapomni wytrzeć go i ponownie włożyć do środka w celu sprawdzenia poziomu oleju i podaje informację zaraz po wyjęciu go komory.

Plac manewrowy – poznaj najczęstsze błędy na egzaminie praktycznym

Kiedy udowodni się znajomość obsługi pojazdu, można przejść do części przebiegającej na placu manewrowym. Trzeba uważać przede wszystkim na to, aby nie najechać na linie i nie dotknąć pachołków. Ruszanie ze wzniesienia także może być momentem, w którym pojawiają się problemy. Warto po prostu być spokojnym i delikatnie poluzowywać dźwignię hamulca ręcznego, przy stałym trzymaniu przycisku. W przypadku cofania należy uważać na pachołki.

Jazda po mieście – na co uważać?

Jedną z najczęściej popełnianych pomyłek jest brak ustąpienia pierwszeństwa pieszym, czy innym pojazdom. Dlatego zbliżając się do skrzyżowania, warto zwrócić uwagę na sygnalizację świetlną i znaki, a podjeżdżając do przejścia dla pieszych, na to, czy nie znajduje się przy nich pieszy lub rowerzysta. Niekiedy zdarza się, że osoba zdająca egzamin zmienia pas ruchu w nieodpowiednim momencie, wymuszając pierwszeństwo lub przejeżdżając po linii ciągłej. Żeby przejazd pomiędzy pasami był bezpieczny i nie zakończył się przerwaniem testu, warto zachować zimną krew i zjechać w odpowiednim momencie.

Jak zdać test bez problemu?

Największą pomocą będzie praktyka. Z tego powodu, w ramach możliwości, warto pilnować, aby nauka jazdy odbywała się w regularnych odstępach i wykupić parę dodatkowych godzin, zaraz przed wyruszeniem do punktu WORD. Dzięki temu można przećwiczyć sprawiające trudność manewry, powtórzyć zasady ruchu drogowego i pomyślnie zdać egzaminy.

Archiwum: marzec 2022