Gdzie można znaleźć oznaczenia w pojeździe

Wbrew pozorom w aucie znajduje się więcej ważnych informacji niż tylko kontrolki na desce rozdzielczej. Najważniejsze miejsca, w których powinniśmy szukać stosownych danych to:

  • słupek drzwi
  • pod maską w widocznych miejscach
  • klapka wlewu paliwa 
  • opony i felgi

Oprócz tych bardziej standardowych oznaczeń spotkać można między innymi:

  • spis bezpieczników — na klapce od skrzynki z bezpiecznikami w kabinie
  • kod lakieru – w zależności od producenta auta (najczęściej – klapa bagażnika lub pod maską)
  • informacje na temat zalecanego oleju — w widocznym miejscu pod maską pojazdu

Słupek drzwi

Bardzo często po otwarciu drzwi kierowcy na słupku B jesteśmy w stanie znaleźć kilka oznaczeń. Najważniejszym elementem, który bardzo często się tam znajduje, jest tabliczka znamionowa. Musi ona zawierać numer VIN, a także dopuszczalną masę całkowitą pojazdu oraz dopuszczalne obciążenie na każdej z osi samochodu. To jednak jest wymagane przez przepisy minimum. Niejednokrotnie producent umieszcza na niej także nazwę modelu, rok produkcji czy pojemność i moc silnika.

W wielu przypadkach w tym samym miejscu podawane są dodatkowo trzy informacje: kod lakieru (przydatny zwłaszcza przy poszukiwaniu elementu nadwozia w kolorze) oraz dopuszczalne ciśnienie w oponach, a także rozmiar felg i opon. Tabliczka znamionowa może znajdować się również pod maską w widocznym miejscu lub w bagażniku (w zależności od producenta i modelu auta).

Klapka wlewu paliwa

W tym miejscu bardzo często można znaleźć zalecane rozmiary felg, opon i odpowiedniego ciśnienia jakie powinno w nich być. Zdarza się, że producenci na wszelki wypadek wykorzystują również wolne miejsce, aby poinformować kierowcę, jakie paliwo powinien tankować: olej napędowy czy benzynę, a w przypadku tej drugiej dodatkowo ile oktanów powinna zawierać.

Felgi

Informacje podawane przez producentów na felgach nie są w żaden sposób regulowane przepisami, więc ich umiejscowienie zależy wyłącznie od producenta. Co do zasady pojawia się ono zazwyczaj po wewnętrznej stronie felgi (a więc niewidocznej po zamontowaniu w pojeździe). Często umieszczane są na ramionach, ale mogą znajdować się również bliżej środka koła.

Oznaczenia, które możemy spotkać to przede wszystkim informacje o samej feldze, czyli zazwyczaj:

  • rozmiar (wyrażony w calach)
  • odsadzenie 
  • szerokość felgi

Ale także ważne oznaczenia śrub, a dokładniej

  • rozstaw szpilek
  • rozmiar śrub

Dane te potrzebne są, aby nie tylko odpowiednio zamocować felgę do piasty, ale w ogóle prawidłowo dobrać ją do posiadanego auta. Nie można przy tym jednak zapominać, że auta mają homologowane rozmiary felg i nie zawsze założymy większe koła zgodnie z zaleceniami (dopuszczalne wielkości często wypisane są m.in. wcześniej wspomnianym słupku drzwi kierowcy).

Opony

Oznaczenia na ogumieniu to przede wszystkim rozmiar, szerokość, a także profil (procentowy stosunek wysokości do szerokości) opony. Są to najważniejsze dane potrzebne, aby dopasować ją do felgi i samochodu (dopuszczalne wymiary również można znaleźć na słupku drzwi). Oprócz tego warto zwracać uwagę na oznaczenie roku produkcji (przedstawiane za pomocą czterech cyfr: dwóch określających tydzień oraz dwóch oznaczających rok). 

Oznaczenie typu opony (letnia, zimowa, wielosezonowa) przedstawiane jest zazwyczaj w formie ikony: trzy szczyty ze śnieżynką dla zimowych, chmurka z deszczem, lub słońcem dla letnich i najczęściej oba na raz dla wielosezonowych. 

Z dodatkowych informacji na oponie znaleźć można między innymi oznaczenie homologacji, indeksy nośności oraz prędkości, a także kierunek montażu i wskaźnik zużycia. 

Oczywiście znajomość wszystkich tych oznaczeń nie jest wymagana, aby móc kierować samochodem. Odpowiedzialny kierowca powinien jednak orientować się, w którym miejscu mogą być podane najważniejsze informacje o jego pojeździe.

Archiwum: sierpień 2021