Dla przedsiębiorców do niedawna amortyzacja samochodu była raczej koniecznością niż wyborem. Zdecydowanie częściej sięgali po leasing, jednak zmiany wprowadzone przez Ustawodawcę zmieniły nieco tę sytuację od początku 2021 roku. Jak obliczyć amortyzację samochodu? Która formę rozliczenia zastosować? Jakie są koszty?

Firma bez samochodu? To w dzisiejszych czasach jest chyba mało realne. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach, jednak prowadzenie działalności gospodarczej okupione jest najczęściej koniecznością posiadania własnego środka transportu.

Aby wartość jego zakupu odliczyć od podatku, konieczna jest amortyzacja samochodu lub leasing. W przypadku nowego pojazdu sprawa do tej pory była raczej prosta – większe korzyści i szybszy zwrot kosztów środka trwałego następował przy podpisaniu umowy leasingowej.

Teraz jednak sytuacja ma się nieco inaczej. Co więc musisz wiedzieć o amortyzacji auta w firmie?

Co to jest amortyzacja samochodu?

Ujmując rzecz najprościej, chodzi o stopniowe zmniejszenie wartości środka trwałego (samochodu wykorzystywanego na firmę) w czasie jego eksploatacji i zużywania się. Odpisanie kosztów zakupu od podatku następuje stopniowo i zazwyczaj trwa kilka lat.

Dlatego właśnie niektórzy przedsiębiorcy nie patrzyli na ten sposób zwrotu zbyt przychylnie, ponieważ czas odzysku był przedłużony. Amortyzacja samochodu osobowego może następować na 3 sposoby:

●   liniowo (standardowo lub w sposób przyspieszony);

●   indywidualnie;

●   jednorazowo.

Poniżej pokrótce objaśniamy zasady dotyczące każdego z nich.

Liniowa amortyzacja pojazdu – na czym polega?

amortyzacja - liniowa amortyzacja pojazdu, na czym polega?

To jeden z popularniejszych sposobów na odpisanie zakupu pojazdu. Koszty za samochód osobowy są liczone na podstawie wartości procentowej 20%. Zakładają, że środek trwały zużywa się stale w sposób liniowy.

Zasady obowiązujące w tym przypadku, są czytelne i raczej proste do zrozumienia. Jej rozpoczęcie możliwe jest w kolejnym miesiącu po tym, w którym auto zostało zgłoszone jako środek trwały. Księgowanie do kosztów prowadzenia działalności odbywa się każdego miesiąca. Aby zupełnie zrozumieć tę kwestię, najlepiej spojrzeć na poniższy przykład:

Na potrzeby naukowe można przyjąć, że masz nowe auto o wartości 75 tysięcy złotych. Zdecydowałeś, że amortyzacja samochodu będzie odbywać się liniowo, więc konieczne jest obliczenie 20% jego wartości. Daje to 15 000 zł.

Tę kwotę musisz podzielić przez 12 miesięcy i uzyskasz wysokość miesięcznego odliczenia kosztów. W tym przypadku będzie to 1 250,00 zł. W takim ujęciu okres amortyzacji wynosi 5 lat.

Amortyzacja samochodu firmowego metodą indywidualną – w jakich sytuacjach jest możliwa?

Ten sposób odliczania środka trwałego od kosztów prowadzenia działalności możliwy jest w dwóch przypadkach:

●   pojazd ma status używanego;

●   został ulepszony przez zainwestowanie w niego sumy przekraczającej 20% jego podstawowej wartości.

Spełniając jedno z tych kryteriów, możesz ustalić indywidualną stawkę rozliczenia auta. Amortyzacja pojazdu w firmie nie może trwać jednak krócej niż 30 miesięcy.

W takim przypadku stawka amortyzacji to maksymalnie 40%, chociaż każdy przedsiębiorca może ją ustalić na dowolnym, niższym o tego poziomie. Jak będzie wyglądało rozliczenie pojazdu na podstawie prezentowanego wyżej przykładu?

Amortyzację samochodu używanego za 75 tysięcy złotych można obliczyć w następujący sposób:

75 000 * 0,4 / 12 = 2 500 złotych miesięcznie.

Amortyzacja jednorazowa – kiedy możesz z niej skorzystać?

amortyzacja - jednorazowa, kiedy możesz z niej skorzystać

W pewnych sytuacjach, określonych przez ustawodawcę, 5 lub 2,5-letni okres amortyzacji samochodu może nie obowiązywać. Kiedy możesz na to liczyć? W przypadku, gdy wartość środka trwałego nie przekracza 10 000 zł netto dla płatników czynnych VAT i brutto dla osób, które nie są płatnikami VAT. Wtedy koszt podatkowy takiego środka trwałego możesz wpisać od razu w koszty przychodu i go zamortyzować.

Przyspieszona amortyzacja samochodu – kiedy możesz z niej skorzystać?

Ten sposób amortyzacji pojazdu trwa krócej, jednak nie może go wybrać każdy przedsiębiorca. W jakich sytuacjach jest dostępny? Przede wszystkim pojazd musi pracować w warunkach uznawanych za ponadprzeciętny poziom eksploatacji.

W praktyce chodzi przede wszystkim o pracę w systemie 3-zmianowym lub jazdę w terenie leśnym. W takich sytuacjach należy zgłosić fakt zaistnienia takich warunków, a w kolejnym miesiącu możliwe jest zwiększenie stawki odliczenia kosztów.

Ustawodawca przewiduje maksymalny współczynnik na poziomie 1,4. W praktyce powyższy przykład rozliczenia auta wygląda tak:

75 000 × 0,2 × 1,4 / 12 m-cy = 1 750 złotych miesięcznie

W momencie, gdy auto przestaje być wykorzystywane w sposób szczególny, określony przez ustawodawcę, należy też zmienić metodę jego amortyzacji na liniową.

Amortyzacja pojazdu a limity w 2021 roku 

Czy do kosztów prowadzenia biznesu możesz wliczyć auto zakupione za dowolną kwotę? Tak. Jednak nie zawsze odliczysz całość tej kwoty. Jakie obowiązują cię ograniczenia? W świetle nowych przepisów z 2021 roku istnieją dwa progi związane z amortyzacją pojazdów:

●   150 000 złotych dla aut z silnikami spalinowymi;

●   225 000 złotych dla egzemplarzy elektrycznych.

Jednak amortyzacja samochodu, którego wartość przekracza próg, jest możliwa. Odbywa się jednak przy pomocy maksymalnego limitu. W przypadku kupna pojazdu spalinowego za 200 000 zł odliczysz maksymalnie 150 000 zł kosztów.

Limity obowiązują również w wysokości stawki miesięcznej odliczanych środków trwałych w sposób liniowy. Nie może ona przekraczać progu 2 500 zł.

Amortyzacja samochodu używanego w 2021 roku 

amortyzacja - samochodu używanego w 2021 roku 

Od 1 stycznia 2021 roku zmieniły się również kwestie dotyczące określania środka trwałego w postaci auta osobowego jako używany. Dotychczas wystarczające było udowodnienie, że 1 rejestracja nastąpiła 6 miesięcy przed nabyciem pojazdu. Wówczas wystarczyło pokazać kartę pojazdu.

W świetle obowiązujących przepisów podatnik musi udowodnić używanie środka trwałego przez inną osobę lub podmiot na 6 miesięcy przed zakupem. Oczywiście ma to znaczenie jedynie dla osób, które chcą skorzystać z indywidualnej stawki amortyzacji.

Amortyzacja samochodu – jakie trudności możesz napotkać?

Przedsiębiorcy najbardziej obawiają się sprzedaży pojazdu, który nie został jeszcze w pełni zamortyzowany. W jaki sposób się wtedy rozliczyć? Zbywając środek trwały firmy, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii:

●   koszt początkowy;

●   odpis sumy od kosztów;

●   kwotę sprzedaży pojazdu.

Dane będą ci potrzebne do wyliczenia kwoty, od której będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy. Najlepiej znów posłużyć się obrazującym to przykładem.

Kupiłeś auto za 165 tysięcy złotych. Jak wiesz, maksymalny limit to w tym przypadku 150 tys., więc twoje comiesięczne odliczenia są na kwotę 2500 zł. Dokonałeś już 34 odliczeń, co daje w sumie 85 tys. złotych. Kwota, za jaką udało ci się sprzedać swoje auto to 90 tysięcy złotych.

Co dzięki temu już wiesz? Możesz obliczyć koszt uzyskania przychodu. Będzie on wyglądał następująco:

150 000 (limit maksymalny) – 85 000 = 65 000 zł

Od jakiej kwoty musisz zapłacić podatek dochodowy?

90 000 – 65 000 = 25 000 zł.

Amortyzacja samochodu w firmie czy leasing – co wybrać?

amortyzacja - samochodu w firmie czy leasing, co wybrać?

Oczywiście w przypadku leasingu możliwe jest szybsze jego odliczenie tylko na podstawie wysokości faktur. Poza tym nie musisz wykładać całej sumy z konta firmy na zakup auta. Z drugiej strony leasing nie oznacza, że jesteś właścicielem pojazdu.

Amortyzacja samochodu jest mocno odroczona w czasie, a w wielu wypadkach firmy nie są w stanie pokryć kosztów jednorazowo przy zakupie. Dochodzi do tego nieco skomplikowany proces sprzedaży auta amortyzowanego. W dużej mierze zależy to od twoich zdolności finansowych.

Co więc wybrać, by nie żałować? Amortyzację pojazdu czy leasing auta? Najważniejsze jest przeliczenie kosztów. W ten sposób znajdziesz odpowiedź na to, co w przypadku twojej firmy jest najbardziej opłacalne.

Archiwum: kwiecień 2021