Podgrzewanie przedniej szyby nie wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy, ale nie ulega wątpliwości, że jest znacznym ułatwieniem dla kierowców. Ciepły nawiew sprawia, że szyba natychmiast odmarza, nawet jeśli w całości została pokryta szronem.

Jeśli masz taką funkcję, nie musisz się martwić zeskrobywaniem zamarzniętej wody z szyb, co nie tylko zajmuje wiele czasu, ale jest również męczącym zajęciem (zwłaszcza rano, gdy spieszysz się do pracy). Jak działa elektryczne ogrzewanie szyby?

Tę funkcję znajdziesz w naprawdę wielu nowszych modelach samochodów, nie tylko tych luksusowych. Dowiedz się, które modele zapewnią ci komfort w postaci grzania szyby. Przeczytaj!

Podgrzewana przednia szyba – jak działa?

Elektryczne ogrzewanie szyby nie jest nowym wynalazkiem w świecie motoryzacji. Jego działanie jest bardzo proste. W szkle takiej szyby zatopione są drobne druciki, które ogrzewają się i w ten sposób szybko oraz sprawnie roztapiają szron. Nowocześniejsze pojazdy, takie jak np. Volkswagen, działają w bardzo zbliżony sposób, jednak w ich przypadku nie pojawia się już dodatkowy metal.

Druciki nie są bowiem przeszkodą w pochmurny dzień, ale jeśli mocno przyświeci słońce, mogą pogorszyć tak ważną dla kierowcy widoczność. Najbardziej nowoczesne pojazdy mają na całej swojej powierzchni cienką warstwę, która pomaga w rozmrażaniu szyby.

Podgrzewanie szyby – ikona. Jak wygląda?

Być może zastanawiasz się, jak włączyć podgrzewanie szyby. Aby to zrobić, musisz odnaleźć odpowiedni znaczek. Będzie on przedstawiał kształt szyby oraz falujące strzałki od dołu. Jest podobny do symbolu oznaczającego tylną szybę, jednak na tamtym można zauważyć prostokąt.

Przednia szyba jest oznaczana przez bardziej okrągły kształt. Na pewno nie pomylisz go z żadnym innym! Szyba ogrzewana może dodatkowo się świecić, jednak wiele zależy od konkretnego modelu pojazdu.

Ile kosztuje znaczek podgrzewania szyby?

Podgrzewanie szyb w okresie zimowym będziesz zapewne włączać dość regularnie. Nie dziwi więc, że przycisk, który służy do jego włączania, może się z czasem zużyć lub zepsuć. Nie musisz się jednak martwić o duże koszty.

Za taki przycisk zapłacisz ok. 10-30 zł, w zależności od modelu samochodu. W większości przypadków bez najmniejszego problemu kupisz go w sieci. Pamiętaj jedynie, aby dobrać odpowiedni rozmiar przycisku do swojego samochodu.

Ogrzewanie wycieraczek to też udogodnienie

Pojazd może mieć podgrzewaną szybę, ale… nie tylko! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby również wycieraczki miały podobną funkcję. Dzięki temu ich okolica nie będzie zamarzać nawet w bardzo mroźną noc, a w trakcie jazdy nie będziesz musiał martwić się o widoczność. Nawet wówczas, gdy jest wilgotno i na wszystkim osadza się para!

Ogrzewanie takie jest trudne do zainstalowania w pojazdach, które go nie mają, ale w przypadku wycieraczek sprawa jest znacznie łatwiejsza. Dlatego to dobra alternatywa dla osób, które nie chcą zmieniać auta, ale mają już dosyć codziennego zeskrobywania szronu z szyby zimą.

Ogrzewana szyba – w jakich autach z salonu ją znajdziesz?

Niestety, ogrzewanie przedniej szyby nie jest domyślnym wyposażeniem samochodu. Dlatego, jeśli chcesz kupić auto prosto z salonu, będziesz musiał dodatkowo dopłacić. Zazwyczaj to udogodnienie łączone jest z innymi, np. z podgrzewanymi fotelami.

Dlatego koszt takiej usługi zwykle przekracza 1000 zł. Pojazdy, których producenci oferują tego typu system, to np. Fiat Panda albo Passat B8. W tym drugim przypadku płaci się dodatkowo za wykorzystaną technologię, ponieważ VW nie ma drucików wtopionych w szkło, ale dodatkową warstwę grzewczą na całej szybie.

Podgrzewanie szyby – poznaj modele z tą funkcją

Wiele marek oferuje modele z opisywanym udogodnieniem, nawet jeśli nie jest ono domyślne. Jakie samochody z szybą podgrzewaną możesz znaleźć? Wiele pojazdów Volvo będzie miało taką funkcję. Zasłynął jednak z niego przede wszystkim Ford. Ogrzewanie szyby przedniej znajdziesz między innymi we wszystkich generacjach pojazdów:

  • Ford Focus;
  • Ford Mondeo;
  • Ford Ka II;
  • Ford Fiesta MK IV.

Nie musisz wiele wydać, aby kupić samochód z funkcją podgrzewania szyby. Bez problemu kupisz sprawne używane auta za ok. 5 tys. złotych, które na swoim wyposażeniu mają właśnie podgrzewaną szybę.

Ile kosztuje wymiana podgrzewanej szyby?

Dodatkowe opcje w aucie często kosztują i mowa nie tylko o samej instalacji. Ogrzewanie szyby sprawia, że jej wymiana w razie wypadku lub innego zdarzenia drogowego jest znacznie droższa.

Może okazać się, że będziesz musiał zapłacić za nią nawet ok. 3 tys. złotych lub więcej. Na całe szczęście, zwykle ta psuje się pod wpływem np. uderzenia kamienia na drodze, dlatego szkodę może pokryć ubezpieczenie AC, jeśli je wykupiłeś.

Podgrzewanie szyby to niewątpliwie bardzo użyteczna funkcja, którą nie raz wykorzystasz zimą. Jeśli chcesz z niej skorzystać, możesz szukać jednego z modeli, które wymieniliśmy. Na pewno oszczędzisz sporo czasu i nerwów podczas mroźnych poranków!

Archiwum: wrzesień 2021