Średnia prędkość, jaką może wygenerować silnik 300cc, to około 185 km/h. Trzeba jednak przy tym zaznaczyć, że przyspieszenie w tych jednostkach napędowych może być nieco wolniejsze niż w przypadku modeli 600, 400, czy 250 cc. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat silnika i ciekawe modele motocykli z tą jednostką.

Dwusuwowe czy czterosuwowe – na którą odmianę się zdecydować?

Z reguły jednostki dwusuwowe mają większą moc w porównaniu z wersją 4T. Z tego powodu zapewniają lepszą dynamikę jazdy, a także wyższe prędkości maksymalne. Z kolei wersja czterosuwowa pobiera mniej paliwa i jest bardziej ekologiczna. Warto też zauważyć, że w nowych czterosuwach różnica w dynamice jazdy, mocy i prędkości maksymalnej nie jest już aż tak odczuwalna. 

Silnik 300cc – charakterystyka jednostki napędowej

Te jednostki są dobrą propozycją dla osób, które zdobyły już nieco doświadczenia w jeździe na motocyklu. Średnia moc silnika to 30-40 KM. Oferują dobre osiągi, a jednocześnie nie są przy tym zbyt mocne, co mogłoby sprawiać trudność w zapanowaniu nad jednośladem. 

Sprawdzają się zarówno w mieście, jak i otwartej, utwardzonej drodze. Cechują się też atrakcyjną ceną – szczególnie w porównaniu z jednostkami napędowymi o większej mocy. Poznaj charakterystykę jednośladów wyposażonych w silnik 300cc.

Kawasaki Ninja 300 – dane techniczne

Motocykl jest produkowany nieprzerwanie od 2012 roku i zastąpił wersję Ninja 400. To jednoślad o sportowym charakterze, który wyposażono w jednostkę napędową 296 cm³ o mocy 39 KM. Dystrybucja modelu obejmuje Europę, Azję, Australię, a także Amerykę Północną.

Zamontowana jednostka ma system chłodzenia cieczą, a także 8 zaworów i podwójny głowicowy wałek rozrządu (DOHC). Motor może rozwinąć prędkość maksymalną od 171 do 192 km/h. Ninja 300 jest lekkim i niedrogim motocyklem sportowym, który wyposażono w 5-ramienne koła, a w opcjonalnym pakiecie jest dostępny także system zapobiegający blokowaniu kół ABS.

Cross XB39 300 cm³ – opis off-roada

Jednym z najpopularniejszych jednośladów na rynku z silnikiem 300cc jest Cross XB39. Wyposażono go w jednostkę napędową z chłodnicą cieczy. Jest to silnik czterosuwowy, jednocylindrowy zapewniający moc 30 KM. W tym przypadku zastosowano rozruch elektryczny ze stópką, a także gaźnik i pięciobiegową, manualną skrzynię biegów. 

Z przodu i z tyłu Crossa XB39 znajdują się tarczowe hamulce hydrauliczne. Ten model sprawdzi się szczególnie w zastosowaniu off-roadowym, zapewniając ogromną przyjemność z jazdy za sprawą znakomitych osiągów i dobrej prowadności. 

Linhai 300cc – quad z automatyczną skrzynią biegów

ATV marki Linhai jest użytkowo-rekreacyjnym quadem, który wyposażono w napęd na cztery koła. Pojemność silnika nie jest duża jak na pojazd tego typu, jednak ATV bardzo dobrze radzi sobie w terenie. Motor chłodzony cieczą pracuje cicho i stabilnie, co więcej użytkownik może przełączać pomiędzy napędem typu 2 x 4 a 4 x 4.

Silnik 300cc zamontowany w Linhai ma średnicę 72.5 mm i skok tłoka 66.8 mm. Wyposażono go w zapłon CDi oraz wspomniane wcześniej chłodzenie cieczą i wentylator elektryczny. Zdecydowano się też na automatyczną skrzynię biegów, a także niezależne zawieszenie przednie McPherson i amortyzatory hydrauliczne z przodu i z tyłu quada.

Jak widzisz, silnik 300cc jest często wykorzystywany. Nic dziwnego że różne maszyny korzystają właśnie z takiego rozwiązania!

Archiwum: kwiecień 2022