Znaki nakazu

Znak drogowy nakaz jazdy prosto – poznaj najważniejsze informacje o C-5

Znak „nakaz jazdy prosto” należy do grupy oznaczeń nakazu. Używa się ich do określania obowiązków wszystkich uczestników ruchu na wyznaczonej trasie. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat C-5.

Główna różnica pomiędzy znakami nakazu a zakazu polega na tym, że informują one uczestników ruchu o tym, co należy zrobić, a nie czego nie wolno. Zazwyczaj ta grupa oznaczeń ma okrągły kształt i zawiera białe symbole na niebieskim tle – właśnie w taką charakterystykę wpisuje się nakaz jazdy prosto. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Nakaz jazdy prosto C-5 – co właściwie oznacza ten znak drogowy? Gdzie obowiązuje biała strzałka?

Symbol ten jest informacją dla kierującego o tym, że powinien poruszać się prosto. Obowiązuje zazwyczaj na najbliższym skrzyżowaniu lub przestrzeni, na której występuje opcja zmiany kierunku jazdy. Używa się go również na jezdniach poza skrzyżowaniem.

Dotyczy to tras o dużym natężeniu ruchu. Dzięki temu można wyeliminować skręcanie pojazdów do obiektów przydrożnych, co minimalizuje prawdopodobieństwo kolizji – szczególnie w przypadku maszyn skręcających z prawego pasa w lewą stronę. Jak wygląda znak symbolizujący nakaz jazdy prosto?

Jak wygląda znak nakazu jazdy prosto C-5?

Znak drogowy C-5 ma wygląd charakterystyczny dla grupy symboli nakazu. Jest to okrągła patera, na której znajduje się niebieskie tło i biały symbol z cienkim, czarnym obramowaniem – w tym przypadku strzałka nakazująca poruszanie się prosto.

Znaki są zazwyczaj malowane proszkowo i na ich powierzchnię nakłada się specjalną folię odblaskową. Dzięki temu oznaczenie jest widoczne w każdych warunkach. Stosuje się do tego folię generacji I lub II – różnią się trwałością i sposobem wykonania. 

Folia odblaskowa generacji I i II – czym się różni?

Wiesz już, jak wygląda znak nakazu jazdy prosto. A czym różni się wspomniana folia odblaskowa? Różnica polega przede wszystkim na strukturze. Zazwyczaj odmiana pierwszego typu jest używana do oznaczenia montowanego na słabo oświetlonych drogach wiejskich. Z kolei odmiana drugiego rodzaju składa się z mikroskopijnych, szklanych kuleczek, silnie odbijających światło – używa się je na znakach montowanych w mieście, gdzie jest rozproszone światło.

Jakie normy powinno spełniać oznakowanie?

Tabliczka powinna być wykonana z trwałego materiału, który jest jednocześnie lekki, aby nie zagrażać uczestnikom ruchu, na przykład w przypadku kolizji. Powinna być również zrobiony z surowca odpornego na wymagające warunki atmosferyczne i korozję.

Z tego powodu najczęściej stosowany materiał w przypadku nakazu jazdy prosto oraz innych znaków to metal z ocynkowaną powierzchnią. Jest wystarczająco twardy, żeby nie ulec poważnym zniszczeniom wskutek uderzenia mechanicznego, a dzięki powłoce cynkowej ma odporność na korozję. 

Warto nadmienić, że każdy znak drogowy powinien spełniać konkretne wytyczne, które zostały opisane w dokumencie pt. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. z dnia 23 grudnia 2003 r.). Nie inaczej jest z opisanym w tekście znakiem nakazu jazdy prosto, który po lekturze naszego tekstu świetnie rozpoznasz.

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Popularne wpisy: