Wspomaganie kierownicy to coś, bez czego z pewnością nie wyobrażasz sobie dłuższej jazdy. Zapewnia prowadzącemu komfort, niezbędny zarówno w trakcie dalszych, jak i bliższych podróży. Jednocześnie, wymiana płynu wspomagania jest pomijana przez kierowców aż do momentu, kiedy sam układ odmówi posłuszeństwa. To z kolei już etap, na którym powstają kosztowne w naprawie uszkodzenia. Jak wymienić płyn wspomagania? Jak często należy to robić? Ile ta usługa kosztuje u mechanika? Przekonaj się sam!

Wymiana płynu do wspomagania w aucie – dlaczego jest niezbędna?

Zanim dowiesz się, jak wymienić płyn wspomagania, musisz wiedzieć, dlaczego jest on tak ważny. Bez niego niemożliwe byłoby lekkie i przyjemne pokonywanie kolejnych zakrętów. W przypadku, gdy go zabraknie lub zostanie zanieczyszczony, wykonanie skrętu kół jest bardzo trudne. 

Na tym nie koniec! Drugim ważnym zadaniem tej cieczy jest smarowanie oraz ochrona samego układu przed przegrzaniem. W związku z tym, jeśli wymiana płynu do wspomagania w aucie zostanie zaniedbana, musisz liczyć się z uszkodzeniem całego systemu. Efektem tego mogą być ogromne koszty naprawy. Zamiast się na nie skazywać, sprawdź, jak wygląda wymiana płynu wspomagania.

Wymiana płynu wspomagania kierownicy – co jaki czas jest konieczna?

Zanim dowiesz się, jak wymienić płyn wspomagania, dowiedz się, jak często należy to robić. Wymiana płynu wspomagania powinna być prowadzona zgodnie z zaleceniami producenta. Bardzo często jednak dane te odbiegają od prawdy, bo w rzeczywistości układ potrzebuje konserwacji częściej. Warto się tym zajmować raz na dwa lata lub co około 50 tysięcy przejechanych kilometrów. 

Zaniedbanie tego działania doprowadzi do zniszczenia pompy wspomagania, która jest naprawdę kosztownym elementem. Właśnie dlatego o wiele lepiej jest zadbać o samą ciecz. Możesz to zrobić w warsztacie mechanika – w ten sposób zlecasz profesjonaliście konserwację swojego auta. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przeprowadzić czynności samodzielnie. Przekonaj się, jak wymienić płyn wspomagania krok po kroku!

Jak wymienić płyn wspomagania krok po kroku? Prostsza wersja

Jak samodzielnie wymienić płyn wspomagania kierownicy? Jeśli zdecydujesz się na takie działanie, będziesz miał do wyboru jedną z dwóch sprawdzonych metod. W pierwszym wypadku wymiana płynu wspomagania przebiega bez konieczności demontażu zbyt wielu elementów, a nawet bez schodzenia pod podwozie pojazdu. Właśnie dlatego rozwiązanie to jest polecane laikom o niewielkiej wiedzy na temat mechaniki pojazdu. 

Jak wymienić płyn wspomagania kierownicy?

 1. Odkręć zbiornik z płynem do wspomagania.
 2. Wypompuj ciecz za pomocą strzykawki. 
 3. Wlej nowy płyn oraz zamontuj pojemnik.
 4. Udaj się do samochodu i pokręć kierownicą w lewo oraz prawo. Dzięki temu nowy płyn zostanie wtłoczony w układ, a stary pojawi się w zbiorniku. 
 5. Cały proces powtarzaj do momentu, w którym ciecz w pojemniku będzie zupełnie czysta. Wtedy masz pewność, że wymiana płynu wspomagania została przeprowadzona poprawnie.

Wymiana płynu do wspomagania – etapy pozornie trudniejszej wersji

Jest też inny sposób na to, jak wymienić płyn wspomagania. Na pierwszy rzut oka ta metoda będzie wydawała się trudniejsza. Mimo tego większość osób również sobie z nią poradzi. 

Jak wymienić płyn wspomagania w ten sposób?

 1. Opróżnij zbiornik ze starego płynu oraz go wymontuj.
 2. Znajdź przewód idący do przekładni i poprowadź go w dół tak, aby znalazł się pod maglownicą.
 3. Na końcu węża ustaw nieduże naczynie i zasiądź za kierownicą.
 4. Bez włączania silnika poruszaj energicznie kierownicą w lewo i prawo, aby płyn wypłynął przez przygotowany przewód.
 5. Kiedy upewnisz się, że w układzie nie ma już żadnej cieczy, możesz skręcić wszystko w całość oraz uzupełnić zbiornik nowym płynem.
 6. Ponownie udaj się do samochodu i skręcaj kierownicą w obie strony do oporu.
 7. Dolej odrobinę płynu co jakiś czas. 
 8. Po chwali układ się sam odpowietrzy, a wymiana płynu wspomagania dobiegnie końca.

Wymiana płynu do wspomagania u mechanika – ile kosztuje?

Mimo tego, że odpowiedź na pytanie, jak wymienić płyn wspomagania, jest naprawdę prosta, to nie każdy ma możliwość samodzielnego przeprowadzenia tej czynności. W takim przypadku możesz udać się do mechanika. Usługę tę wykona już za 20 zł. Jedynie w przypadku bardziej skomplikowanych układów stawka sięgnie nawet 200 zł. Pamiętaj jednak, że profesjonalista na pewno wykona pracę poprawnie.
Zdarzyło ci się zapomnieć o wymianie płynu wspomagania? Teraz już wiesz, że jest to niezwykle ważne. Zaniechanie tej czynności może wiązać się z poważnymi problemami. Zadbaj o swój samochód i zajmij się naprawami w porę, aby nie ryzykować wysokich kosztów remontu u mechanika.

Archiwum: listopad 2021