Samochód nie odpala na mrozie, co w takiej sytuacji zrobić? Najpierw należy zastanowić się nad tym, z czego ten problem wynika. W większości przypadków spowodowany jest przez akumulator. Przy ujemnych temperaturach jego wydajność znacznie spada. Jednak to nie zawsze w nim musi tkwić problem. Czasem to alternator, czyli element, który odpowiada za wytwarzanie prądu i przesyłanie go do akumulatora może zawodzić. Sprawdź, o czym musisz pamiętać podczas mroźnych dni!

Samochód nie odpala na mrozie po dłuższym postoju

Samochód nie odpala na mrozie po tym, jak pozostawiłeś go na dłuższy czas? To niestety częsty scenariusz. Długi postój może być zabójczy dla samochodów. Niestety, jeżeli nie masz dostępu do garażu, to prędzej lub później pojawi się sytuacja, w której będziesz musiał go pozostawić bez opieki. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet stojący samochód zużywa niewielkie ilości prądu. W związku z tym mogą pojawić się problemy z akumulatorem. Akumulator podczas ujemnej temperatury może stracić kilkadziesiąt procent swojej wydajności. Dla starszych samochodów oznacza to problemy z rozruchem.

Jak odpalić samochód na mrozie?

Odpalanie diesla na mrozie bywa prawdziwym koszmarem. Zwolennicy tej technologii bardzo dobrze o tym wiedzą. Szczególnie w starszych modelach silnik ten potrafi zawodzić. Jeżeli masz problem z odpaleniem samochodu w mroźne dni, to musisz spróbować ograniczyć zużycie energii. W tym celu podczas próby rozruchu wszystkie urządzenia pochłaniające energię powinny zostać wyłączone. Dużo energii pobierają ogrzewacze, takie jak ogrzewane fotele. W przypadku modeli z manualną skrzynią biegów warto wcisnąć sprzęgło, ponieważ ułatwi to rozrusznikowi wprawienie w ruch tłoków.

Kontroluj płyny w swoim samochodzie

Samochód nie odpala na mrozie z różnych powodów. To jednak niejedyne trudności, które mogą spotkać cię zimą. Bardzo częstą dolegliwością pojazdów jest zamarzanie wszelkiego rodzaju płynów. Chyba najczęściej pojawiają się problemy z płynem do spryskiwaczy. To o nim kierowcy najczęściej zapominają. Dlatego ty pamiętaj, że płyn powinien być dopasowany do warunków atmosferycznych, które panują. W przeciwnym razie może on zamarznąć. W najlepszym wypadku nie będziesz mógł po prostu skorzystać ze spryskiwaczy. Natomiast w najgorszym zamarznięty płyn uszkodzi pojemnik i narazi cię na koszt.

Czy przepalać auto na mrozie? Może to pomóc rozwiązać problem. Jeżeli jednak nie możesz odpalić samochodu podczas zimy, możesz spróbować naładować akumulator przy pomocy kabli. Będziesz potrzebował do tego pomocy sąsiada lub pomocnego kierowcy. Pamiętaj jednak, że jeżeli twoje auto nie chce odpalić, to aby nie kręcić kluczykiem w nieskończoność. Dlaczego? Ponieważ może to doprowadzić do zalania świecy zapłonowych paliwem, które nie zostało spalone. Znacznie utrudni to uruchomienie pojazdy, a usterka może wymagać interwencji mechanika.

Archiwum: listopad 2022