To interesujące, że na temat skrzyżowań okrężnych więcej możesz znaleźć w orzeczeniach sądowych niż Kodeksie drogowym. Wszystko dlatego, że rondo dwupasmowe (i w zasadzie każde inne) jest zdawkowo opisywane w przepisach. Obowiązujące na nim zasady wynikają z ogólnych reguł zachowania na skrzyżowaniach.

I tu pojawia się problem. Jednak nie martw się. Jesteśmy od tego, by go rozwiązać! Czytaj i pozbądź się wątpliwości.

Pierwszeństwo na rondzie dwupasmowym – kto je ma?

Podstawowa sprawa to moment wjazdu na rondo. Zwykle przed nim stoi znak C-12 (określający skrzyżowanie okrężne) i A-7 („ustąp pierwszeństwa”). Wtedy naturalne jest, że przed wjechaniem na rondo musisz ustąpić pojazdom, które już się na nim znajdują.

W innym wypadku naraziłbyś siebie i innych kierowców z powodu wymuszenia pierwszeństwa. Niestety, na rondach dwupasmowych często dochodzi do takich incydentów z powodu roztargnienia prowadzących pojazd lub ich nieostrożności.

Wjazd na rondo dwupasmowe, gdy nie ma znaku?

rondo dwupasmowe - nie ma znaku

Czasem może się zdarzyć, że przed wjazdem na rondo nie zobaczysz znaku A-7. Co wtedy powinieneś zrobić? Rondo dwupasmowe potraktuj jak skrzyżowanie równorzędne i ustąp pierwszeństwa pojazdowi z prawej, który też chce wjechać na rondo.

Oczywiście, nie chodzi o to, że musisz się zatrzymywać i wpuszczać pojazdy. Mowa jedynie o jednoczesnym wjeżdżaniu na rondo. Ale co wtedy, gdy chcesz zmienić pas już na skrzyżowaniu?

Rondo dwupasmowe – kto ma pierwszeństwo?

Jeśli oglądasz filmiki kierowców z różnych zdarzeń drogowych, to z pewnością wiesz, że wielu z nich przerasta rondo dwupasmowe. Według przepisów kierowca pojazdu poruszający się lewym pasem musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom na prawym pasie, jeśli chce zjechać z ronda.

W teorii jest to bardzo proste i przejrzyste. W praktyce jednak mało kto uwzględnia ten przepis i dochodzi do kolizji. Jak jej uniknąć? Przed zjazdem z ronda upewnij się, że na prawym pasie nie ma innych pojazdów.

Jeśli są i jadą na wprost, mijając twój zjazd, ustąp im pierwszeństwa. W przeciwnym wypadku dopuścisz się jego wymuszenia.

Rondo dwupasmowe – jak jeździć zgodnie z przepisami?

O ile na skrzyżowaniu okrężnym jednopasmowym nie ma większych problemów, o tyle dwu- i wielopasmowe mają już nieco inne zasady. W takich przypadkach pamiętaj o tym, by:

  • jadąc w prawo, zajmować prawy pas;
  • jadąc na wprost lub w lewo, zająć lewy pas.

Rondo dwupasmowe jest charakterystyczne, ponieważ mogą poruszać się nim pojazdy na dwóch pasach. Jednak widać, że kierowcy zwykle trzymają się prawego, bo uznają go za najbardziej bezpieczny.

Przepisy na rondzie dwupasmowym a znaki poziome

rondo dwupasmowe - przepisy

Będzie ci o wiele łatwiej, jeśli zwrócisz uwagę na linie wymalowane na jezdni. Jazda po rondzie dwupasmowym jest wtedy o wiele przyjemniejsza i bardziej przejrzysta. Zwykle takie skrzyżowania o wiele łatwiej jest pokonać, jeśli tylko kierowcy chcą stosować się do poziomych znaków.

Szczególnym rodzajem ronda dwupasmowego jest wersja turbinowa. W nim potoki jazdy nie przecinają się, co jeszcze bardziej ułatwia płynność i sprawia, że ruch jest bezkolizyjny.

Zasady jazdy po rondzie dwupasmowym a sposób jego opuszczania

To tutaj pojawia się najwięcej kontrowersji. Wpływają na to pewne utarte poglądy, które nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Przyjęło się np. że z ronda trzeba zjeżdżać jedynie z prawej strony pasa. To błąd, bo według zasad i znaków ze skrzyżowania okrężnego może zjechać pojazd wykonujący skręt lub poruszający się lewym pasem.

Poza tym, niektórzy błędnie uważają, że rondo dwupasmowe zapewnia pierwszeństwo każdemu, kto z niego zjeżdża. Dlaczego nieprawda? Ten, kto opuszcza rondo z lewego pasa, ma obowiązek przepuścić pojazdy jadące prawym pasem.

Jak jeździć na rondach dwupasmowych bezpiecznie?

rondo dwupasmowe - jak jeździć

Są zachowania, które nie powodują złamania przepisów, ale mogą utrudniać życie innym kierowcom. O co dokładnie chodzi? Po pierwsze, może to być ciągłe jeżdżenie po rondzie bez zwracania uwagi na innych.

W zasadzie nie ma takiego przepisu, który uniemożliwiałby stałe jeżdżenie w kółko. Tyle że taka zabawa nie jest ani śmieszna, ani nie pomaga innym. Po drugie, da się objechać i zawrócić na rondzie, jadąc jedynie prawym pasem.

Nie powinno się tak robić, bo do zawracania jest lewy pas, ale w praktyce często kierowcy tak postępują. Poza tym, zjeżdżając z ronda, najlepiej jest wcześniej obrać prawy pas, a nie zjeżdżać z lewego.

Podwójne rondo – kto ma pierwszeństwo?

Jest jeszcze jedna sprawa, o której warto powiedzieć w przypadku ronda dwupasmowego. Chodzi o pierwszeństwo w towarzystwie tramwaju. Czy jest on uprzywilejowany do wjazdu za każdym razem? Oczywiście, że nie.

Jeśli tramwaj wjeżdża na rondo, a znaki i światła nie stanowią inaczej, masz przed nim pierwszeństwo. Jednak inaczej jest w momencie, gdy tramwaj zjeżdża z ronda. Wtedy to ten pojazd ma pierwszeństwo i jeśli wasze drogi się przecinają, musisz ustąpić mu przejazdu.

Wjazd na rondo dwupasmowe a kierunkowskazy

To kolejna sprawa, która spędza sen z powiek szczególnie młodym kursantom. Dlaczego akurat im? Nadal wielu z nich uczy się bowiem, by przed wjazdem na rondo dwupasmowe włączali lewy kierunkowskaz.

Jadą tak przez całe rondo, a przed zjazdem z niego uruchamiają prawy migacz, by oznajmić, że opuszczają skrzyżowanie. Wielu przyszłych kierowców oblało egzamin za brak lewego kierunkowskazu, a niektóre sprawy skończyły się w sądzie. Jak zatem trzeba postąpić?

Kiedy włączać kierunkowskaz na rondzie dwupasmowym?

rondo dwupasmowe - kiedy włączać kierunkowskaz

Są dwie sytuacje, w których migacze mają uzasadnienie:

  • zmiana pasa;
  • zjazd z ronda.

Dlaczego? Ze względu na przepisy dotyczące uruchamiania kierunkowskazów. Kodeks drogowy mówi, że należy oznajmiać nimi każdą zmianę kierunku jazdy. Tylko czy wjeżdżając na skrzyżowanie o ruchu okrężnym, zmieniasz kierunek poruszania się? Nie.

Dlatego nie ma obowiązku włączania lewego kierunkowskazu. Inaczej jest podczas zjeżdżania z ronda, bo wtedy opuszczasz skrzyżowanie i zmieniasz kierunek jazdy. Musisz więc dać znać o tym innym kierowcom odpowiednio wcześniej prawym migaczem.

Kierunkowskaz na rondzie dwupasmowym a zmiana pasa

To druga ze wspomnianych wcześniej sytuacji, gdy koniecznie należy włączać kierunkowskaz. Rondo dwupasmowe (o ile potoki jazdy na nim przecinają się ze sobą) umożliwia zmianę pasów. Uprawniają cię do tego przerywane linie widoczne na skrzyżowaniu.

Podczas zmiany pasa ruchu, musisz wrzucić kierunkowskaz. To bardzo ważne, ponieważ zapewniasz sobie i innym bezpieczeństwo podczas manewru. W przeciwnym razie mogłoby dojść do wymuszenia pierwszeństwa i kolizji.

Skąd problemy z prawidłową jazdą na rondzie dwupasmowym?

Gdy kierowca wjeżdża na rondo o jednym pasie ruchu, sprawa jest zazwyczaj prosta. Sygnalizuje zjazd, a wcześniej ustępuje pierwszeństwa, jeśli jest taka konieczność.

Jednak rondo dwupasmowe sprawia, że niektórzy kierowcy nagle zapominają o zasadach ruchu drogowego. A te są bardzo proste i nie wymagają niezwykłych umiejętności kierowania pojazdami. Każdy kierowca powinien pamiętać o podstawowych kwestiach podczas jazdy na rondzie wielopasmowym:

  • zajmuj odpowiedni pas do kierunku jazdy;
  • ustąp pierwszeństwa przed wjazdem (wyjątek – tramwaj ma pierwszeństwo, gdy zjeżdża z ronda);
  • zjeżdżaj z ronda prawym pasem;
  • jeśli zmieniasz pas, włączaj kierunkowskaz;
  • przed opuszczeniem ronda z lewego pasa ustąp pierwszeństwa wszystkim na prawym pasie ruchu;

Najczęstszą przyczyną wypadków na rondach jest wymuszenie pierwszeństwa. Dlatego przypominaj sobie od czasu do czasu powyższe wskazówki dotyczące pierwszeństwa i ogólnego zachowania się na rondzie dwupasmowym. Wtedy nie zaryzykujesz uszkodzenia swojego i cudzego auta.

Archiwum: sierpień 2021