Znaki ostrzegawcze

Uwaga dzieci (A-17) – o czym informuje ten znak? Jak wygląda i gdzie się go montuje?

Znak „uwaga dzieci” jest jednym z najczęściej spotykanych oznaczeń na polskich drogach. Widać go często w otoczeniu placówek edukacyjnych, a także miejsc z reguły uczęszczanych przez najmłodszych. Przedstawiamy najważniejsze informacje na jego temat.

Niestety, nie zawsze szkoła, przedszkole czy plac zabaw znajdują się w miejscu bez bezpośredniego dostępu do ruchliwej drogi. Z tego powodu konieczne są konkretne środki zapobiegawcze, które pomagają uniknąć niebezpiecznych zdarzeń, takich jak potrącenia czy poważniejsze przypadki, kiedy potrzebna jest pomoc medyczna. Jednym z nich jest znak uwaga dzieci”, który często znajduje się wokół miejsc, gdzie przebywają najmłodsi. Co warto o nim wiedzieć? Sprawdź!

Jak wygląda znak „uwaga dzieci”?

Znak „uwaga dzieci” został umieszczony na trójkątnej paterze z łagodnie zakończonymi krańcami. Przedstawia czarne kontury dwójki bawiących się dzieci. Kształty są umiejscowione na żółtym tle w czerwonej ramce. Połączenie żółtego, czarnego i czerwonego koloru sprawia, że takie znaki ostrzegawcze są znakomicie widoczne – niezależnie od warunków pogodowych.

Do jakiej grupy należy ten znak drogowy?

Dokładny kod tego znaku to A-17, a sam symbol należy do grupy oznaczeń ostrzegawczych. Zaliczają się do niej również komunikaty dotyczące śliskiej nawierzchni, przejścia dla pieszych czy ostrych zakrętów. 

Cechą charakterystyczną znaków z tej grupy jest trójkątna patera i zastosowanie czarnych symboli na żółtym tle z czerwoną ramką. Obok wymienionych kolorów stosuje się często odblaskową powierzchnię, aby uwydatnić widoczność emblematu.

Gdzie montuje się tabliczkę A-17 – „uwaga dzieci”?

Znak „uwaga dzieci” jest montowany najczęściej w okolicach miejsc uczęszczanych przez dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Tablica daje kierowcy sygnał, że powinien zwolnić i mieć się na baczności, ponieważ najmłodsi mogą, na przykład w trakcie zabawy, wkroczyć na jezdnię w nieprzeznaczonym do tego miejscu – poza strefą pasów.

Znak drogowy A-17 pozwala poprawić bezpieczeństwo najmłodszych. „Uwaga dzieci” to oznaczenie, które wzmaga czujność kierowców. Pamiętaj, by po zobaczeniu tego znaku uwaga wyostrzyła się także tobie.

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Popularne wpisy: