Rola oleju w skrzyni biegów

W samochodach wykorzystywane są różne płyny eksploatacyjne, także oleje. Najczęściej mówi się przy tym o oleju silnikowym, którego regularna wymiana zapewnia bezawaryjną pracę auta. Zbyt niski poziom lub całkowite zużycie oleju skutkować może zatarciem silnika i szybszym tempem zużywania się jego elementów. 

Czy podobnie jest w przypadku oleju do skrzyni biegów? Niekoniecznie. Olej w skrzyni pełni kilka funkcji, takich jak:

  • smarowanie poszczególnych elementów;
  • zmniejszenie tarcia;
  • chłodzenie rozgrzanych podzespołów;
  • łagodzenie i tłumienie uderzeń kół zębatych w tej części pojazdu;
  • zmniejszenie drgań;
  • ochrona metalowych części przed korozją. 

Dodatkowo, olej dla skrzyni biegów powinien utrzymywać wnętrze skrzyni biegów w odpowiedniej czystości. Olej do skrzyni biegów musi mieć odpowiednie parametry, dostosowane pod kątem twojego pojazdu. Istotne jest, czy jest to auto użytkowane w warunkach miejskich, czy jest to samochód sportowy czy dostawczy. 

Czy wymieniać olej w skrzyni biegów? Czy jest to faktycznie koniecznie?

W większości przypadków, producenci samochodów nie przewidują czynności wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów. W jakim celu więc to robić? Czy faktycznie należy wymieniać olej smarny w skrzyni biegów? Mechanicy są zgodni co do tego, że świeży olej w skrzyń biegów będzie lepiej smarował i chłodził. To ważne, by wszystkie części przekładni pracowały prawidłowo. W wielu przypadkach może to pomagać w zapobieganiu ewentualnym awariom lub choćby zwiększyć czas bezawaryjnego używania pojazdu.

Olej przekładniowy do manualnej skrzyni biegów być może nie jest tak obciążony, jak olej silnikowy, ale tak samo podlega procesom starzenia się. Na pewno lepiej będzie pracował świeży olej. Skrzynia biegów zyska wydłużoną żywotność, ponieważ jej elementy wewnętrzne będą dobrze smarowane i chłodzone.

Możesz zastanawiać się, dlaczego producenci nie zalecają wymiany oleju do skrzyni. Być może przypuszczają, że nowy pojazd pozostanie z pierwszym właścicielem nie dłużej niż do zakładanej pierwszej wymiany tego płynu w przekładni.

Kiedy wymienić olej w skrzyni biegów?

Zasadność dokonywania wymiany oleju biegów jest bezdyskusyjna. Dowiedz się, jak często taka wymiana jest naprawdę potrzebna. Skoro olej pokrywa elementy wewnętrzne przekładni, które znajdują się w ciągłym ruchu, to jego żywotność z czasem maleje. Wymiana oleju do skrzyni biegów jest zalecana co 60-120 tys. km przebiegu. Niektóre skrzynie wyposażone w dwa sprzęgła (dwusprzęgłowe), z uwagi na swoją specyfikę pracy, mogą wymagać częstszej wymiany środka smarującego niż inne. Może być to nawet co 40-50 tys. km przebiegu.

Mądrym posunięciem będzie wymiana oleju w biegach dopiero wtedy, gdy minie już okres gwarancji. W przeciwnym wypadku samodzielna wymiana środka smarującego w skrzyni spowoduje utratę gwarancji producenta.

Jaki wybrać olej do skrzyni biegów manualnej, a jaki do skrzyń automatycznych?

Jeśli decydujesz się wymienić środek w przekładni, musisz wybrać odpowiedni płyn eksploatacyjny. Olej do skrzyni manualnej jest inny niż oleje do skrzyń automatycznych, ponieważ pracują one nieco inaczej.

Wybrany olej musi być zgodny ze specyfikacją podawaną przez producenta pojazdu. Środki klasyfikowane są według API GL, czyli skali stworzonej przez Amerykański Instytut Nafty. Oleje do skrzyni manualnych mieszczą się w zakresie wartości 2, 3, 4 i 5. Ważna jest też klasa lepkości oznaczona symbolem SAE wraz z liczbami: 70, 75, 80, 85, 90, 110, 140, 190 i 250.

Olej do skrzyń automatycznych, wyposażonych w sprzęgło hydrokinetyczne i sprzęgła sterujące albo w samochodach dwusprzęgłowych, w zastosowaniu powinien być inny – typu ATF (Automatic Transmission Fluid). Będzie on odznaczał się odpowiednimi parametrami odnoszącymi się do jego lepkości. Uważny wybór oleju do skrzyni jest kluczowy dla prawidłowej pracy całej przekładni. Jeśli wybierzesz nieprawidłowy środek, może wejść on w niewłaściwą reakcję z materiałami wykorzystywanymi przez producenta do konstruowania skrzyni. Najlepiej znajdź w instrukcji obsługi pojazdu informację, który olej należy wybrać.

Archiwum: luty 2021