Jeśli chcesz zajmować się profesjonalnie prowadzeniem tirów, ta wiedza jest niezbędna. Taki kierowca musi dobrze wiedzieć, czym są pojazdy członowe oraz jaką mogą mieć maksymalną długość. Również zwyczajny kierowca powinien mieć taką wiedzę. Pojazd członowy może stanowić zagrożenie na drodze, jeśli nie jest zgodny z przepisami. Warto więc je poznać i pozostać czujnym. W końcu policja może kontrolować drogi, ale funkcjonariuszy jest zbyt mało, aby samodzielnie wypatrzyli wszystkie zagrożenia.

Zespół pojazdów – definicja według polskiego prawa

Zespół pojazdów to kilka różnych pojazdów, które są ze sobą złączone i poruszają się jako jeden. Może to więc być np. tir z dodatkową przyczepą. Należy jednak pamiętać, że ta definicja nie obowiązuje pojazdów, które są ze sobą złączone w celu holowania. Zwykle wiąże się to z sytuacją awaryjną, a nie chęcią stworzenia jednego pojazdu z kilku, dlatego nie będzie to pojazd członowy.

Maksymalna długość zespołu pojazdów – jaka jest?

Nie ma czegoś takiego jak jednolita maksymalna długość zespołu pojazdów. Ta jest zależna m.in. od tego, do czego będzie on wykorzystywany. Na przykład tandem, czyli ciężarówka z nadwoziem skrzyniowym oraz przyczepą, może mieć maksymalnie 16 m długości. Z kolei pojazd silnikowy i przyczepa mogą mierzyć 18,75 m. Megacieżarówki osiągają zaś długość 25,25 m. 

Co ciekawe, np. w Australii można spotkać tzw. pociąg drogowy. Nie występuje on jednak w Polsce, dlatego nie ma tu przepisów związanych z tego rodzaju pojazdami. Charakteryzują się one dużą liczbą przyczep.

Pojazdy członowe to nie do końca to samo

Pojazd członowy nie jest tym samym, co zespół pojazdów. Dlaczego? W tym drugim przypadku masz do czynienia z kilkoma różnymi pojazdami, czyli np. osobną przyczepą. Pojazd członowy z kolei jest dostosowany do ciągnięcia naczepy, której budowa jest nieco inna i umożliwia stabilniejsze przymocowanie do znajdującego się na początku tira. Jednakże należy zauważyć, że w polskim prawie będzie on traktowany jako zespół pojazdów. Dodatkowo, może być uzupełniony o jeszcze jedną przyczepę.

Jaka jest maksymalna długość pojazdu członowego?

Długość pojazdu członowego nie może przekraczać 16,5 m. Nie może być on dłuższy, ponieważ mógłby stanowić zagrożenie na drodze. Na szczęście większość tirów z naczepami po prostu spełnia te wymagania, dlatego nie musisz się tym przejmować. Jeśli jednak masz wątpliwości, maksymalna długość pojazdu członowego może być sprawdzona przez służby porządkowe.

Pojazd członowy – przewóz ludzi to inne długości

Prawo jest znacznie bardziej wymagające w przypadku transportu ludzi niż przedmiotów bądź zwierząt. Z tego powodu inne wymagania obowiązują względem autobusów. Jaka jest ich maksymalna długość? 

Autobus przegubowy może mieć maksymalnie 18,75 m. To pojazd, który ma dwie sztywne części, połączone ze sobą jedną luźniejszą, pozwalającą na bezproblemowy skręt. Występuje w większości miast Polski. Warto pamiętać, że zespół składający się z przyczepy i autobusu ma taką samą maksymalną długość. Taki widok jednak nie jest szczególnie popularny.

Pojazd członowy – jakie prawo jazdy jest wymagane?

Pojazd członowy raczej nie będzie prowadzony przez osobę, która ma tylko prawo jazdy kat. B. Przynajmniej, jeśli chodzi o tiry, bo np. istnieje możliwość prowadzenia auta samochodowego z niewielką przyczepą. Jednak to, jakie prawo jazdy będzie potrzebne, zależy od danego pojazdu. 

Dlatego na samym początku najlepiej dokładnie sprawdzić, jakie są wymogi np. w firmie, w której chcesz się zatrudnić. Może okazać się, że będziesz musiał wyrobić choćby prawo jazdy B+E. Pozwoli ono na prowadzenie pojazdów do 3,5 t oraz przyczep takich samych rozmiarów.

Niezależnie od tego, pamiętaj, że poruszanie się pojazdem członowym wymaga dużych umiejętności oraz ostrożności. Praca profesjonalnego kierowcy nie jest wcale prosta!

Archiwum: październik 2021