Pierwsza jazda z instruktorem może wiele osób niepotrzebnie stresować. To normalne, że pewności za kierownicą nabywamy z czasem. Aby rozpocząć naukę, należy przyswoić sobie podstawy jazdy samochodem. Dla początkujących jest to niezwykle istotne. Są to bowiem zasady, które sprawią, że poruszanie się po drodze będzie łatwiejsze i bardziej bezpieczne, a przede wszystkim – stanie się dla nas przyjemnością.

Nauka jazdy samochodem dla początkujących

Pierwsze jazdy mogą być trudne, jednak uświadom sobie, że nawet najlepsi kierowcy kiedyś zaczynali od podstaw. Aby zacząć przygotowania do egzaminu, należy wybrać odpowiedni ośrodek doskonalenia techniki jazdy. Warto przy wyborze szkoły kierować się opiniami innych kursantów i ich doświadczeniami. Na takim kursie otrzymasz wiedzę praktyczną i teoretyczną.

Niepewność to nic dziwnego – swoboda przychodzi z czasem

Nie przejmuj się, jeżeli pod koniec szkolenia nadal będziesz czuł się niepewnie za kierownicą. Pewność to kwestia przyzwyczajenia i zyskasz ją z każdym kolejnym kilometrem na drogach. Jeżeli przed podejściem do egzaminu praktycznego, nadal będziesz jeździć niepewnie, szkoła oferuje dodatkowo płatne godziny jazdy, które można bez problemu wykupić.

Jak jeździć samochodem – podstawy dla każdego

Przed włożeniem kluczyka w stacyjkę i uruchomieniem silnika musisz pamiętać o dwóch rzeczach. Są to podstawy, które poprawią komfort twojej jazdy i bezpieczeństwo:

Pierwszą rzeczą, którą trzeba wykonać po wejściu do pojazdu, jest ustawienie fotela. Musisz dostosować jego odległość oraz nachylenie względem kierownicy. Następnie zadbaj o ustawienie lusterek, które poprawią widoczność na drodze.

Dobrze ustawione lusterka pomagają dostrzec więcej potencjalnych niebezpieczeństw na drodze. Komfort podczas jazdy jest bardzo ważny i wpływa on na skupienie kierowcy. Koncentracja zaś to klucz do bezpieczeństwa prowadzącego auto oraz innych uczestników ruchu drogowego. 

Zacznijmy od podstaw – ruszanie samochodem

Możemy już przejść do podstaw techniki jazdy samochodem dla początkujących. Gdy fotel i lusterka są już ustawione, należy przejść do odpalania silnika. Nie przejmuj się jeżeli samochód nie ruszy za pierwszym razem. Upewnij się, czy hamulec ręczny został opuszczony i możesz przechodzić do ruszania. Jak ruszyć? 

  • na początku nadepnij sprzęgło (jest to pedał z lewej strony);
  • następnie przekręć kluczyk w stacyjce;
  • gdy silnik powoli pracuje, na skrzyni biegów ustaw tzw. jedynkę;
  • powoli puszczaj sprzęgło i jednocześnie naciskaj delikatnie pedał gazu. 

Należy pamiętać, że bieg pierwszy służy tylko do ruszania, bo przy szybszej jeździe należy ustawić bieg wyższy. Gaz i sprzęgło jednocześnie powinieneś naciskać powoli. W innym przypadku samochód zgaśnie.

Czas na kolejną lekcję – kierowanie samochodem

Kierowanie pojazdem jest czynnością, na której musisz się maksymalnie skoncentrować. Na drodze może pojawić się wiele niebezpiecznych i groźnych sytuacji. Aby ich uniknąć, trzeba być bardzo czujnym, zwłaszcza gdy swoją przygodę z ruchem drogowym dopiero zaczynasz.

Pierwsza rzecz, którą wykonuje się po wejściu do samochodu, to ustawienie fotela i lusterek. Warto to przypomnieć, ponieważ sposób, w jaki je ustawisz, wpływa na kierowanie autem.

Podstawy jazdy samochodem – pamiętaj o kierunkowskazach

Kolejny etap techniki jazdy samochodem dla początkujących to sygnalizowanie zmiany kierunku. Podczas jazdy należy pamiętać o kierunkowskazach. Są one niezbędne do poruszania się na drodze, pomagają utrzymać porządek i bezpieczeństwo.

Wrzucenie kierunkowskazu informuje innych kierowców, jaki manewr wykonasz. Warto wspomnieć, że kierowanie pojazdem będzie wyglądało inaczej w mieście, a inaczej – na autostradzie, gdzie trzeba poruszać się odpowiednim pasem z odpowiednią prędkością.

Czy to naprawdę jest takie trudne, czyli jak hamować samochodem?

Jest to podstawowa rzecz, którą umie każdy kierowca, jednak w nagłych sytuacjach może sprawić kłopot. Przy tej czynności również ważne jest ustawienie fotela. Gdy osoba hamująca będzie zbyt daleko odsunięta od pedałów, może dojść do niebezpiecznej sytuacji. Podczas zatrzymywania samochodu, zwłaszcza nagłego, ważna jest technika hamowania.

Kilka ważnych porad dotyczących hamowania

Hamulec musi zostać wciśnięty do końca. Aby zatrzymać samochód w normalnej sytuacji (np. podczas parkowania), na początku musisz nacisnąć hamulec, a dopiero potem delikatnie sprzęgło. W przypadku hamowania awaryjnego ruch ten musi być pewny i nagły.

Hamulec możesz puścić w momencie, gdy samochód całkowicie się zatrzyma. W pojazdach, które mają system ABS, hamowanie jest bardziej efektywne.

Hamowanie pulsacyjne – warto wiedzieć na czym polega

Jeśli tracisz prędkość podczas hamowania, taki zabieg pozwala na manewrowanie autem. Hamowanie pulsacyjne pozwala uniknąć poślizgu, kiedy nagle zatrzymujesz pojazd. Jest to też sposób na ominięcie przeszkody albo sprawne pokonanie zakrętu. Aby hamować pulsacyjnie, należy naprzemiennie wciskać i puszczać pedał gazu.

Wtedy koła będą na zmianę się blokować. Powinieneś powtarzać czynność do momentu, aż auto się zatrzyma. Pamiętaj, żeby nie opuszczać do tego czasu nogi z hamulca. To trudna technika hamowania i z pewnością wymaga praktyki.

Technika jazdy samochodem to podstawa

Poruszanie się w mieście wiąże się zazwyczaj z powolną jazdą i staniem w korkach. Przy takim rytmie prowadzenia pojazdu również ważna jest technika jazdy samochodem. Dla początkujących mamy kilka ważnych porad. Należy zwrócić uwagę na swój tryb jazdy i dostosować się do przepisów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Zbyt szybka lub zbyt wolna jazda mogą doprowadzić do poważnego wypadku.

Podstawy jazdy samochodem – z czasem przyjdzie poczucie swobody

Stanie w korkach, zwłaszcza w dużym mieście, kojarzyć się może ze stresem. Jednak gdy tryb jazdy pozostaje płynny, kierowca jest skupiony na jeździe i nic go nie rozprasza, to nawet przejazd po zatłoczonym mieście przebiega sprawnie.

Gdy będziesz jechać autostradą i drogą szybkiego ruchu, to oczywiście musisz się poruszać z wyższą prędkością. Dla osób, które boją się szybszej jazdy, pozostaje prawy pas ruchu, na którym spokojniej mogą odbyć swoją podróż.

Prawidłowa zmiana biegów – jak nabrać wprawy?

Ostatni etap naszego kursu techniki jazdy samochodem dla początkujących to zmiana biegów. Sprawa jest tutaj jasna – to rzecz, której trzeba się po prostu nauczyć. Musisz zawsze pamiętać o wciskaniu sprzęgła za każdym razem, gdy chcesz zmienić bieg. Nie zapominaj, by wcisnąć pedał gazu oraz hamulec. Aby udoskonalić swoją jazdę, ważna jest praktyka, bez której płynna jazda nie będzie możliwa.

Nauka jazdy od podstaw za nami! Pamiętaj, że podczas prowadzenia pojazdu, warto pozbyć się stresu i mieć na uwadze że każdy zaczynał od zera. Ważne jest, aby przy wsiadaniu do samochodu pamiętać o wszystkich podstawowych zasadach.

Ustaw lusterka oraz fotel. Wpłynie to na bezpieczeństwo twoje i innych osób na drodze. Kiedy opanujesz podstawy, będziesz mógł przejść na kolejny poziom i np. poznać technikę jazdy samochodem pod górę. Ale to już temat na inną lekcję!

Archiwum: czerwiec 2021