Jeśli chcesz jeździć własnym pojazdem samochodowym przed ukończeniem 18. roku życia, masz taką możliwość! Wystarczy zapisać się na kurs, wyjeździć 30 godzin i zdać egzamin. Otrzymasz wtedy uprawnienia do prowadzenia pojazdów, których masa własna nie przekracza 400 kg.

Jakie kategorie prawa jazdy w Polsce przed 18 urodzinami?

Jeśli chcesz zdać egzamin na prawo jazdy, musisz spełniać określone dla danej kategorii warunki. W Polsce wyróżniamy kilka rodzajów uprawnień do kierowania pojazdami, które można nabyć przed 18. rokiem życia:

  • kategoria AM – uprawnia do kierowania motorowerem lub czterokołowcem lekkim, a minimalny wiek kursanta wynosi 14 lat;
  • kategoria A1 – można zapisać się na kurs od 16 lat i kierować motocyklem o pojemności do 125 cm3 i mocy do 11 kW oraz stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg;
  • kategoria B1 – uprawnia do legalnej jazdy czterokołowcami o masie własnej nie większej niż 400 kg osoby po 16. roku życia, do poruszania się czterokołowcem (quadem) lub pojazdem AM, jeśli moc silnika nie przekracza 15 kW (20 KM), a maksymalna rozwijana prędkość to 45 km/h.

Czy można zrobić prawo jazdy od 16 lat?

Jak najbardziej! W Polsce można uzyskać prawo jazdy nawet w wieku 14 lat. Jednak, by uzyskać uprawnienia do kierowania samochodem, należy mieć co najmniej 16 lat. W tym przypadku minimalny wiek, by podjąć się kursu na prawo jazdy B1, trzeba mieć co najmniej 15 lat i 9 miesięcy.

Podobnie w przypadku kategorii AM lub B – kurs jazdy można podjąć na 3 miesiące przed ukończeniem wymaganego wieku. Należy sprawdzić, czy dany kurs w szkole nauki jazdy jest dostępny.

Prawko przed 18 – jak zdać prawo jazdy kat B1?

Przed podjęciem się nauki należy przedstawić odpowiednie dokumenty w urzędzie miasta oraz w szkole jazdy. W tym celu kandydat na kierowcę powinien wykonać badania lekarskie u lekarza medycyny pracy.

Następnie musi wygenerować profil kandydata na kierowcę w odpowiednim urzędzie. Z tymi dokumentami może udać się ośrodka szkolenia kierowców, gdzie może nabyć uprawnienia do poruszania się pojazdami samochodowymi.

Jak zapisać się na egzamin na prawo jazdy kategorii B1?

Proces zdawania egzaminu na prawo jazdy jest ściśle określony. Po zakończeniu szkolenia praktycznego należy zdać egzamin teoretyczny, po którym można przystąpić do egzaminu praktycznego.

Zaliczenie wszystkich etapów uprawnia młodego kierowcę, by mieć prawo jazdy i z niego korzystać. Egzaminy przeprowadzane są w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Można zapisać się na egzamin państwowy zarówno online, jak i stacjonarnie.

Prawo jazdy kat B1 – uprawnienia według polskiego prawa

Jeśli chcesz kierować pojazdami przed 18. urodzinami, musisz posiadać prawo jazdy B1. W efekcie otrzymasz możliwość legalnej jazdy pojazdami o masie własnej nie większej niż 400 kilogramów. Moc silnika nie może być w tym przypadku większa niż 15 kW (20KM).

Pojazdy tego typu produkują m.in. marki Aixam Ligier, Chatenet oraz Microcar. Co ciekawe, takie prawo jazdy uprawnia do kierowania samochodem bez obecności osoby dorosłej.

Kurs prawa jazdy kategorii B1 – ile kosztuje kurs na prawo jazdy kategorii B dla niepełnoletnich?

Koszt kursu wynosi między 1500 a 2000 złotych. Ceny mogą różnić się w zależności od ośrodka szkoleniowego i miasta. Do tego należy doliczyć koszt badań, wydania dokumentu i przeprowadzenia egzaminów państwowych (30 złotych za część teoretyczną i 170 złotych za część praktyczną).

W dzisiejszych czasach normalnymi samochodami mogą poruszać się wyłącznie osoby pełnoletnie. Jednak młodsi również mogą samodzielnie wyjechać na drogę. W tym celu muszą posiadać prawo jazdy kategorii AM, A1 lub B1. Jeśli marzysz o zdobyciu prawa jazdy od 16 lat, powyższe informacje z pewnością będą przydatne.

Archiwum: luty 2022