Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

amortyzacja samochodu
amortyzacja samochodu

Samochody

Jaki sposób amortyzacji samochodu wybrać – liniowy, indywidualny czy jednorazowy?

Dla przedsiębiorców do niedawna amortyzacja samochodu była raczej koniecznością niż wyborem. Zdecydowanie częściej sięgali po leasing, jednak zmiany wprowadzone przez Ustawodawcę zmieniły nieco tę sytuację od początku 2021 roku. Jak obliczyć amortyzację samochodu? Która formę rozliczenia zastosować? Jakie są koszty?

Firma bez samochodu? To w dzisiejszych czasach jest chyba mało realne. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach, jednak prowadzenie działalności gospodarczej okupione jest najczęściej koniecznością posiadania własnego środka transportu. Aby wartość jego zakupu odliczyć od podatku, konieczna jest amortyzacja samochodu lub leasing. W przypadku nowego pojazdu sprawa do tej pory była raczej prosta – większe korzyści i szybszy zwrot kosztów środka trwałego następował przy podpisaniu umowy leasingowej. Teraz jednak sytuacja ma się nieco inaczej. Co więc musisz wiedzieć o amortyzacji auta w firmie?

Co to jest amortyzacja samochodu?

Ujmując rzecz najprościej, chodzi o stopniowe zmniejszenie wartości środka trwałego (samochodu wykorzystywanego na firmę) w czasie jego eksploatacji i zużywania się. Odpisanie kosztów zakupu od podatku następuje stopniowo i zazwyczaj trwa kilka lat. Dlatego właśnie niektórzy przedsiębiorcy nie patrzyli na ten sposób zwrotu zbyt przychylnie, ponieważ czas odzysku był przedłużony. Amortyzacja samochodu osobowego może następować na 3 sposoby:

●       liniowo (standardowo lub w sposób przyspieszony);

●       indywidualnie;

●       jednorazowo.

Poniżej pokrótce objaśniamy zasady dotyczące każdego z nich.

Liniowa amortyzacja pojazdu – na czym polega?

To jeden z popularniejszych sposobów na odpisanie zakupu pojazdu. Koszty amortyzacji samochodu obliczane są na podstawie wartości procentowej 20%. Zakładają, że środek trwały zużywa się stale w sposób liniowy. Zasady obowiązujące w tym przypadku, są czytelne i raczej proste do zrozumienia. Jej rozpoczęcie możliwe jest w kolejnym miesiącu po tym, w którym auto zostało zgłoszone jako środek trwały. Księgowanie do kosztów prowadzenia działalności odbywa się każdego miesiąca. Aby zupełnie zrozumieć tę kwestię, najlepiej spojrzeć na poniższy przykład:

Zobacz też:
Kolektor dolotowy – jak odpowiednio zadbać o kolektor silnika w aucie?

Na potrzeby naukowe można przyjąć, że masz nowe auto o wartości 75 tysięcy złotych. Zdecydowałeś, że amortyzacja samochodu będzie odbywać się liniowo, więc konieczne jest obliczenie 20% jego wartości. Daje to 15 000 zł. Tę kwotę musisz podzielić przez 12 miesięcy i uzyskasz wysokość miesięcznego odliczenia kosztów. W tym przypadku będzie to 1 250,00 zł. W takim ujęciu okres amortyzacji wynosi 5 lat.

Amortyzacja samochodu w firmie metodą indywidualną – w jakich sytuacjach jest możliwa?

Ten sposób odliczania środka trwałego od kosztów prowadzenia działalności możliwy jest w dwóch przypadkach:

●       pojazd ma status używanego;

●       został ulepszony przez zainwestowanie w niego sumy przekraczającej 20% jego podstawowej wartości.

Spełniając jedno z tych kryteriów, możesz ustalić indywidualną stawkę rozliczenia auta. Amortyzacja samochodu nie może trwać jednak krócej niż 30 miesięcy. W takim przypadku stawka amortyzacji to maksymalnie 40%, chociaż każdy przedsiębiorca może ją ustalić na dowolnym, niższym o tego poziomie. Jak będzie wyglądało rozliczenie pojazdu na podstawie prezentowanego wyżej przykładu?

Amortyzację samochodu używanego za 75 tysięcy złotych można obliczyć w następujący sposób:

75 000 * 0,4 / 12 = 2 500 złotych miesięcznie.

Amortyzacja jednorazowa – kiedy możesz z niej skorzystać?

W pewnych sytuacjach, określonych przez ustawodawcę, 5 lub 2,5-letni okres amortyzacji samochodu może nie obowiązywać. Kiedy możesz na to liczyć? W przypadku, gdy wartość środka trwałego nie przekracza 10 000 zł netto dla płatników czynnych VAT i brutto dla osób, które nie są płatnikami VAT. Wtedy koszt takiego środka trwałego możesz wpisać od razu w koszty przychodu i go zamortyzować.

Przyspieszona amortyzacja samochodu – kiedy możesz z niej skorzystać?

Ten sposób amortyzacji samochodu trwa krócej, jednak nie może go wybrać każdy przedsiębiorca. W jakich sytuacjach jest dostępny? Przede wszystkim pojazd musi pracować w warunkach uznawanych za ponadprzeciętny poziom eksploatacji. W praktyce chodzi przede wszystkim o pracę w systemie 3-zmianowym lub jazdę w terenie leśnym. W takich sytuacjach należy zgłosic fakt zaistnienia takich warunków, a w kolejnym miesiącu możliwe jest zwiększenie stawki odliczenia kosztów.

Zobacz też:
Strach przed jazdą samochodem – jak pozbyć się go na zawsze?

Ustawodawca przewiduje maksymalny współczynnik na poziomie 1,4. W praktyce powyższy przykład rozliczenia auta wygląda tak:

75 000 × 0,2 × 1,4 / 12 m-cy = 1 750 złotych miesięcznie

W momencie, gdy auto przestaje być wykorzystywane w sposób szczególny, określony przez ustawodawcę, należy też zmienić metodę jego amortyzacji na liniową.

Amortyzacja pojazdu a limity w 2021 roku 

Czy do kosztów prowadzenia biznesu możesz wliczyć auto zakupione za dowolną kwotę? Tak. Jednak nie zawsze odliczysz całość tej kwoty. Jakie obowiązują cię ograniczenia? W świetle nowych przepisów z 2021 roku istnieją dwa progi związane z amortyzacją pojazdów:

●       150 000 złotych dla aut z silnikami spalinowymi;

●       225 000 złotych dla egzemplarzy elektrycznych.

Jednak amortyzacja samochodu, którego wartość przekracza próg, jest możliwa. Odbywa się jednak przy pomocy maksymalnego limitu. W przypadku kupna pojazdu spalinowego za 200 000 zł odliczysz maksymalnie 150 000 zł kosztów.

Limity obowiązują również w wysokości stawki miesięcznej odliczanych środków trwałych w sposób liniowy. Nie może ona przekraczać progu 2 500 zł.

Amortyzacja samochodu używanego w 2021 roku 

Od 1 stycznia 2021 roku zmieniły się również kwestie dotyczące określania środka trwałego w postaci auta osobowego jako używany. Dotychczas wystarczające było udowodnienie, że 1 rejestracja nastąpiła 6 miesięcy przed zakupem pojazdu. Wówczas wystarczyło pokazać kartę pojazdu. W świetle obowiązujących przepisów podatnik musi udowodnić używanie środka trwałego przez inną osobę lub podmiot na 6 miesięcy przed zakupem. Oczywiście ma to znaczenie jedynie dla osób, które chcą skorzystać z indywidualnej stawki amortyzacji.

Amortyzacja samochodu – jakie trudności możesz napotkać?

Przedsiębiorcy najbardziej obawiają się sprzedaży pojazdu, który nie został jeszcze w pełni zamortyzowany. W jaki sposób się wtedy rozliczyć? Zbywając środek trwały firmy, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii:

Zobacz też:
Zgubiony dowód rejestracyjny – co musisz zrobić w tej sytuacji? Obowiązki kierowcy

●       koszt początkowy;

●       sumę odpisana od kosztów;

●       kwotę sprzedaży pojazdu.

Dane będą ci potrzebne do wyliczenia kwoty, od której będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy. Najlepiej znów posłużyć się obrazującym to przykładem.

Kupiłeś auto za 165 tysięcy złotych. Jak wiesz, maksymalny limit to w tym przypadku 150 tys., więc twoje comiesięczne odliczenia są na kwotę 2500 zł. Dokonałeś już 34 odliczeń, co daje w sumie 85 tys. złotych. Kwota, za jaką udało ci się sprzedać swoje auto to 90 tysięcy złotych. Co dzięki temu już wiesz? Możesz obliczyć koszt uzyskania przychodu. Będzie on wyglądał następująco:

150 000 (limit maksymalny) – 85 000 = 65 000 zł

Od jakiej kwoty musisz zapłacić podatek dochodowy?

90 000 – 65 000 = 25 000 zł.

Amortyzacja samochodu w firmie czy leasing – co wybrać?

Oczywiście w przypadku leasingu możliwe jest szybsze jego odliczenie tylko na podstawie wysokości faktur. Poza tym nie musisz wykładać całej sumy z konta firmy na zakup auta. Z drugiej strony leasing nie oznacza, że jesteś właścicielem pojazdu. Amortyzacja samochodu jest mocno odroczona w czasie, a w wielu wypadkach firmy nie są w stanie pokryć kosztów jednorazowo przy zakupie. Dochodzi do tego nieco skomplikowany proces sprzedaży auta amortyzowanego. W dużej mierze zależy to od twoich zdolności finansowych. Co więc wybrać, by nie żałować? Amortyzację pojazdu czy leasing auta? Najważniejsze jest przeliczenie kosztów. W ten sposób znajdziesz odpowiedź na to, co w przypadku twojej firmy jest najbardziej opłacalne.

Autor:

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Tesla zamierza jeszcze w tym roku udostępnić swoje punkty ładowania dla innych producentów aut. Pierwsze kroki zostały w tym kierunku poczynione w Norwegii. Plany...

Dokumenty

Wymiana prawa jazdy jest konieczna co jakiś czas. Będziesz musiał wyrobić nowy dokument, nawet jeśli ten dotychczasowy masz bezterminowo. Co ile lat trzeba wymieniać...

Ciekawostki

Stacja benzynowa to miejsce, które jako kierowca na pewno odwiedzasz regularnie. Czy jednak wiesz, jak działa? Ile jest stacji benzynowych w Polsce i co...

Samochody

Oldtimery to samochody, które nie mają sztywnej definicji. W ujęciu Kodeksu drogowego są to pojazdy zarejestrowane jako zabytkowe lub umieszczone na liście przedmiotów muzealnych....

Samochody

Łańcuchy na koła są obowiązkiem w krajach o wyjątkowo intensywnie zaśnieżonych drogach. Co ciekawe, w Polsce również jest wymóg ich zakładania, ale nie na...

Samochody

Poduszki amortyzatora są umieszczone w górnej jego części i jako elementy zawieszenia odpowiadają za tłumienie drgań. Z wymianą nie ma co zwlekać! Czym grozi...

Wiadomości

Wczoraj w godzinach wieczornych policjanci z Dąbrowy Tarnowskiej ruszyli w pościg za kierowcą BMW, który przekroczył prędkość o 70 km/h i nie zatrzymał się...

Wiadomości

Wczoraj w Budzyniu doszło do wypadku samochodowego, w którym wzięły udział trzy pojazdy. Osobowy Opel zderzył się z ciężarówką, natomiast kierowca Forda wylądował w...

Wiadomości

W Polsce aut elektrycznych regularnie przybywa, jednak punktów ładowania już niekoniecznie. W samej Warszawie znajdziemy zaledwie 226 takich miejsc. Uwzględniając liczbę pojazdów na prąd...

Wiadomości

Toyota nie zamierza promować Igrzysk Olimpijskich, które w najbliższy piątek rozpoczną się w Tokio. Japońska marka chce w ten sposób uniknąć powiązania z imprezą,...

Zobacz także

Samochody

Homologacja to sprawdzenie przedmiotu przed użytkowaniem przez urząd z państwowym zezwoleniem. Auto musi ją przejść, co jest jasne. Czym właściwie jest homologacja pojazdów i...

Samochody

Wał Kardana to mechanizm krzyżakowy umieszczony na dwóch wałach. Odpowiada on za przenoszenie momentu obrotowego z silnika na oś pojazdu. Z czego składa się...

Dokumenty

Prawo jazdy kat. B jest tym najbardziej podstawowym, które pozwala ci poruszać się m.in. samochodami osobowymi. Co jednak musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na...

Samochody

Ze względu na letnie upały, samochód szybko się nagrzewa, a w środku panuje atmosfera sauny. Nie są to optymalne warunki do podróżowania, niezależnie od...

Samochody

Gaśnica samochodowa to niezbędne wyposażenie każdego pojazdu. Musisz ją mieć w trakcie każdej podróży, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Gdzie możesz ją kupić i...

Dokumenty

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z motoryzacją? Jeśli tak, to oznacza, że musisz dokładnie poznać wszystkie jej tajniki. Powinieneś przecież w świadomy, bezpieczny i odpowiedzialny...

Wiadomości

Alfa Romeo pozostanie w Formule 1 co najmniej do końca sezonu 2024. Nie jest za to jeszcze znany skład kierowców, który będzie jeździł w...

Samochody

Filtr kabinowy powinien znajdować się w każdym samochodzie. Ta pozornie niewielka część może mieć naprawdę duży wpływ na twoje zdrowie i komfort jazdy. Jakie...