Awarie samochodu zawsze zdarzają się w najmniej spodziewanym momencie. Wielu z użytkowników ruchu drogowego nie wie co zrobić w takich sytuacjach, ponieważ obawia się np. wysokich kosztów holowania pojazdu. W tej i wielu innych sytuacjach niezwykle pomocne okazuje się skorzystanie właśnie z tego rodzaju ubezpieczenia. Co warto wiedzieć o assistance? Krótkoterminowe ubezpieczenie to dobre rozwiązanie? Kto powinien się nim bardziej zainteresować? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.  

Na czym polega ubezpieczenie Assistance krótkoterminowe? Podstawowe informacje dla kierowcy

Jest to bardzo przydatne ubezpieczenie, które często pomaga rozwiązać kosztowne problemy spotykające nas na trasie. Może być szczególnie przydatne kierowcom pokonującym długie trasy samochodem. Wybór ubezpieczenia krótkoterminowego Assistance pozwala nam korzystać z jego przywilejów w tym konkretnym momencie, kiedy najbardziej możemy ich potrzebować. 

Przykładowo, jesteś w trakcie drogi na wakacje, a w środku nocy złapała Cię awaria samochodu, jesteś w obcym mieście daleko od domu i znajomych, którzy mogliby Ci pomóc. Nie brzmi komfortowo prawda? Właśnie w takich sytuacjach przydaje się polisa Assistance. Wystarczy zadzwonić do swojego ubezpieczyciela, a on zadba o holowanie pojazdu oraz zapewni auto zastępcze lub nocleg Tobie i Twojej rodzinie (w zależności od pakietu, który wybrałeś).

Zakup polisy Assistance pojazdu będzie również niezwykle korzystny podczas wyprawy samochodem za granicę Polski np. podczas wyjazdu na urlop. Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj oferują ubezpieczenia na okres do 30 dni. Ubezpieczenie to niezwykle przydaje się podczas takich zdarzeń losowych jak wypadek, awaria czy też kradzież auta.   

Assistance krótkoterminowe – jaką ochronę zapewnia?

Dokładny zakres ochrony Assistance krótkoterminowego są określone przez ubezpieczyciela w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). W zależności od wybranego pakietu kierowca może liczyć na różne warianty pomocy, kiedy zajdzie taka potrzeba. 

Jedną z najważniejszych pomocy jest holowanie samochodu z miejsca zdarzenia w razie wypadku, awarii czy też całkowitego unieruchomienia pojazdu. Limit holowania jest dokładnie określony w OWU. Po jego przekroczeniu kierowca jest zobowiązany odpowiednio dopłacić za transport uszkodzonego samochodu. 

W przypadku kiedy przewidywany czas naprawy auta jest krótszy niż jego holowanie do najbliższego warsztatu, samochód naprawiany jest przez fachowców na miejscu.  Wymiana uszkodzonych opon najczęściej jednak wymaga posiadania własnego koła zapasowego. Możliwe jest również naładowanie akumulatora w ramach ubezpieczenia.  

W sytuacji, gdy naprawa auta zajmie zdecydowanie więcej czasu, posiadanie ubezpieczenia krótkoterminowego Assistance umożliwia udostępnienie nam samochodu zastępczego na określoną w OWU ilość dni. Kiedy w wyniku zdarzenia jedyny kierowca nie jest zdolny do dalszej jazdy lub zmarł w jego trakcie, ubezpieczenie gwarantuje również pomoc w postaci kierowcy zastępczego. 

W razie wyższej konieczności nasza podróż może być kontynuowana samolotem w klasie ekonomicznej bądź też koleją w pierwszej klasie. Krótkoterminowy pakiet Assistance może nam również zapewnić zakwaterowanie w hotelu o średnim standardzie w sytuacji, gdy naprawa auta trwa od 3 do 5 dób.  

W ramach ubezpieczenia Assistance może być również świadczona pomoc: medyczna dla kierowcy lub pasażerów, prawna bądź też informacyjna, w razie potrzeby również tłumacza. Trzeba mieć również na uwadze, iż nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada w swojej ofercie Assistance krótkoterminowe. 

Kto powinien wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe Assistance?

Zakup tego typu ubezpieczenia jest całkowicie dobrowolny. Jest on skierowany w głównej mierze do kierowców wyruszających w długie, często zagraniczne trasy samochodem. Zabezpieczenie w postaci Assistance krótkoterminowego pozwoli uniknąć wielu poważnych problemów i niepotrzebnego stresu.

Ten system ubezpieczenia umożliwia znaczne zredukowanie kosztów zarówno pomocy drogowej, jak i medycznej. A dzięki określonemu terminowi ubezpieczenia pomoc ta może być wykorzystana w czasie zwiększonego ryzyka (długiej podróży).  

O czym należy pamiętać, kupując Assistance krótkoterminowe?

Przed jego zakupem powinniśmy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). To właśnie tam towarzystwa ubezpieczeniowe zamieszczają wszelkie niezbędne informacje o wszelkich ograniczeniach, limitach oraz wyłączeniach zakresu ochrony posiadanego ubezpieczenia. Dobre przeanalizowanie warunków pomoże zapobiec ewentualnym pomyłkom oraz zaskoczeniu, że wykupiona polisa jest dla nas niewystarczająca. 

Należy zwrócić szczególną uwagę na limit holowania pojazdu, który w tym rodzaju ubezpieczenia może wynosić od 100 do nawet 500 km, w zależności od wybranego wariantu polisy. 

Wiek samochodu oraz zakres terytorialny Assistance krótkoterminowego również jest czynnikiem zmiennym. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie oferują tej polisy autom, których wiek przekracza 10 lub 15 lat. Ponadto część ubezpieczycieli nie obejmuje wspomnianą ochroną w niektórych państwach byłego ZSRR oraz Kosowa.  

Szczególnie przydatną opcją jest możliwość korzystania z auta zastępczego w razie potrzeby, jednak ilość dni, w których taki samochód jest nam udostępniony, też nie jest czynnikiem stałym. Warto poświęcić dłuższą chwilę na przeanalizowanie sytuacji, w której moglibyśmy się znaleźć oraz zabezpieczenie siebie i swoich bliskich przed ewentualnymi utrudnieniami w trakcie podróży.        

Czy Assistance krótkoterminowe to to samo co mini Assistance?

Chociaż te dwa rodzaje ubezpieczeń pozornie mogą wydawać się tym samym, w rzeczywistości jednak bardzo się od siebie różnią. Ubezpieczenie Assistance krótkoterminowe możesz wykupić w dowolnym momencie w zależności od potrzeby np. długa podróż samochodem czy wyjazd za granicę. Towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej oferują tego rodzaju polisy na 7, 15 lub 30 dni. 

Wielu ubezpieczycieli podczas zawarcia umowy OC oraz AC proponuje w pakiecie bezpłatne mini Assistance. Jego ważność trwa cały rok, co jest dużą zaletą tej polisy. Jednak nierzadko jej możliwości są mocno ograniczone. Tego typu ubezpieczenie często zapewnia jedynie pomoc w razie wypadku drogowego czy też kolizji z naszym udziałem, co w przypadku samej awarii samochodu będzie niewystarczające. Limit holowania takiego auta zwykle jest dość niski, a ochrona działa tylko na terytorium Polski. 

Dlatego właśnie przed planowanym wyjazdem warto upewnić się, co dokładnie gwarantuje nam (jeżeli je posiadamy) ubezpieczenie mini Assistance. Może się okazać, że zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup Assistance krótkoterminowego.  

OC lub AC – czym się różni zakres usług?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a jego zakres ustala się ustawowo. Z tego powodu każde towarzystwo ma taką samą, podstawową ofertę dotyczącą tej polisy.

Tym samym, godnie z art. 34 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, pakiet polisy OC uaktywnia się, jeżeli jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia. W praktyce wygląda to tak, że OC zaczyna działać w momencie, kiedy kierowca wyrządzi krzywdę lub spowoduje uszkodzenie mienia.

Ubezpieczenie AC

Z kolei polisa AC jest dobrowolna. Zakres, a także cena związane z działaniem pakietu też różnią się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Za najbardziej kompletne uważa się AC typu All Risk, gdzie polisa obejmuje praktycznie wszystkie zdarzenia, poza tymi wyłączonymi w OWU.

Autocasco zapewnia ochronę przed odpowiedzialnością finansową za wyrządzone szkody. Dotyczy to również tych, które powstały z winy właściciela samochodu, na który jest wykupiona polisa. Do największych atutów AC zalicza się to, że dodatkowo zapewniają rekompensatę kosztów naprawy, a także opcję kompleksowej naprawy w warsztacie.

Podsumowanie wiadomości o pakiecie assistance samochodu

Assistance krótkoterminowe to bardzo praktyczne ubezpieczenie dla osób, które nie chcą się podejmować się takiego zobowiązania na cały rok, a jednocześnie mieć pewność, że w razie jakichkolwiek problemów będą chronieni odpowiednim ubezpieczeniem.

Nie zawsze posiadanie mini Assistance zapewni nam należytą ochronę. Żeby wybrać najbardziej odpowiadający nam wariant ubezpieczenia krótkoterminowego w rozsądnej cenie, warto poświęcić dłuższą chwilę na rozeznanie się wśród różnych ofert. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy ubezpieczyciele oferują polisy tego typu.

Archiwum: październik 2022