To na podstawie wartości rynkowej pojazdu ubezpieczyciel ustala odpowiednią wysokość składki OC i AC. Kwota ta jest również niezbędna do wypełnienia deklaracji PCC-3 dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych. Bezpłatna wycena używanego samochodu jest możliwa dzięki serwisom online. Z naszego artykułu dowiesz się, jak i gdzie sprawdzić wartość rynkową samochodu.

Jak można sprawdzić wartość rynkową samochodu?

Wycena wartości nowego samochodu znacząco różni się od tego używanego. Auta prosto z salonu szacowane są na podstawie ich aktualnej ceny. Na realną wartość rynkową używanego samochodu wpływa wiele czynników. Jest  to między innymi jego historia wypadkowa, marka i model pojazdu, rocznik, ogólny stan techniczny oraz przebieg czy też pojemność silnika. Dlatego właśnie samodzielna, a zarazem prawidłowa wycena takiego auta jest niezwykle trudna do zrealizowania.    

Zarówno firmy ubezpieczeniowe, jak i urząd skarbowy do weryfikacji deklarowanej średniej wartości pojazdu posługują się specjalnymi katalogami wartości rynkowych samochodów. To w nich jest zapisana wartość auta w zależności jego specyfikacji. 

Darmowa wycena wartości używanego samochodu jest możliwa, dzięki serwisom oferującym usługi właśnie w typie katalogu, kalkulatora czy też cennika. 

Najpopularniejsze firmy, które bezpłatnie udostępniają katalogi samochodów wraz z ich cenami rynkowymi to Eurotax i Info-Ekspert. Ich bazy są aktualizowane na bieżąco, ponadto ściśle współpracują ze środowiskiem rzeczoznawców samochodowych, co zapewnia rzetelną ocenę.  Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz dostępny na stronie, na podstawie którego jest określana rynkowa wartość auta.

Jakie są konsekwencje błędnie oszacowanej wartości rynkowej samochodu?

Korzystanie z profesjonalnych katalogów zapobiega zarówno przeszacowaniu, jak i niedoszacowaniu wartości samochodu. Każda z wymienionych sytuacji jest dla nas niekorzystna. 

Oprócz przepłacenia lub też sprzedania auta za bezcen możemy mieć problemy między innymi przy ubezpieczeniu samochodu oraz rozliczeniu deklaracji podatkowej PCC-3 z urzędem skarbowym. Należy pamiętać, że podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi w tym przypadku 2% deklarowanej wartości pojazdu. 

Złożenie deklaracji PCC-3 w urzędzie skarbowym jest obowiązkiem kupującego używane auto, jeżeli jego wartość przekroczyła 1000 złotych, w terminie do 14 dni od daty podpisania umowy kupno-sprzedaż. 

Wartość rynkowa samochodu, a ubezpieczenie

Ubezpieczenie powinno być równe wartości samochodu, która jest określana przez ubezpieczyciela na różnych zasadach w zależności od pochodzenia pojazdu. W przypadku nowych aut jest to np. dowód zakupu. Natomiast jeżeli chodzi o samochody używane ustalenie wartości rynkowej auta, odbywa się przy pomocy specjalnych baz danych.  

Znaczne zawyżenie rzeczywistej wartości rynkowej samochodu prowadzi do nadubezpieczenia. Oznacza to, że ubezpieczymy nasze auto na sumę wyższą, niż jest ono realnie warte, co w przypadku ubezpieczenia AC wcale nie gwarantuje, że dostaniemy jednocześnie przy tym wyższe odszkodowanie. Jeżeli zajdzie potrzeba likwidacji szkody, wartość auta i tak zostanie ponownie zweryfikowana.  

Niedoubezpieczenie samochodu również nie jest korzystne. Z jednej strony zaoszczędzimy na ubezpieczeniu, płacąc niższą składkę za polisę. Jednak zaniżona wartość auta spowoduje, że w razie potrzeby wypłacenia odszkodowania będzie ono stosunkowo niższe. To wszystko odbije się na naszej kieszeni, ponieważ odszkodowanie nie pokryje wszystkich kosztów naprawy samochodu. 

Jak określić wartość auta? Podsumowanie najważniejszych informacji!

Bycie świadomym wartości posiadanego samochodu jest niezwykle przydatne w wielu sytuacjach. Dzięki temu nie tylko unikniemy sprzedaży auta za zbyt niską cenę, ale również nie będziemy mieli problemów związanych z ubezpieczeniem oraz rozliczeniem się z urzędem skarbowym.

Na realną wartość rynkową samochodu wpływa wiele czynników. Jest to m.in.: rok produkcji, marka i model auta, a także jego kondycja techniczna i wizualna. Duże znaczenie w kontekście samochodu ma również pojemność i moc jednostki napędowej. Za szczególnie wartościowe uważa się pojazdy z limitowanych serii modelowych.

Ze względu na tak rozmaite i liczne kryteria, przy wycenie dobrze jest się upewnić, co do realnej wartości auta. Można to zrobić, korzystając z obszernej bazy danych, którą udostępniają platformy online takie jak Info-Expert czy Eurotax.

Archiwum: październik 2022