Skuteczne piaskowanie felg zawsze będzie lepsze od ręcznego zdzierania wierzchniej warstwy przy pomocy np. papieru ściernego. Dlaczego? Można lepiej niż ścierniwem dotrzeć we wszystkie zakamarki, a na powierzchni nie powstają nierówności. Dzięki temu nie będzie konieczne nakładanie szpachli aluminiowej, aby wyrównać elementy. Piaskowanie nie wymaga też dużej siły i jest po prostu szybsze.

Piaskowanie felg stalowych – cena za usługę

Jeśli oddajesz felgi do piaskowania specjalistom, musisz liczyć się z niemałymi kosztami. Ile kosztuje piaskowanie felg stalowych? To zwykle przynajmniej 30 zł za sztukę. Pamiętaj, że zdarcie wierzchniej warstwy powoduje, że trzeba taką felgę pomalować. Jeśli interesuje cię jedynie piaskowanie, będzie to zapewne droższe od kompleksowej odnowy felg. Jeszcze drożej jest w przypadku aluminiowych. Oczyszczanie z zanieczyszczeń felg wykonanych z lekkich stopów aluminium to koszt ponad 50 zł za sztukę. Czasem po prostu nie opłaca się odnawiać swoich kół, bo w tej cenie możesz kupić i wykorzystać nowe elementy.

Piaskowanie i malowanie felg – cena

piaskowanie felg - malowanie, cenaZdzieranie wierzchniej warstwy to dopiero początek operacji. Tak przygotowana felga jest gotowa do dalszej renowacji. Prace konserwacyjne to dokładne odpylenie, odtłuszczenie i pomalowanie felgi farbą podkładową i końcową. Piaskowanie alufelg i dalsze ich odnawianie wiąże się z wydatkiem rzędu co najmniej 130 zł za sztukę. Często zakłady oferujące usługi regeneracji felg obniżają cenę za sztukę, jeśli interesuje cię renowacja kompletu. Najdrożej zapłacisz za odnowienie pojedynczej sztuki.

Od czego jeszcze zależy cena piaskowania felg?

Rodzaj materiału (czyli stal lub aluminium) ma wpływ na to, ile zapłacisz za renowację. Koszty usługi zależą także od:

●   rozmiaru felg;

●   wzoru;

●   poziomu zniszczenia;

●   zakresu wybranych prac;

●   rodzaju wybranego lakieru.

Piaskowanie felg aluminiowych – jak to wygląda?

piaskowanie felg - aluminiowych, jak to wyglądaProces nie jest specjalnie trudny. Proces piaskowania felg można rozpocząć po zdjęciu opon. Felgi są umieszczane w komorze przystosowanej do piaskowania maszynowego (piaskarki). Specjalnie przystosowany drobny piasek nie powoduje niszczenia powierzchni, lecz zdziera starą warstwę. Dzięki temu, że felgi zostają wypiaskowane, można na nie nanieść warstwy lakieru i wykonać profesjonalną renowację. Mechaniczne zdejmowanie zniszczonej i przestarzałej warstwy jest szybkie, dokładne i efektywne.

Piaskowanie i malowanie proszkowe felg – komu się opłaca?

Piaskowanie nie będzie ci się opłacać, jeśli masz obręcze o pospolitym wzorze. Oczywiście, każdy może zdecydować się na taką renowację felg. Jednak możesz dojść do wniosku, że bardziej opłaca ci się kupić nowe felgi, kiedy już obliczysz koszty. Pamiętaj, że na całość kosztów nie ma wpływu jedynie to, co wymieniliśmy wcześniej. Do tego wszystkiego dolicz jeszcze koszt zdjęcia opon, założenia ich i wyważenia. To wszystko powoduje, że czasem po prostu lepiej zdecydować się na nieużywane obręcze.

Odnowa felg przed sprzedażą – czy warto?

W tym przypadku również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sporo zależy od tego, jakim wzorem i rozmiarem obręczy dysponujesz. Popularne i mało chodliwe „czternastki” nie będą miały takiej ceny, co niespotykane „piętnastki”. Dlatego najpierw spróbuj ustalić, ile możesz zyskać na takich felgach. Jeśli jednak w twoim wypadku piaskowanie felg nie jest konieczne, a wystarczy jedynie lekko je odświeżyć, być może uda ci się wyciągnąć za nie o wiele więcej niż w obecnym stanie.

Samodzielne piaskowanie i lakierowanie felg 

piaskowanie felg - samodzielneSkoro piaskowanie jest raczej drogie, to czy nie lepiej byłoby wykonać je samodzielnie? W wielu przypadkach samodzielne wykonywanie jakiejś pracy jest bardziej opłacalne niż korzystanie z usług firm zewnętrznych. Pamiętaj jednak, że proces piaskowania wymaga:

  • specjalistycznego piasku;
  • kompresora;
  • pistoletu do piaskowania. 

Musisz też mieć do tego miejsce (piasek leci dosłownie wszędzie), specjalny kombinezon i wiedzę. Jeśli nie masz dostępu do takich akcesoriów i nie wiesz, co trzeba robić, lepiej daj sobie spokój.

Czy piaskowanie felg aluminiowych to jedyna forma ich oczyszczenia i odnowy?

W jakiej sytuacji powinieneś zastanawiać się nad tym, czy oddać felgi do renowacji? Upewnij się, że nie należy ich naprawiać. Czasem przed piaskowaniem felg konieczne będzie wcześniejsze ich naprostowanie albo nawet spawanie. Nie ma większego sensu piaskować i malować swoich felg, jeśli te są krzywe lub wymagają gruntownej naprawy. To kolejny powód, by rozejrzeć się za nowymi obręczami.

Czy używanie piasku do piaskowania felg jest konieczne?

piaskowanie felg - czy jest konieczneNiektórzy są zdania, że zamiast wydawać mnóstwo pieniędzy na nowe felgi albo decydować się na ich oczyszczenie w jakimś zakładzie lepiej po prostu odmalować je w domowych warunkach. Jednak specjaliści wiedzą, że odpowiednie przygotowanie powierzchni jest nieraz ważniejsze od samego malowania.

Efekty piaskowania a przygotowanie powierzchni felgi

Piaskowanie felg trzeba poprzedzić bardzo starannymi przygotowaniami. Nawet najlepsze farby nie będą dawały odpowiedniego efektu, jeśli zostaną położone na niewystarczająco wyczyszczoną felgę. Nierównomierne zdarcie starego lakieru i niedostateczne odpylenie oraz odtłuszczenie sprawia, że powłoka zabezpieczająca nie wchodzi w odpowiednią reakcję z metalem. A przez to słabiej się trzyma i może odpadać. Im droższe obręcze, tym bardziej opłacalne jest ich odnowienie. Czasem rzeczywiście najlepsze wyjście to zakup nowych felg. Jednak jeśli masz rzadko spotykane i drogie elementy, to warto je odnowić. Piaskowanie felg i ich ponowne malowanie jest w takich sytuacjach zdecydowanie opłacalne. Pamiętaj jednak, że jeśli nie masz większego doświadczenia w odnawianiu elementów metalowych, lepiej nie bierz się za to sam.

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto piaskować felgi?

Specjaliści zalecają piaskowanie felg w celu ich renowacji i utrzymania w dobrym stanie. Warto wykonać ten zabieg przed odnowieniem tego elementu (wypiaskowanie sprawi, że farba będzie właściwie przylegać do felgi). Jeśli posiadasz drogie felgi, ich renowacja może by tańsza, niż wymiana na nowe.

Co po piaskowaniu felg?

Po dokładnym wypiaskowaniu felg można na nie nanieść warstwy lakieru i wykonać profesjonalną renowację. Dzięki wyrównanej i wyczyszczonej powierzchni felgi nie jest konieczne nakładanie szpachli aluminiowej przed malowaniem tego elementu.

Ile kosztuje piaskowanie felg?

Cena zależy od kilku czynników, między innymi: średnicy felg i lokalizacji firmy lub osoby, której zlecasz tę usługę. Piaskowanie felg stalowych to zwykle około 30 zł za sztukę, a felg wykonanych z lekkich stopów aluminium to koszt ponad 50 zł za sztukę. 

Archiwum: listopad 2022