Wraz ze skomplikowaną budową nowoczesnych samochodów i coraz większą liczbą zainstalowanych czujników, rośnie także znaczenie i ilość wyświetlanych na desce rozdzielczej kontrolek. Niektóre z nich, jak np. check engine, mogą sugerować konieczność natychmiastowego udania się do warsztatu, by uniknąć awarii silnika. Inne wskazują na pomniejsze usterki lub sygnalizują użycie niektórych systemów w samochodzie. Zobacz, jakie jeszcze sygnały ostrzegawcze może wysyłać ci twój samochód, włączając poszczególne powiadomienia. Niektóre nietypowe kontrolki w samochodzie potrafią naprawdę zaskoczyć kierowców.

Kontrolki na desce rozdzielczej – co oznaczają ich kolory?

Omawiając zagadnienia związane z nietypowymi kontrolkami w samochodzie, nie sposób nie wspomnieć o ich kolorach, które pozwalają na wstępną interpretację przekazywanego komunikatu.

Czerwone kontrolki w samochodzie

Czerwona kontrolka ma charakter ostrzegawczy i wskazuje na to, że pojazd ma poważny problem z funkcjonowaniem i należy jak najszybciej udać się do mechanika. Najczęściej oznacza ona również, że nie powinno się kontynuować jazdy, a dalsza jazda może poważnie uszkodzić samochód. Włączają się one, aby wskazać na nieprawidłowo działający układ hamulcowy, krytycznie niski poziom oleju silnikowego, ale również zaciągnięty hamulec ręczny, z którym nie powinno się kontynuować jazdy, ale po jego zwolnieniu jest to jak najbardziej możliwe.

Żółte nietypowe kontrolki w samochodzie

Z kolei włączenie się żółtej kontrolki ma na celu ostrzec kierowcę o niewłaściwym funkcjonowaniu podzespołów samochodu, w tym np. o niskim poziomie płynu eksploatacyjnego, rezerwie paliwa, źle zamkniętym wlewie paliwa czy niskim ciśnieniu w oponach. Żółte kontrolki uruchamiają się również przed rozruchem silnika i wskazują na pracę alternatora (ikonka akumulatora), systemu ABS, aktywację poduszki powietrznej, włączenie ESP czy nagrzewanie się świec żarowych, czyli standardowych czynności przed zapłonem silnika. Jak więc można zauważyć, świecenie się kontrolki tego koloru niekoniecznie oznacza konieczność rychłego udania się do serwisu, ale z pewnością nie powinno się ignorować.

Zielone i niebieskie kontrolki w samochodzie

Zielone kontrolki – w niektórych modelach niebieskie – są potwierdzeniem, że w twoim samochodzie wszystko funkcjonuje poprawnie i np. włączone są światła mijania, drogowe czy świata przeciwmgielne. Inne sytuacje, w których można je zobaczyć to aktywowany tempomat czy światła pozycyjne. Nie zapominajmy, że zielone są także kontrolki kierunkowskazów.

Nietypowe kontrolki w samochodzie – co sygnalizują?

Pokrótce omówiliśmy podstawowe kontrolki i zauważyliśmy, że nie wszystkie oznaczają awarię. Niektóre spośród nietypowych kontrolek w samochodzie mogą jednak zaskoczyć kierowcę, a zlokalizowanie przyczyny ich włączenia może okazać się problematyczne. Jedną z takich nietypowych kontrolek w samochodzie może być np. check engine. Chociaż często zapala się przed włączeniem zapłonu i niedługo później gaśnie, to jej wyświetlenie się podczas pracy silnika nie powinno się bagatelizować. Zazwyczaj jej towarzyszy również uruchomienie trybu awaryjnego i konieczna będzie wizyta w serwisie, na szczęście nie zawsze oznaczająca kosztowną interwencję. Kontrolka check engine może się pojawić na skutek nawet niewielkich nieprawidłowości, szczególnie jeśli jeździsz z instalacją gazową.

Nietypowa jest z pewnością także czerwona kontrolka z wykrzyknikiem w trójkącie, której definicja oznacza „sygnalizator ogólny” i jeśli świeci się lub miga, może oznaczać właściwie wszystko. Z jej interpretacją poradzi sobie właściwie tylko dobrze wyposażony mechanik. Niewielu kierowców spodziewa się również włączenia się kontrolki przedstawiającej koło zębate z wykrzyknikiem, w kolorze żółtym, która oznacza awarię skrzyni biegów. W nowszych samochodach występuje także pomarańczowa kontrolka niskiego ciśnienia w oponach, przedstawiona w formie spłaszczonego od dołu i otwartego od góry okręgu ze znajdującym się w środku wykrzyknikiem – również w kolorze żółtym. Kontrolki zielone mają w sobie z reguły mniej zakładek, ale może zaskoczyć cię informacja o włączonym asystencie pokonywania wzniesień, przedstawiająca samochód ustawiony pod kątem 45 stopni.

Kontrolki samochodowe – warto znać je wszystkie

Chociaż nie wszystkie nietypowe kontrolki w samochodzie muszą oznaczać konieczność wizyty u mechanika, a niektóre wręcz wskazują, że twój samochód funkcjonuje poprawnie, to bez wątpienia poczujesz się znacznie pewniej, jeśli wcześniej się z nimi zapoznasz i postarasz się zapamiętać, jakie jest ich znaczenie. Pełen opis kontrolek zazwyczaj znajdziesz w instrukcji obsługi swojego samochodu, dołączonej w formie książeczki lub do ściągnięcia z internetu.

Archiwum: marzec 2022