Systematyczna kontrola układu hamulcowego w twoim samochodzie to jedna z ważniejszych zasad, o której nie możesz zapominać. Zużyte tarcze hamulcowe nie zawsze dają określone objawy, a ich zniszczenie może być przyczyną niebezpiecznego wypadku. Awaria tych elementów często przebiega bardzo gwałtownie, na przykład w czasie hamowania awaryjnego. Z tego powodu wymiana tarcz hamulcowych powinna być wykonywana regularnie. Możesz przeprowadzić ją samodzielnie. Sprawdź, jak wymienić tarcze hamulcowe!

Wymiana tarcz hamulcowych – kiedy ją przeprowadzić?

Odpowiedź na pytanie o to, jak wymienić tarcze hamulcowe, musi być poprzedzona wyjaśnieniem, kiedy należy to zrobić. Stan tych części należy sprawdzać systematycznie, gdyż bezpośrednio wpływa on na twoje bezpieczeństwo w czasie jazdy. 

Nie jest tajemnicą, że awaria układu hamulcowego podczas podróży może mieć groźne konsekwencje. Wymiana tarcz hamulcowych musi mieć miejsce zawsze wtedy, gdy zauważysz, że elementy te są nierównomiernie lub poważnie zużyte. Zwykłe określenie poziomu zniszczenia jest stosunkowo proste, a działanie to pozwoli ci zweryfikować także inne rzeczy. 

W przypadku, gdy na tarczach znajdziesz rowki lub nierówności, będzie to sygnał, że twój pojazd potrzebuje nowych hamulców. Jesteś w takiej sytuacji? Zastanawiasz się, jak wymienić tarcze hamulcowe bez wizyty u specjalisty? Sprawdź!

Wymiana tarcz hamulcowych samodzielnie – czy zawsze jest możliwa?

Nie wiesz, jak wymienić tarcze hamulcowe w swoim nowym pojeździe? Być może nie jest to możliwe. Dlaczego? Należy zaznaczyć, że nie w każdym samochodzie samodzielna wymiana tarcz hamulcowych wchodzi w grę. Część nowoczesnych pojazdów będzie wymagała podłączenia do komputera. W przeciwnym razie niemożliwe okaże się odsunięcie zacisków od tarcz. Jeśli jednak jesteś posiadaczem starszego modelu, wymiana tarcz hamulcowych samodzielnie nie będzie żadnym problemem. 

Wymiana tarcz hamulcowych – etapy pracy

Wymiana tarcz hamulcowych to stosunkowo proste zadanie. Oczywiście tylko i wyłącznie wtedy, gdy dysponujesz odpowiednim podnośnikiem. W przeciwnym razie przeprowadzenie tej czynności konserwacyjnej będzie po prostu niemożliwe. 

Jak wymienić tarcze hamulcowe krok po kroku?

  1. Zdejmij koła, pamiętając o tym, aby nie pozostawiać uniesionego pojazdu na podnośniku. Użyj podpory, takiej jak kobyłka, celem zabezpieczenia swojego samochodu. Wymiana tarcz hamulcowych będzie bezpieczniejsza
  2. Podważ i ściągnij zawleczkę z zacisku. Następnie odkręć zacisk oraz go zdejmij, po czym zdemontuj klocki hamulcowe.
  3. Przejdź do zdjęcia jarzma zacisku oraz odkręcenia tarcz. Możesz pomóc sobie młotkiem, jednak uważaj, aby nie zniszczyć części. Kiedy tarcza „odejdzie” od piasty koła, będziesz mógł ją usunąć.
  4. Zacisk, piasta i jarzmo powinny zostać oczyszczone z rdzy i wszelkich nalotów. Zabezpiecz je smarem ceramicznym.
  5. Przygotowaną nową tarczę oczyść z fabrycznie naniesionego oleju. Następnie zamontuj ją na piaście, potem zamocuj jarzmo, a na samym końcu zajmij się klockami hamulcowymi, które muszą zostać umieszczone w zacisku. 
  6. Po przeprowadzeniu tej czynności będziesz mógł zabezpieczyć styk tarczy z felgą za pomocą smaru ceramicznego lub miedzianego, co zakończy wymianę tarcz hamulcowych. 

Etapy tego procesu warto dobrze zapamiętać. Pominięcie któregoś z nich może wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Teraz już wiesz, jak wymienić tarcze hamulcowe!

Wymiana tarcz hamulcowych tył i przód – o czym musisz pamiętać?

Niezwykle istotne jest to, aby wymiana tarcz hamulcowych zawsze przebiegała parami. W przeciwnym razie możesz nabawić się problemów, które odkryjesz już w trakcie jazdy. Jak tego dokonać, jednocześnie nie wymieniając wszystkich elementów naraz? Najpierw zabierz się za przód albo tył – wymiana tarcz hamulcowych nigdy nie powinna być przeprowadzana pojedynczo.

Wymiana tarcz hamulcowych u mechanika – z jakim kosztem musisz się liczyć?

Jak wymienić tarcze hamulcowe, jeśli nie chcesz robić tego samodzielnie? Udaj się do mechanika! Dzięki temu zyskasz pewność co do jakości wykonanej pracy. Układ hamulcowy jest niezwykle istotny, dlatego w tej kwestii naprawdę nie warto oszczędzać. 

Ile kosztuje wymiana tarcz hamulcowych w warsztacie? Zależy to od kilku kwestii, w tym tego:

  • jaki masz samochód;
  • w jakim mieście mieszkasz;
  • jakiego mechanika wybierzesz.

Za wymianę tarcz hamulcowych u mechanika zapłacisz od 100 do 200 zł.

O czym musisz pamiętać po wymianie tarcz?

Sama odpowiedź na pytanie, jak wymienić tarcze hamulcowe, to nie wszystko. Musisz też poprawnie obchodzić się z nowymi elementami – części powinny zostać dotarte. W związku z tym, w trakcie pierwszych 200-300 kilometrów po wymianie tarcz hamulcowych, należy unikać gwałtownego hamowania. Ostrożna jazda jest w tym okresie bardzo wskazana. Przez pierwsze kilometry możesz mieć także wrażenie, że pogorszyła się jakość jazdy. Jednak po czasie wszystko powinno wrócić do normy.

Wymiana tarcz hamulcowych może zapobiec tragedii, dlatego nie zwlekaj z tą czynnością. Zrób to sam lub udaj się do mechanika, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i swoim pasażerom.

Archiwum: listopad 2021