Niestety, nie zawsze szkoła, przedszkole czy plac zabaw znajdują się w miejscu bez bezpośredniego dostępu do ruchliwej drogi. Z tego powodu konieczne są konkretne środki zapobiegawcze, które pomagają uniknąć niebezpiecznych zdarzeń, takich jak potrącenia czy poważniejsze przypadki, kiedy potrzebna jest pomoc medyczna. Jednym z nich jest znak uwaga dzieci”, który często znajduje się wokół miejsc, gdzie przebywają najmłodsi. Co warto o nim wiedzieć? Sprawdź!

Jak wygląda znak „uwaga dzieci”?

Znak „uwaga dzieci” został umieszczony na trójkątnej paterze z łagodnie zakończonymi krańcami. Przedstawia czarne kontury dwójki bawiących się dzieci. Kształty są umiejscowione na żółtym tle w czerwonej ramce. Połączenie żółtego, czarnego i czerwonego koloru sprawia, że takie znaki ostrzegawcze są znakomicie widoczne – niezależnie od warunków pogodowych.

Do jakiej grupy należy ten znak drogowy?

Dokładny kod tego znaku to A-17, a sam symbol należy do grupy oznaczeń ostrzegawczych. Zaliczają się do niej również komunikaty dotyczące śliskiej nawierzchni, przejścia dla pieszych czy ostrych zakrętów. 

Cechą charakterystyczną znaków z tej grupy jest trójkątna patera i zastosowanie czarnych symboli na żółtym tle z czerwoną ramką. Obok wymienionych kolorów stosuje się często odblaskową powierzchnię, aby uwydatnić widoczność emblematu.

Gdzie montuje się tabliczkę A-17 – „uwaga dzieci”?

Znak „uwaga dzieci” jest montowany najczęściej w okolicach miejsc uczęszczanych przez dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Tablica daje kierowcy sygnał, że powinien zwolnić i mieć się na baczności, ponieważ najmłodsi mogą, na przykład w trakcie zabawy, wkroczyć na jezdnię w nieprzeznaczonym do tego miejscu – poza strefą pasów.

Znak drogowy A-17 pozwala poprawić bezpieczeństwo najmłodszych. „Uwaga dzieci” to oznaczenie, które wzmaga czujność kierowców. Pamiętaj, by po zobaczeniu tego znaku uwaga wyostrzyła się także tobie.

Archiwum: czerwiec 2022