Czynniki atmosferyczne nie są przyjaciółmi twoich włosów. Wiatr i silna ekspozycja na słońce przyczyniają się z reguły do pogorszenia ich kondycji. Jazda samochodem, który nie ma dachu, to niewątpliwie wspaniałe przeżycie, z którego trudno zrezygnować. Szczególnie jeśli mowa o beztroskich wakacjach i krajobrazach zapierających dech w piersiach. Przygotuj się na tę okoliczność już teraz. Zadbaj o swoje włosy, aby były silne i zdrowe.

Włosy, a jazda kabrioletem – co mają wspólnego?

Włosy odgrywają ogromną rolę estetyczną. Piękne i lśniące dodają uroku i pewności siebie – bez względu na długość. Ich budowa jest warstwowa, gdzie każda poszczególna struktura, pełni swoją funkcję. Czynniki atmosferyczne to jedna z przyczyn, która niestety negatywnie wpływa na ich kondycję. Nie da się ich uniknąć, podróżując przez wiele godzin kabrioletem. Mimo że jest on skonstruowany tak, aby wiatr nie dawał się zbytnio we znaki, podmuchów nie można całkowicie wyeliminować. Co się dzieje z fryzurą, na którą działa tak wiele niekorzystnych czynników? Oto lista najczęstszych zmian:

  • silne wysuszenie;
  • zwiększona nadwrażliwość;
  • skłonność do puszenia się;
  • wyraźne rozjaśnienie, widoczne szczególnie na naturalnie brązowych włosach;
  • brak połysku.

Rodzaj włosów ma znaczenie

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych i niskoporowatych będzie inna. Analogicznie odmienny wpływ mają czynniki atmosferyczne na ich poszczególne rodzaje. Fryzura wysokoporowata jest bardzo podatna na zniszczenia. Niestety jej osoby, które ją noszą, najbardziej odczuwają niekorzystnie działanie czynników zewnętrzych. Ich łuski budujące ostatnią warstwę nie przylegają idealnie do reszty struktury. Przez to stają się uwrażliwione i nie radzą sobie z silnym i długotrwałym wiatrem czy ekspozycją na słońce. Szczęśliwe posiadaczki włosów niskoporowatych nie muszą się o nie bardzo martwić. Mają one na tyle silną strukturę, że nie ulegają tak szybko zniszczeniom. Oczywiście to reguła, od której mogą zdarzać się indywidualne wyjątki. 

Przygotuj włosy do krajoznawczej podróży – od czego zacząć?

Mycie włosów jest podstawą, ale samo w sobie nie zatroszczy się o wzmocnienie struktury włosów i nie udoporni ich na działanie czynników zewnętrznych. Mimo wszystko warto wprowadzić przystosowane do potrzeb skóry szampony, które delikatnie, ale dokładnie oczyszczają. Bez tego produktu aplikacja aktywnych odżywek czy masek nie będzie mieć sensu. Powierzchnia włosów musi być czysta, aby składniki mogły zadziałać.

Maska do włosów wymagających – nawilżanie i natłuszczanie

Suche włosy chłoną wilgoć z otoczenia i się puszą. Wiedząc o wymagających warunkach, jakie na nie czekają, warto zaopatrzyć się w silnie regenerującą maskę. Co powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim naturalne emolienty, czyli oleje, woski, ceramidy, kwas hialuronowy. Natłuszczające związki utworzą niewidzialną i niewyczuwalną powłokę ochronną na ich powierzchni. W konsekwencji zwiększy to odporność włosów na działanie czynników zewnętrznych. Zwykle jednorazowa aplikacja to za mało. Staraj się zadbać o nawilżanie włosów z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Bardzo ważne jest również odpowiednie stosowanie aktywnych produktów. Maskę należy trzymać minimum 30 minut.

Produkt do zadań specjalnych – silikonowe serum

Serum do włosów bazujące na odpowiednich silikonach, to must-have każdej włosomaniaczki! Przede wszystkim pełni ochronę przed działaniem słońca, urazami mechanicznymi, ale także dodaje blasku, zapobiega rozdwajaniu się końcówek i ułatwia rozczesywanie. Serum aplikuje się tuż przed lub po wysuszeniu fryzury. W zależności od danego kosmetyku mogą się w nim znajdować lekkie silikony, które w łatwy sposób można zmyć szamponem. Świetnie, jeśli twoje silikonowe serum zawiera w składzie również inne odżywcze substancje oraz filtry UV. 

 

Przygotuj swoje włosy do wymagających warunków atmosferycznych. Wprowadzenie kilku kroków do codziennej rutyny wzmocni ich strukturę. Silna i zdrowa fryzura nie będzie tak podatna na uszkodzenia wywołane wiatrem, czy słońcem.

 

Archiwum: lipiec 2022