Piękne trasy motocyklowe można znaleźć w każdym kraju. Tylko trzeba wiedzieć, gdzie szukać! Nie jedź w ciemno swoim motocyklem i wybierz najciekawsze miejsca, które możesz zobaczyć po drodze. Na całe szczęście, dzięki współczesnej technologii trasy na motocykl naprawdę bardzo łatwo możesz wytyczyć. Porady jednak zawsze się przydadzą. Dowiedz się, jak zaplanować drogę i na co zwracać uwagę. Poznaj sprawdzone już miejsca, w które warto wybrać się jednośladem. To może być świetny sposób zarówno na samodzielną wyprawę, jak i na spędzenie wakacji wraz z rodziną i przyjaciółmi. Które szlaki motocyklowe w Polsce warto zobaczyć? Podpowiadamy!

Trasy na motocykl – jak je ustalić?

Niestety, jednośladem nie wjedziesz na każdą drogę. Ustalenie trasy na motocykl jest konieczne,zanim wyruszysz w długą podróż. Jeśli dobrze wszystko zaplanujesz, będziesz mógł podróżować nie tylko po Polsce, lecz także po całej Europie! Twoim największym przyjacielem będzie bez wątpienia Google Maps. Ta aplikacja pozwoli poznać trasę i znaleźć miejsca postojowe i noclegowe, a także restauracje i bary. Jeśli wspomożesz się mapami, trasy motocyklowe będą miały podany uśredniony czas dojazdu. Masz wątpliwości, czy jest dokładny? Będziesz mógł zaplanować swoją wycieczkę niemal co do minuty!

Trasy motocyklowe a doświadczenie na jednośladzie

Wycieczka motocyklowa jest bardziej męcząca niż jazda autem. Musisz brać to pod uwagę, jeśli planujesz odleglejszą podróż. Zazwyczaj jej celem będzie dotarcie do konkretnego celu, więc nie będziesz jechać krótkich odcinków i regularnie odpoczywać. Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą, a droga jest dobrej jakości, powinieneś w ciągu dnia móc przejechać ok. 800-1000 km. A co, jeśli nie jeździsz regularnie motocyklem i już 200 km jest dla ciebie wyzwaniem? Dłuższe trasy motocyklowe rozłóż na raty, przynajmniej na początku. To ma być w końcu przyjemność, a nie męczarnia!

Najwspanialsze trasy motocyklowe w Polsce

Skoro znasz już podstawy, możesz zabrać się za planowanie trasy! Pamiętaj, że jeśli chcesz jechać spokojnie i robić przerwy na zwiedzanie w trakcie, nie przejedziesz na dzień aż tak wielu kilometrów, jak długodystansowiec. Czas przejść do tego, jakie są najwspanialsze trasy motocyklowe w Polsce. Jedną z nich jest Pętla Tatrzańska. Biegnie częściowo po słowackiej stronie, jednak obecnie granica to nie jest przecież problem. Trasa prowadzi przez Łysą Polanę i Zdziar, a znajdujące się tam drogi są kręte i zachwycają widokami. Trasy motocyklowe nie prowadzą jednak przez Morskie Oko.

Szlaki motocyklowe w Polsce – przez Góry Sowie

Szlaki motocyklowe w Polsce prowadzą między innymi przez malownicze i tajemnicze Góry Sowie. Czemu są tak ciekawe? W trakcie II wojny światowej powstawały pod nimi niemal całe podziemne miasta, które do dziś nie zostały w pełni odkryte. Poznaj wyjątkowe legendy i wybierz się w drogę pełną zakrętów. Trasy motocyklowe przez takie miejscowości, jak Pieszyce, Sokolec czy Bielawa albo Srebrna Góra zapewnią ci wiele emocji i niezapomnianych wrażeń.

Trasy motocyklowe Polska – Szlak Orlich Gniazd

Trasy motocyklowe znajdujące się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej przyciągają rzesze turystów. Nie bez powodu! Po tej okolicy możesz poruszać się wygodnie jednośladem, ale także zrobić przerwy na wspinaczki po wapiennych skałkach. Takie trasy motocyklowe w Polsce są więc prawdziwą gratką dla tych, którzy lubią aktywność fizyczną. W tej okolicy znajdziesz też ruiny średniowiecznych zamków, które na pewno będą zapierać dech w piersiach. Nie zapomnij o odwiedzeniu Ojcowa czy Ogrodzieńca!

Wyprawy motocyklowe po Polsce – krótka trasa

Dolina Popradu to świetna trasa dla tych, którzy chcą wybrać się na niezbyt długie wyprawy motocyklowe po Polsce. Wybierz się na podróż od Muszyny do Piwnicznej-Zdroju. Zobaczysz, że te widoki cię zachwycą! Co ważne, droga ma łagodne łuki i nie jest zbyt trudna. Takie trasy motocyklowe będą świetnym wyborem na pierwszą wyprawę. Osoby bardziej zaawansowane mogą wybrać drogę po słowackiej stronie.

Trasy motocyklowe w Polsce – gdy nie lubisz Zakopanego

Uwielbiasz Tatry, ale masz już dosyć Zakopanego? Pętla Gorczańska to może być dobry wybór dla ciebie. Gdy wjedziesz na drogę 964 (Wieliczka-Kasina Wielka) będziesz mógł okrążyć Gorczański Park Narodowy i podziwiać wyjątkowe widoki. Takie trasy motocyklowe w Polsce wymagają pewnej wprawy, ale zobaczysz, że malownicze krajobrazy oraz pyszne lokalne jedzenie w pełni wynagrodzą ci wszelkie trudy.

Trasy motocyklowe możesz ułożyć samodzielnie!

Powyższe trasy to tylko propozycje, które są często uczęszczane. Poleca je wielu motocyklistów. Jednak ciekawe trasy motocyklowe znajdziesz naprawdę wszędzie! Możesz również ułożyć je samodzielnie. Zastanów się, jakie zabytki chcesz zobaczyć i z kim chcesz jechać. Dzięki temu dostosujesz drogę do doświadczenia i samego rodzaju wyprawy. Trasy motocyklowe, które będziesz odkrywał samodzielnie, bez wątpienia przyniosą ci największą satysfakcję z podróży i pomogą odkryć niezbyt popularne miejsca.

Motocyklem po Polsce – pamiętaj o przepisach

Jazda motocyklem po Polsce nie zwalnia cię z przestrzegania przepisów drogowych. Wręcz przeciwnie! Nie zapominaj, że jednoślad jest bardziej narażony w trakcie zderzeń z innym pojazdem niż auto, dlatego przestrzegaj wszystkich zasad:

  • utrzymuj prędkość zgodną z wymogami na drodze;
  • pamiętaj, że wymijając samochody w korku, musisz zachować bezpieczną odległość od nich;
  • poruszaj się prawą stroną jezdni. 

Być może te zasady wydają się banalne, ale warto o nich pamiętać i przede wszystkim trzeba ich przestrzegać. Tylko w ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo sobie i innym.

Trasy motocyklowe, które przedstawiliśmy, wiodą nie tylko przez Tatry. Jeśli któryś z opisów przemówił ci do wyobraźni, możesz wpisać trasę w wyszukiwarkę i ją sobie zaplanować. Jeżeli jednak chcesz samemu stworzyć własny szlak, ograniczać cię będzie jedynie wyobraźnia. Szerokiej drogi!

Archiwum: sierpień 2021