Chociaż nie jest to widoczne na pierwszy rzut oka, opony zimowe a letnie znacząco się od siebie różnią. Te pierwsze zapewniają lepszą przyczepność w trudniejszych warunkach atmosferycznych, na przykład na drogach pełnych śniegu i lodu. Przekłada się to bezpośrednio na bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu, co powinno być dla wszystkich kluczowe. Jednak mimo wielu korzyści wynikających ze zmiany opon letnich na zimowe, nie wszyscy kierowcy się na to decydują. Co powinieneś wiedzieć na temat korzystania z opon letnich i zimowych?

Zmiana opon w Polsce – co mówi prawo?

W wielu europejskich krajach jazda na oponach zimowy podczas niskich temperatur jest ściśle uregulowana przez prawo. Ma to miejsce między innymi w państwach, takich jak Szwecja, Rumunia, Łotwa, Litwa czy Finlandia. W naszym kraju nie ma żadnego prawa czy wymogu, które byłyby określone przez kodeks ruchu drogowego. Mimo wszystko wielu ekspertów od bezpieczeństwa stanowczo zaleca sezonową wymianę opon.

Opony zimowe a letnie – kiedy je wymienić?

Kiedy letnie opony należy wymienić na zimowe? W naszym kraju każdy kierowca decyduje o tym indywidualnie. Nie ulega wątpliwości, że mają na to wpływ również warunki pogodowe, które w ostatnich latach potrafią być bardzo zmienne. Uważa się jednak, że warto to zrobić, gdy średnie temperatury spadną poniżej 7°C i utrzymują już na takim poziomie przez dłuższy czas. Dlaczego właśnie taka temperatura powinna być wyznacznikiem dla kierowców? Ponieważ poniżej 7 stopni mieszanki gumowe, z których wykonane są opony do jazdy latem, ulegają zmianie i tracą one swoją przydatność. W większości krajów europejskich zaleca się wymianę opon z letnich na zimowe na przełomie listopada lub grudnia.

Opony zimowe a letnie – czym się różnią?

Opony zimowe a letnie – jaka jest między nimi różnica? Różnią się one między innymi bieżnikiem opony. W zimowych jest ona gęsto pokryta lamelami, dzięki czemu bez problemu może niejako wgryźć się w gęsty śnieg na drodze. Właśnie dlatego można zauważyć na nich symbol alpejski oraz oznaczenie m+s, co oznacza w tłumaczeniu z angielskiego “błoto i śnieg”.

Bieżnik opony zimowej sprawia, że wyróżnia się ona doskonałą przyczepnością na śniegu lub błotnistych drogach, zapewniając kierowcy i innym uczestników ruchu zarówno bezpieczeństwo, jak i większy komfort jazdy. Natomiast rzeźba bieżnika w letnim ogumieniu ma o wiele mniejszą liczbę lamelek, co pozwala na większą powierzchnię styku z nawierzchnią i tym samym umożliwia większą prędkość.

Kolejne różnice między oponami

Wzór bieżnika to jednak niejedyne różnice między tymi dwoma rodzajami ogumienia. Wykonane są one z innej mieszanki gum, co jest bezpośrednio związane z warunkami atmosferycznymi na zewnątrz. Zimówki zawierają o wiele więcej domieszek związku krzemu i dodatków polimerowych, co zapewnia im elastyczność nawet, gdy temperatura spada poniżej zera. Natomiast opony letnie w zimie twardnieją, co pogarsza ich przyczepność oraz odbija się negatywnie na komforcie jazdy.

Co więcej, miękkie mieszanki zimowe bardzo szybko zużywają się podczas jazdy na ciepłym asfalcie oraz mają wyższe opory toczenia – warto więc zdecydować się na ich wymianę, kierując się nie tylko bezpieczeństwem, ale też oszczędnościami.

Droga hamowania

Jak widać, opony letnie są twarde oraz mają mniejszy bieżnik niż zimowe. Jaki wpływ ma to na bezpieczeństwo kierowców? Chociaż zapewniają one bezpieczną i komfortową jazdę latem, to już zimą nie są w stanie zagwarantować właściwego poziomu trakcji – cierpi na tym zwłaszcza droga hamowania. Liczne badania pokazują, że zimowe opony pozwalają na jej skrócenie nawet o kilkadziesiąt metrów – różnica jest odczuwalna zarówno na mokrym asfalcie, jak i na śniegu. W tym ostatnim przypadku zimowe opony są w stanie zatrzymać samochód nawet o 31 metrów wcześniej niż ogumienie letnie. Nic dziwnego, że świadomi kierowcy decydują się na ich okresową wymianę!

Zjawisku aquaplaningu – czym jest?

Zjawisku aquaplaningu to nic innego jak utrata przyczepności podczas jazdy na mokrej nawierzchni, na przykład pełnej kałuż. Spowodowana jest ona utworzeniem się warstwy wody pomiędzy jezdnią a kołami i stwarza bezpośrednie zagrożenie wpadnięcia w poślizg. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim podczas trudniejszych warunków atmosferycznych jeździć na wysokiej jakości oponach z głębokim bieżnikiem.

Całoroczne opony

Opony zimowe a letnie – zastanawiasz się co wybrać? Niektórzy kierowcy idą na kompromis i postanawiają wyposażyć samochód w jeszcze inny rodzaj ogumienia – opony całoroczne, które sprawdzają się na suchej i mokrej powierzchni. Czy to dobre rozwiązanie? Jeżeli chcesz zaoszczędzić, preferujesz spokojny styl jazdy i rzadko kiedy wyjeżdżasz za miasto, mogą one okazać się strzałem w dziesiątkę!

Warto postawić na wysokiej jakości ogumienie i regularnie sprawdzać jego stan, ponieważ ze względu na swoją specyfikę pozwalają na mniejszą ilość przejechanych kilometrów.

Archiwum: czerwiec 2022