Olej w skrzyni biegów pełni funkcję zbliżoną do cieczy, która znajduje się w silniku. W związku z tym, jest odpowiedzialny za smarowanie elementów w czasie pracy jednostki napędowej, czego efektem jest zmniejszenie siły tarcia. Dzięki temu możliwe jest wydłużenie życia takich części jak łożysko czy koło zębate. 

Na tym nie koniec. Wymiana oleju w skrzyni biegów jest także konieczna, gdyż w płynie stale zbierają się wszelkie zanieczyszczenia. Oczywiście, środek ten może spełniać swoją funkcję tylko i wyłącznie wtedy, gdy cechuje się odpowiednimi parametrami. Sprawdź sam, jak wymienić olej w skrzyni biegów!

Jazda na zużytym oleju skrzyni biegów – czym skutkuje? 

Wymiana oleju w skrzyni biegów jest niezwykle ważna, jednak wielu kierowców o tym zapomina. Z jakimi konsekwencjami wiąże się odwlekanie tego procederu? Głównie z gorszą pracą przekładni, w tym:

  • obracaniem się panewek korbowodowych – jedną z częstszych przyczyn występowania tego problemu jest nieregularna wymiana oleju. Brak smarowania sprawia, że element ten jest narażony na większe obciążenie, czego skutki są opłakane;
  • zatykaniem się smoku olejowego – zużyty olej ma odmienne ciśnienie, czego efektem może być zatkanie smoku olejowego. Prowadzi to do zanieczyszczenia układu tłoczenia, a w skrajnych wypadkach – nawet zatarcia silnika;
  • zużyciem turbosprężarki – korzystanie z pojazdu ze starym olejem skutkuje zniszczeniem wirnika. W efekcie dochodzi do uszkodzenia wałka oraz obudowy, a także rozkalibrowania łożysk. Na tym nie koniec – wyeksploatowany olej sprawia, że kanaliki odpowiedzialne za smarowanie turbiny się zatykają. Rezultatem może być zatarcie samej turbosprężarki.

Kiedy należy wymienić olej w skrzyni biegów?

Jeszcze przed odpowiedzią na pytanie, jak wymienić olej w skrzyni biegów, warto wspomnieć o tym, co jaki czas należy o tym pamiętać. Niestety, wymiana oleju w skrzyni biegów to proces, którego częstotliwość zależy od wielu czynników. Wpływ na to mają zarówno aspekty technologiczne, jak i eksploatacyjne. W większości przypadków pierwsza wymiana oleju w skrzyni biegów konieczna jest, kiedy osiągniesz 60 do 100 tysięcy przejechanych kilometrów. Jak zatem widzisz, konkretne zalecenia producentów mocno się od siebie różnią, dlatego warto się z nimi dokładnie zapoznać. 

Następnie wymiana oleju w skrzyni biegów powinna odbywać się co około 40 tysięcy kilometrów. Nie zdziwi cię z pewnością fakt, że im częściej będziesz przeprowadzał ten proces, tym mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się jakichkolwiek problemów związanych z przekładnią. 

Nieco inaczej kwestia ta wygląda w przypadku automatycznej skrzyni biegów. Będzie nie tylko trudniej, ale i… drożej! Sprawdź, jak wymienić olej w skrzyni biegów, która działa w sposób automatyczny!

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów – co warto wiedzieć?

Jeśli w twoim samochodzie zamontowana jest automatyczna przekładnia, wymiana oleju w skrzyni biegów będzie zdecydowanie trudniejsza. Oczywiście, możesz odkręcić korek spustowy i poczekać, aż smarowidło samo spłynie, jednak rozwiązanie to jest bardzo nieefektywne. Nawet 60% substancji pozostanie w zbiorniku. Co za tym idzie, ciecz nie zostanie wymieniona, a tylko i wyłącznie odświeżona. 

Rozwiązaniem tego problemu jest dynamiczna wymiana oleju w skrzyni biegów. Oferowana jest przez większość warsztatów, a jej przeprowadzenie jest niemożliwe bez specjalnej pompy. Urządzenie to odpowiedzialne jest za odessanie oleju z przekładni, oczyszczenie jej wnętrza oraz uzupełnienie nowym specyfikiem. Właśnie dlatego, jeśli jesteś posiadaczem samochodu z automatyczną przekładnią, wymiana oleju w skrzyni biegów powinna zostać przeprowadzona u mechanika. 

Wymiana oleju w skrzyni biegów – etapy

Odpowiedź na pytanie, jak wymienić olej w skrzyni biegów krok po kroku, jest dość prosta. Mowa oczywiście o manualnej przekładni, która jest znacznie mniej skomplikowana niż jej automatyczny odpowiednik. 

  1. Umieść samochód na podnośniku i dokładnie go wypoziomuj.
  2. Znajdź korki spustowe – w niektórych modelach będą nawet trzy. 
  3. Odkręcić korki i poczekaj aż całe smarowidło samoistnie zleje się do przygotowanej przez ciebie miski. 
  4. Pamiętaj o tym, aby wymiana oleju w skrzyni biegów samodzielnie wiązała się także z zamontowaniem nowej uszczelki, dzięki której proces będzie wydajniejszy. 

Nie masz pojęcia, jak wymienić olej w skrzyni biegów, jeśli mieszkasz w mieście? Wybierz się do mechanika.

Wymiana oleju w skrzyni biegów w warsztacie – o czym trzeba wiedzieć?

Mimo tego, że odpowiedź na pytanie, jak wymienić olej w skrzyni biegów już znasz, to nie każdy ma możliwość przeprowadzić tę czynność samodzielnie. Część osób mieszka w bloku, inne nie mają garażu, a pozostałe czasu, na wymianę oleju w skrzyni biegów we własnym zakresie. Nie jest to żaden problem, gdyż niemalże każdy warsztat samochodowy oferuje swoim klientom tego typu usługę. 

Jak można się spodziewać, w samochodach z automatyczną skrzynią biegów serwis jest znacznie droższy niż tych z klasyczną przekładnią manualną. Sprawdzenie oraz wymiana oleju w skrzyni biegów w warsztacie to koszt około 100 zł. Z kolei automatyczna przekładnia wymaga znacznie więcej pracy, dlatego cena jest też odpowiednio wyższa i wynosi nawet 500 zł. W przypadku, gdy dodasz do tego środek czyszczący oraz filtr, koszt może wzrosnąć do nawet 1200 złotych.

Jak wymienić olej w skrzyni biegów? Jak często należy to robić? Ile kosztuje wymiana w warsztacie? Odpowiedzi na te pytania to jedynie kropla w morzu tego, czego się dzisiaj dowiedziałeś. Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych kosztów, zastosuj się do powyższych wskazówek, a twój pojazd będzie ci służył przez długie lata.

Archiwum: październik 2021