Rękawice motocyklowe mogą być miejskie, sportowe, turystyczne czy crossowe — jak widać, podstawowy podział, jaki można zastosować, dotyczy przeznaczenia. W tych kategoriach znajdą się też modele dla kobiet i mężczyzn oraz oczywiście zimowe i letnie. Czy rękawice te rzeczywiście różnią się od siebie aż tak znacząco? Sprawdź, jakie będą najlepsze!

Nie tylko na motocykl, klasyczne rękawice kojarzące nam się z motorami mogą od grywać podwójną rolę również jako ochrona rąk dla turystów. Dowiedz się, jakie są różne rodzaje rękawic motocyklowych i jakie funkcje one spełniają.

Jakie są rękawice motocyklowe?

Chociaż może nam się wydawać, że to tylko rękawice i w ich konstrukcji nie może być nic skomplikowanego, to bardzo błędne przekonanie. W rzeczywistości, dobrej jakości rękawice motocyklowe męskie i damskie muszą być zaprojektowane w sposób bardzo przemyślany, który jednocześnie pozwoli im pełnić funkcję ochronną i dawać dużą swobodę manewrowania, nie zmniejszając „czucia” kierownicy.

Rękawiczki te dzielą się na kilka rodzajów. Są to:

sportowe — charakteryzują się bardzo długim mankietem i dużą liczbą ochraniaczy. Mogą być wykonane nawet z kevlaru. Ta ich „pancerność” ma zapewniać jak największe bezpieczeństwo podczas upadku z dużą prędkością na twardą nawierzchnię jak asfalt;

turystyczne — mają przede wszystkim zapewniać komfort, chroniąc przed zimnem i wilgocią. Są bardziej elastyczne, mają krótsze i szerszy mankiet, a przede wszystkim — dużo elementów chroniących;

miejskie — stanowią swego rodzaju kompromis pomiędzy dwoma wyżej opisanymi typami;

off-road — łatwo je odróżnić od innych rodzajów, jako że są nietypowo w tym przypadku małe, wykonane ze stosunkowo cienkiego materiału. Są przeznaczone do jazdy po miękkich powierzchniach, ze stosunkowo niedużą prędkością.

Rękawice na motor – jak je mierzyć?

Kluczowa jest szerokość dłoni, którą możesz z łatwością oszacować. Obwód zmierzysz na złączonych ze sobą palcach łącznie z kciukiem. Prowadź miarkę poniżej kostek. To najszersze miejsce i jeśli dobrze poprowadzisz centymetr, uzyskasz właściwy wynik. 

O czym jeszcze warto pamiętać przy pomiarach?

Pamiętaj, że rękawice motocyklowe nie mogą być luźne, ale protektory nie powinny też mocno naciskać na kostki. Podczas mierzenia konkretnego modelu nie zaciskaj pięści. Dlaczego? Jeżdżąc motocyklem, nie będziesz miał nigdy takiej pozycji dłoni. Wewnątrz niej przecież znajduje się manetka, która ogranicza zacisk palców.

Rodzaj materiału

Tutaj wyróżnić można 3 podstawowe typy produktów:

  •  skórzane;
  • tekstylne;
  • skórzano-tekstylne.

Modele ze skóry pasują bardziej do jazdy miejskiej, natomiast tekstylne sprawdzają się podczas podróży w terenie lub zabaw off-roadowych. W ostateczności jednak nie ma sztywnych granic. Wszystko zależy od tego, czy rękawiczki będą dla ciebie odpowiednie.

Jak wybrać rękawice motocyklowe dla kobiet?

Nie poruszamy tu sprawy wyglądu, bo to indywidualna kwestia. Jednak wybór modelu dla pań powinien obejmować coś więcej niż tylko krój i rodzaj materiału. Pierwsza rzecz to poprowadzenie szwów. Te, które są na zewnątrz, może nie wyglądają najlepiej, ale dają komfort podczas zginania palców. Jeśli szwy będą w środku, mogą wrzynać się pod paznokcie. Rękawice na motor dla kobiet nie powinny też być zbyt luźne, bo materiał podczas zginania będzie się marszczył, a władza w palcach będzie znikoma.

Rękawice motocyklowe męskie – sposób wyboru

Zasady są podobne, jak w przypadku egzemplarzy damskich. W obu kategoriach ważne jest również to, by rękawice zmierzyć na motocyklu lub imitacji manetki (na rurce lub niewielkiej butelce). W ten sposób sprawdzisz, czy podczas manewrowania materiał nie przesuwa się i czy czujesz każdy ruch manetką. Kolejna sprawa to ich długość. Ochrona nadgarstka i połączenie z rękawem kurtki są kluczowe dla jazdy w offroadzie. Do jazdy miejskiej można założyć zdecydowanie mniejsze i cieńsze rękawice na motor męskie.

Rękawiczki motocyklowe letnie – jakie wybrać?

Tutaj sprawdzą się modele miejskie, które zapewnią najwyższy poziom wentylacji. Jazda w słońcu wymusza na riderze, by jego rękawice dobrze odprowadzały ciepło. Ma to szczególne znaczenie podczas jazdy miejskiej, gdzie osiągane prędkości nie są tak wysokie. Modele letnie mogą być skórzane lub tekstylne, a także wykorzystywać oba te materiały jednocześnie. Zazwyczaj mają zmniejszony poziom zabezpieczeń. Ochraniacze są po prostu mniejsze lub bardziej elastyczne.

Rękawice motocyklowe zimowe – jak wybrać?

Tutaj celuj przede wszystkim w modele ocieplane. Ich tworzywem jest skóra z domieszkami tekstylnych materiałów, jednak wewnątrz umieszcza się dodatkowe warstwy izolujące. W takich rękawicach motocyklowych dobrej jakości nie spocisz dłoni mimo wewnętrznego ocieplenia. Nawet podczas najsilniejszych mrozów jazda w nich będzie komfortowa.

Rękawice na motor męskie a typ motocykla

Oczywiście, warunki pogodowe nie są jedyną przesłanką do zakładania odmiennych rękawic. Inne założysz na skuter, customa czy nakeda, a inne choppera czy cruisera. Do jazdy crossem najlepsze będą rękawice sportowo-turystyczne, a do jazdy motocyklem sportowym idealne okażą się te typowo sportowe. Są o wiele bardziej rozbudowane pod kątem bezpieczeństwa. Często mały palec łączy się z serdecznym, aby ochronić go podczas upadku.

Co jest najważniejszym kryterium wyboru rękawic motocyklowych? Stylówka? Krój? Kolor? Materiał? Chodzi przede wszystkim o dopasowanie do dłoni. Dlatego koniecznie przymierz je i wypróbuj, a jeśli nie możesz tego zrobić, dokładnie zmierz rozmiar dłoni. Bez tego rękawice mogą być nieodpowiednie do jazdy i z czasem sprawią więcej kłopotów niż pożytku. Aby jeździć wygodnie w różnych warunkach, dopasuj je też do pory roku.

Archiwum: lipiec 2021