Oględziny samochodu to najważniejsza czynność przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Wbrew pozorom zakup używanego samochodu to nie taka prosta sprawa. Przeglądasz zdjęcia w ogłoszeniach i wydaje ci się, że auto wygląda dobrze? Pamiętaj, że sprzedający zrobi wszystko, aby nawet uszkodzony pojazd wyglądał na sprawny. Poniżej znajdziesz kilka istotnych wskazówek dotyczących oględzin auta przed zakupem.

Jak sprawdzić samochód przed zakupem? Najważniejsze informacje

Gdy oglądasz samochód u sprzedającego, możesz sprawdzić praktycznie wszystko. Musisz jednak wiedzieć, na jakie elementy należy zwracać uwagę. Oględziny pojazdu to ważna kwestia. Kiedy spotykasz się ze sprzedającym i widzisz pojazd, którym jesteś zainteresowany, weź pod lupę takie elementy, jak:

  • stan podwozia i nadwozia;
  • wygląd zewnętrzny poszczególnych elementów karoserii;
  • stan podzespołów, jak np. klocki i tarcze hamulcowe;
  • stan opon;
  • komorę silnika;
  • bagażnik;
  • poprawność działania elektroniki.

Czy warto wykonywać oględziny samochodu?

Sprawdzenie samochodu przed kupnem to konieczność. Uwzględnij wszystkie powyższe elementy, jeśli chcesz kupić sprawdzony i nieuszkodzony pojazd. Oczywiście klocki i tarcze hamulcowe to elementy eksploatacyjne. Sprawdź je dokładnie, jeśli chcesz uniknąć wysokich kosztów zaraz po zakupie auta. Stan techniczny pojazdu dotyczy w dużej mierze kondycji silnika. Pamiętaj, że nawet piękna karoseria nie wynagrodzi ci uszkodzonego silnika, którego naprawa jest w większości przypadków kosztowna.

Oględziny samochodu a jazda próbna

Chcesz kupić samochód? Wybierz odpowiednie miejsce oględzin pojazdu. Najczęściej odbywa się to w miejscu zamieszkania sprzedającego. Kiedy jednak planujesz samodzielnie sprawdzić pojazd, udaj się nim na stację diagnostyczną. W tym miejscu dokładnie sprawdzisz stan techniczny wszystkich podzespołów. Jeśli wiesz, że auto jest sprawne, koniecznie poproś sprzedającego o jazdę próbną. Tylko w ten sposób przetestujesz samochód w praktyce. Podczas oględzin samochodu i jazdy próbnej zwracaj uwagę na to, w jaki sposób auto się prowadzi. Nie wykryłeś żadnych nieprawidłowości podczas próbnej przejażdżki? Oznacza to, że z powodzeniem możesz podpisać umowę ze sprzedającym.

Sprawdzenie auta przed kupnem – ile kosztują usługi specjalistów?

Pamiętaj, że rozmowa ze sprzedającym to podstawa. Jeśli chcesz mieć pewność, że auto jest w dobrym stanie, poproś o pomoc specjalistów. Rzeczoznawca samochodowy zajmuje się kompleksową oceną wartości pojazdu. Osoby na takim stanowisku najczęściej wykorzystywane są przez ubezpieczycieli np. w razie kolizji. Chcesz otrzymać szczegółowy raport dotyczący stanu pojazdu? Zdecyduj się na usługi zewnętrznej firmy. Sprawdzenie stanu auta przed zakupem przez zewnętrzną firmę to najczęściej koszt kilkuset złotych wraz z dojazdem do klienta. W ten sposób przeanalizujesz nie tylko historię pojazdu.

Czy sprawdzenie używanego samochodu przed kupnem jest konieczne?

Decydujesz się na kupno pojazdu z drugiej ręki? Oczywiście możesz samodzielnie ocenić stan auta. Kiedy nie masz doświadczenia, sprawdzisz tylko historię pojazdu, ale nie dokonasz kompleksowej inspekcji samochodu. Numer VIN to podstawowa informacja, o jaką musisz poprosić sprzedającego. Dzięki temu samodzielnie sprawdzisz historię samochodu.

Oględziny samochodu to konieczność przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Nie chcesz w przyszłości zbyt często odwiedzać mechanika? Zainwestuj w usługi zewnętrznej firmy, a na pewno kupisz taki samochód, jaki sobie wymarzyłeś, i ograniczysz ryzyko wystąpienia niespodziewanych usterek zaraz po transakcji.

Archiwum: marzec 2022