Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

amortyzacja samochodu
amortyzacja samochodu

Eksploatacja

Jaki sposób amortyzacji samochodu wybrać – liniowy, indywidualny czy jednorazowy?

Dla przedsiębiorców do niedawna amortyzacja samochodu była raczej koniecznością niż wyborem. Zdecydowanie częściej sięgali po leasing, jednak zmiany wprowadzone przez Ustawodawcę zmieniły nieco tę sytuację od początku 2021 roku. Jak obliczyć amortyzację samochodu? Która formę rozliczenia zastosować? Jakie są koszty?

Firma bez samochodu? To w dzisiejszych czasach jest chyba mało realne. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach, jednak prowadzenie działalności gospodarczej okupione jest najczęściej koniecznością posiadania własnego środka transportu. Aby wartość jego zakupu odliczyć od podatku, konieczna jest amortyzacja samochodu lub leasing. W przypadku nowego pojazdu sprawa do tej pory była raczej prosta – większe korzyści i szybszy zwrot kosztów środka trwałego następował przy podpisaniu umowy leasingowej. Teraz jednak sytuacja ma się nieco inaczej. Co więc musisz wiedzieć o amortyzacji auta w firmie?

Co to jest amortyzacja samochodu?

Ujmując rzecz najprościej, chodzi o stopniowe zmniejszenie wartości środka trwałego (samochodu wykorzystywanego na firmę) w czasie jego eksploatacji i zużywania się. Odpisanie kosztów zakupu od podatku następuje stopniowo i zazwyczaj trwa kilka lat. Dlatego właśnie niektórzy przedsiębiorcy nie patrzyli na ten sposób zwrotu zbyt przychylnie, ponieważ czas odzysku był przedłużony. Amortyzacja samochodu osobowego może następować na 3 sposoby:

●       liniowo (standardowo lub w sposób przyspieszony);

●       indywidualnie;

●       jednorazowo.

Poniżej pokrótce objaśniamy zasady dotyczące każdego z nich.

Liniowa amortyzacja pojazdu – na czym polega?

To jeden z popularniejszych sposobów na odpisanie zakupu pojazdu. Koszty amortyzacji samochodu obliczane są na podstawie wartości procentowej 20%. Zakładają, że środek trwały zużywa się stale w sposób liniowy. Zasady obowiązujące w tym przypadku, są czytelne i raczej proste do zrozumienia. Jej rozpoczęcie możliwe jest w kolejnym miesiącu po tym, w którym auto zostało zgłoszone jako środek trwały. Księgowanie do kosztów prowadzenia działalności odbywa się każdego miesiąca. Aby zupełnie zrozumieć tę kwestię, najlepiej spojrzeć na poniższy przykład:

Zobacz też:
Katalizator – budowa i działanie. Do czego służy urządzenie katalizujące?

Na potrzeby naukowe można przyjąć, że masz nowe auto o wartości 75 tysięcy złotych. Zdecydowałeś, że amortyzacja samochodu będzie odbywać się liniowo, więc konieczne jest obliczenie 20% jego wartości. Daje to 15 000 zł. Tę kwotę musisz podzielić przez 12 miesięcy i uzyskasz wysokość miesięcznego odliczenia kosztów. W tym przypadku będzie to 1 250,00 zł. W takim ujęciu okres amortyzacji wynosi 5 lat.

Amortyzacja samochodu w firmie metodą indywidualną – w jakich sytuacjach jest możliwa?

Ten sposób odliczania środka trwałego od kosztów prowadzenia działalności możliwy jest w dwóch przypadkach:

●       pojazd ma status używanego;

●       został ulepszony przez zainwestowanie w niego sumy przekraczającej 20% jego podstawowej wartości.

Spełniając jedno z tych kryteriów, możesz ustalić indywidualną stawkę rozliczenia auta. Amortyzacja samochodu nie może trwać jednak krócej niż 30 miesięcy. W takim przypadku stawka amortyzacji to maksymalnie 40%, chociaż każdy przedsiębiorca może ją ustalić na dowolnym, niższym o tego poziomie. Jak będzie wyglądało rozliczenie pojazdu na podstawie prezentowanego wyżej przykładu?

Amortyzację samochodu używanego za 75 tysięcy złotych można obliczyć w następujący sposób:

75 000 * 0,4 / 12 = 2 500 złotych miesięcznie.

Amortyzacja jednorazowa – kiedy możesz z niej skorzystać?

W pewnych sytuacjach, określonych przez ustawodawcę, 5 lub 2,5-letni okres amortyzacji samochodu może nie obowiązywać. Kiedy możesz na to liczyć? W przypadku, gdy wartość środka trwałego nie przekracza 10 000 zł netto dla płatników czynnych VAT i brutto dla osób, które nie są płatnikami VAT. Wtedy koszt takiego środka trwałego możesz wpisać od razu w koszty przychodu i go zamortyzować.

Przyspieszona amortyzacja samochodu – kiedy możesz z niej skorzystać?

Ten sposób amortyzacji samochodu trwa krócej, jednak nie może go wybrać każdy przedsiębiorca. W jakich sytuacjach jest dostępny? Przede wszystkim pojazd musi pracować w warunkach uznawanych za ponadprzeciętny poziom eksploatacji. W praktyce chodzi przede wszystkim o pracę w systemie 3-zmianowym lub jazdę w terenie leśnym. W takich sytuacjach należy zgłosic fakt zaistnienia takich warunków, a w kolejnym miesiącu możliwe jest zwiększenie stawki odliczenia kosztów.

Zobacz też:
Mycie silnika samochodowego – sprawdź nasze sposoby. Czy można zrobić to samodzielnie?

Ustawodawca przewiduje maksymalny współczynnik na poziomie 1,4. W praktyce powyższy przykład rozliczenia auta wygląda tak:

75 000 × 0,2 × 1,4 / 12 m-cy = 1 750 złotych miesięcznie

W momencie, gdy auto przestaje być wykorzystywane w sposób szczególny, określony przez ustawodawcę, należy też zmienić metodę jego amortyzacji na liniową.

Amortyzacja pojazdu a limity w 2021 roku 

Czy do kosztów prowadzenia biznesu możesz wliczyć auto zakupione za dowolną kwotę? Tak. Jednak nie zawsze odliczysz całość tej kwoty. Jakie obowiązują cię ograniczenia? W świetle nowych przepisów z 2021 roku istnieją dwa progi związane z amortyzacją pojazdów:

●       150 000 złotych dla aut z silnikami spalinowymi;

●       225 000 złotych dla egzemplarzy elektrycznych.

Jednak amortyzacja samochodu, którego wartość przekracza próg, jest możliwa. Odbywa się jednak przy pomocy maksymalnego limitu. W przypadku kupna pojazdu spalinowego za 200 000 zł odliczysz maksymalnie 150 000 zł kosztów.

Limity obowiązują również w wysokości stawki miesięcznej odliczanych środków trwałych w sposób liniowy. Nie może ona przekraczać progu 2 500 zł.

Amortyzacja samochodu używanego w 2021 roku 

Od 1 stycznia 2021 roku zmieniły się również kwestie dotyczące określania środka trwałego w postaci auta osobowego jako używany. Dotychczas wystarczające było udowodnienie, że 1 rejestracja nastąpiła 6 miesięcy przed zakupem pojazdu. Wówczas wystarczyło pokazać kartę pojazdu. W świetle obowiązujących przepisów podatnik musi udowodnić używanie środka trwałego przez inną osobę lub podmiot na 6 miesięcy przed zakupem. Oczywiście ma to znaczenie jedynie dla osób, które chcą skorzystać z indywidualnej stawki amortyzacji.

Amortyzacja samochodu – jakie trudności możesz napotkać?

Przedsiębiorcy najbardziej obawiają się sprzedaży pojazdu, który nie został jeszcze w pełni zamortyzowany. W jaki sposób się wtedy rozliczyć? Zbywając środek trwały firmy, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii:

Zobacz też:
Ładowanie akumulatora – jak zrobić to dobrze?

●       koszt początkowy;

●       sumę odpisana od kosztów;

●       kwotę sprzedaży pojazdu.

Dane będą ci potrzebne do wyliczenia kwoty, od której będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy. Najlepiej znów posłużyć się obrazującym to przykładem.

Kupiłeś auto za 165 tysięcy złotych. Jak wiesz, maksymalny limit to w tym przypadku 150 tys., więc twoje comiesięczne odliczenia są na kwotę 2500 zł. Dokonałeś już 34 odliczeń, co daje w sumie 85 tys. złotych. Kwota, za jaką udało ci się sprzedać swoje auto to 90 tysięcy złotych. Co dzięki temu już wiesz? Możesz obliczyć koszt uzyskania przychodu. Będzie on wyglądał następująco:

150 000 (limit maksymalny) – 85 000 = 65 000 zł

Od jakiej kwoty musisz zapłacić podatek dochodowy?

90 000 – 65 000 = 25 000 zł.

Amortyzacja samochodu w firmie czy leasing – co wybrać?

Oczywiście w przypadku leasingu możliwe jest szybsze jego odliczenie tylko na podstawie wysokości faktur. Poza tym nie musisz wykładać całej sumy z konta firmy na zakup auta. Z drugiej strony leasing nie oznacza, że jesteś właścicielem pojazdu. Amortyzacja samochodu jest mocno odroczona w czasie, a w wielu wypadkach firmy nie są w stanie pokryć kosztów jednorazowo przy zakupie. Dochodzi do tego nieco skomplikowany proces sprzedaży auta amortyzowanego. W dużej mierze zależy to od twoich zdolności finansowych. Co więc wybrać, by nie żałować? Amortyzację pojazdu czy leasing auta? Najważniejsze jest przeliczenie kosztów. W ten sposób znajdziesz odpowiedź na to, co w przypadku twojej firmy jest najbardziej opłacalne.

Tomasz Wykowski

Samochodami i motocyklami jeździ dłużej, niż ma prawo jazdy. Preferuje motoryzację z końca XX wieku, jednak docenia wygodę współczesnych samochodów. Jeśli to tyko możliwe, stara się wykonywać drobne prace mechaniczne i obsługowe własnoręcznie.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

GP Turcji oficjalnie zostało odwołane. W związku z tym Liberty Media dopuścił się kolejnych zmian w tegorocznym kalendarzu. Wyścig na torze Red Bull Ring...

Eksploatacja

Samochody PRL-u udowadniają, że gdyby w tamtym czasie polscy inżynierowie mieli szansę na rozwój, mogliby stworzyć naprawdę silne zaplecze motoryzacyjne. Jakie były najbardziej popularne...

Eksploatacja

Bez względu na to, jak nazwiesz ten element samochodu – czy kompresorem klimatyzacji, czy sprężarką – chodzi o to samo. To część, bez której...

Eksploatacja

Pierścień centrujący umożliwia precyzyjne osadzenie felgi na piaście w pojeździe. Dzięki niemu następuje wręcz idealne dopasowanie średnicy zewnętrznej piasty do wewnętrznej felgi. Jaki materiał...

Eksploatacja

Import aut z USA do Polski jest coraz popularniejszy. Wielu obiecuje sobie po takiej transakcji spore oszczędności, są jednak pewne wydatki, na które musisz...

Eksploatacja

Pisk jest irytującym rodzajem dźwięku, chociaż często można się z nim spotkać. Piszczące hamulce w samochodzie mogą rodzić obawy o bezpieczeństwo podróżnych. Czy pisku...

Porady

Gdy stan pojazdu wymaga generalnego remontu, który przekraczałby jego wartość, jedynym słusznym rozwiązaniem pozostaje złomowanie auta. Kasacja pojazdu to proces, przy którym trzeba dbać...

Wiadomości

Do niecodziennego zdarzenia doszło w piątek na autostradzie A1 niedaleko Częstochowy. 34-letni pilot awionetki w wyniku awarii silnika był zmuszony awaryjnie wylądować na autostradzie....

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

Dzisiaj od godzin porannych rozpoczęła się na terenie całego kraju akcja „Prędkość”. Policjanci będą przede wszystkim kontrolować przestrzeganie przez kierowców limitów prędkości. Ponadto funkcjonariusze...

Zobacz także

Wiadomości

Frédéric Vasseur jest zachwycony faktem, że w najbliższych dniach za kierownicą Alfy Romeo C41 zasiądzie Robert Kubica. Krakowianin, który jest kierowca testowym ekipy z...

Wiadomości

Szef francuskiego koncernu zapowiada drastyczny wzrost cen samochodów. Szczególnie narażone są auta z segmentu A. Włoch za taki stan rzeczy obarcza winą rygorystyczne normy...

Wiadomości

Kierowcy Mercedesa byli najszybsi na obu piątkowych treningach przed niedzielnym wyścigiem o GP Hiszpanii. W pierwszej sesji treningowej w kokpicie Alfy Romeo zasiadł Robert...

Wiadomości

38-latka została zatrzymana w Kostrzynie nad Odrą w związku z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwym. Badanie wykazało aż 4,2 promile alkoholu. Jak się okazało...

Wiadomości

LiveWire odłącza się od Harleya-Davidsona i od 8 lipca będzie funkcjonować jako osobna marka. Firma, na czele której stanie Ryan Morrissey zajmie się produkcją...

Wiadomości

Auta o napędzie elektrycznym są przyszłością, aczkolwiek nie cieszą się jeszcze taką popularnością jak ich spalinowe odpowiedniki. Trend ma się jednak odwrócić szybciej niż...

Wiadomości

Sieć rozciągniętych pomiędzy drzewami drutów znalazły służby leśne w gminie Chęciny w województwie świętokrzyskim. Rozmieszczone w lesie linki miały prawdopodobnie być pułapką na motocyklistów.

Wiadomości

We wtorek w Gliwicach w odstępie zaledwie kilku minut, doszło do dwóch fatalnych wypadków. W jednym z nich zginął znany onkolog prof. Leszek Miszczyk....