Samochody osobowe, ale również dostawcze i ciężarowe, wcale nie muszą wykorzystywać wyłącznie konwencjonalnych paliw do napędzania swoich jednostek napędowych. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej przyjaznych dla środowiska alternatywnych rozwiązań, które pozwalają również na obniżenie kosztów eksploatacji. Najbardziej znanym przykładem jest LPG, który można zatankować na niemal każdej stacji benzynowej w Polsce. Oczywiście przykładów jest znacznie więcej i niektóre paliwa mają przed sobą przyszłość!

Paliwa alternatywne – nie chodzi tylko o koszty!

Oczywiście myśląc o substancjach, które mogą zastąpić paliwa kopalne, zasilając silniki naszych samochodów, nie sposób nie myśleć o kosztach związanych z eksploatacją. I chociaż wydatki na paliwo są motywatorem skłaniającym ludzi do poszukiwania alternatyw, to o wiele ważniejszy jest aspekt środowiskowy. Wydobycie i spalanie ropy naftowej obciąża środowisko naturalne oraz prowadzi do emisji znacznych ilości gazów cieplarnianych, oraz m.in. cząsteczek sadzy, odpowiedzialnych również za smog. Dlatego właśnie niektóre państwa i rządy kładą duży nacisk na redukcję emisji spalin i wykorzystanie bardziej naturalnych źródeł energii do pojazdów.

Wodór jako alternatywne źródło energii

Bez wątpienia wodór stanowi jeden z najbardziej przyszłościowych trendów w motoryzacji – prym w rozwoju tej technologii wiodą japońskie marki, z Toyotą i Hondą na czele. Główna przewaga wodoru nad coraz popularniejszymi samochodami elektrycznymi to czas tankowania paliwa (kilka minut versus nawet kilku godzin) i spory zasięg. Właściwości jezdne są takie same, jak samochodów elektrycznych, ponieważ auta wodorowe również są wyposażone w silniki elektryczne (wodór jest wykorzystywany do napędzania generatorów). Podczas jazdy emitowana jest wyłącznie woda demineralizowana. Samo paliwo może być transportowane z miejsc obfitujących w energię odnawialną (np. argentyńskiej Patagonii, gdzie wykorzystuje się energię wiatrową).

CNG i LPG wykorzystywane w transporcie

Innym, o wiele bardziej rozpowszechnionym paliwem alternatywnym jest gaz ziemny oraz propan-butan. Jeśli chodzi o LPG, to nasz kraj należy do czołówki „zagazowanych” państw na świecie (więcej samochodów zasilanych tym paliwem zarejestrowanych jest tylko w Turcji), natomiast metan nie jest aż tak popularny, jak np. we Włoszech czy wśród autobusów miejskich w największych miastach świata. Propan-butan jest tani, a jego spalanie powoduje emisję znacznie mniejszej ilości szkodliwych substancji od benzyny. CNG może pochodzić zarówno ze źródeł konwencjonalnych, jak i z fermentacji biomasy, jako biogaz – w każdym przypadku jego spalanie emituje mniej toksyn i CO2 od benzyny i diesla.

Biopaliwa – produkcja paliwa alternatywnego z produktów organicznych

Wiele samochodów przystosowanych do spalania paliw konwencjonalnych można relatywnie łatwo przekształcać w pojazdy zdolne do wykorzystania produktów pochodzenia organicznego. Przykładem jest, chociażby biodiesel, będący mieszaniną olejów roślinnych i metanolu, do którego produkcji można wykorzystywać zużyty olej z lokali gastronomicznych. Starsze diesle poradzą sobie nawet z bezpośrednią jazdą na olejach, ale zimą niezbędne będą systemy podgrzewania cieczy. Paliwa alternatywne do samochodów benzynowych to m.in. etanol (szczególnie popularny w Ameryce Południowej) oraz nazywana biobenzyną E85, czyli mieszanka etanolu z benzyną, z którą powinno poradzić sobie większość nowoczesnych jednostek napędowych.

Paliwo RDF – sposób na wykorzystanie odpadów?

Jednym z najważniejszych trendów jest odzysk energii z odpadów, w postaci tzw. paliwa rdf (refuse derived fuel). Wiele z nich cechuje się wysoką wartością energetyczną, sięgającą nawet 14 do 19 MJ/kg. Odpowiednio przetworzony surowiec wtórny może stanowić domieszkę do paliw konwencjonalnych albo nawet całkowicie je zastąpić. Na świecie trwają prace nad wykorzystaniem plastiku poddanego pirolizie oraz zużytego oleju silnikowego jako paliwa, które będą w stanie spalić silniki diesla – ten sposób przekształcania odpadów produkuje mniej zanieczyszczeń i pozwala na szybsze usunięcie kłopotliwych śmieci zalegających na składowiskach odpadów. Dzisiaj korzystają z niego np. cementownie.

Czy ustawa o elektromobilności odmieni polski rynek samochodowy?

Omawiając temat paliw alternatywnych, nie sposób nie omówić kwestii samochodów elektrycznych. Pozwalają one całkowicie wyeliminować emisję szkodliwych substancji podczas jazdy, co automatycznie przynosi poprawę jakości powietrza w miastach. Ustawa o elektromobilności premiuje togo rodzaju rozwiązania i jej efektem bez wątpienia będzie popularyzacja aut elektrycznych. Już dzisiaj widać zmiany w niektórych państwach członkowskich UE w kierunku dekarbonizacji transportu i poprawy ekologiczności. Póki co w naszym kraju nie jest to najbardziej przyjazne środowisku rozwiązanie, z uwagi na pozyskiwanie energii elektrycznej głównie z węgla, jednak kierunek zmian, jakie zachodzą, każe być dobrej myśli.

Czy auto kupić już dziś auto elektryczne?

Bez wątpienia aktualnie głównym trendem wśród poszukujących alternatywnych paliw i napędów jest auto elektryczne. Zdecydowanie może przyczynić się do zmniejszenia smogu i zanieczyszczenia środowiska w okolicy, zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz wyraźnych oszczędności. Już dzisiaj decydując się na samochód elektryczny, możesz sporo oszczędzić, a modeli wykorzystujących ten alternatywny rodzaj napędu stale przybywa, a ich ceny spadają. Dodatkowo można załapać się na spore dopłaty, dzięki którym cena zakupu jest łatwiejsza do przełknięcia. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie, warto zorientować się, gdzie się znajduje najbliższa stacja ładowania oraz obliczyć ile kilometrów rocznie będziesz robić – czy elektryk rzeczywiście się opłaca.

Odnawialne paliwa alternatywne do samochodów – trend, który już z nami zostanie

Niezależnie od tego, czy mówimy o instalacji pozwalającej na wykorzystanie biogazu, biodiesla czy innych paliw, które powstają z organicznych źródeł albo pozwalają na lepsze wykorzystanie energii zawartej w odpadach, pojazdy napędzane paliwami alternatywnymi to przyszłość. Rosnąca świadomość ekologiczna, a także coraz lepsze właściwości fizykochemiczne pozyskiwanych w ten sposób paliw sprawiają, że będą one coraz częściej zasilać nowoczesne samochody. Z korzyścią nie tylko dla naszych portfeli, ale również dla środowiska i jakości powietrza, którym oddychamy.

Archiwum: sierpień 2022