Czy zdarzyło ci się kiedyś zepsuć lub zgubić klucze do auta? Jeśli tak, to znasz to uczucie ulgi, gdy zguba się znajduje. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie widać żadnych szans na pozytywne zakończenie historii? Czy warto wydawać pieniądze na naprawę klucza? Czeka cię walka ze stacyjką i mniej lub bardziej kosztowne dorabianie kluczyków samochodowych. 

Dorabianie kluczy samochodowych na podstawie zapasowego kluczyka

Jeśli posiadasz zapasowy kluczyk, to wystarczy odwiedzić zakład ślusarski. Fachowiec często od ręki wykona usługę dorabiania pilotów samochodowych. 

Ile kosztuje dorobienie kluczyka do samochodu w zakładzie?

Koszt takiej operacji nie będzie duży, jednak uzależniony jest od kształtu i formatu klucza. Cena dorabiania klucza w zakładzie ślusarskim nie powinna przekroczyć kilkudziesięciu złotych.

Dorobienie i zaprogramowanie klucza z immobilizerem. Ile kosztuje wyrobienie nowego klucza z transponderem?

Koszty niestety rosną, gdy stacyjka i kluczyk wyposażone są w immobilizer, co jest standardem w większości nowoczesnych aut. Wtedy będziesz musiał poza wyrobieniem dodatkowego grotu znaleźć osobę, która zakoduje odpowiednio nowy klucz. Jeżeli kod jest stały, to koszt dorabiania klucza z immobilizerem zamyka się w kwocie nieprzekraczającej 150 zł. Trudniej jest w momencie kodowania zmiennego. Wtedy cena dorabiania i programowania klucza z immobilizerem może wynieść ponad 200 zł. Jak widzisz, kodowanie kluczy z immobilizerem jest sporo droższe. Zajmie też więcej czasu.

dorabianie kluczy samochodowych - dorabianie klucza z immobilizerem

Zgubiłeś jedyny kluczyk do swojego samochodu? Nie panikuj! Jak dorobić klucz do auta bez zapasu

Niestety w tym przypadku sytuacja jest bardziej skomplikowana i zajmie o wiele więcej czasu niż w przypadku posiadania drugiego pilota. Wymaga też od ciebie podjęcia dodatkowych działań. Na samym początku poinformuj ubezpieczyciela pojazdu i policję o fakcie zgubienia jedynego pilota samochodowego. Umożliwi ci to dochodzenie swoich praw na wypadek kradzieży pojazdu. Jeżeli nie posiadasz polisy AC, możesz pominąć informowanie ubezpieczyciela.

Gdy nie ma immobilizera

Jeżeli masz to już za sobą, dużo będzie zależało od tego, czy w aucie jest immobilizer, czy nie. Jeżeli go nie ma, to masz dużo szczęścia w tej całej przykrej sytuacji. Możesz zadzwonić po ślusarza, by przyjechał na miejsce postoju auta i po wykonaniu znanych tylko jemu czynności dotarł do stacyjki. Zdejmując wzór z budowy zamka, odwzoruje on klucz. Jeżeli konstrukcja auta to umożliwia, możesz zdemontować stacyjkę (a w mniej optymistycznym przypadku całą kolumnę) i zawieźć ją do ślusarza.

Gdy jest immobilizer

Niestety, znowu sytuacja jest bardziej skomplikowana jeśli chodzi o dorabianie kluczyków z immobilizerem. W momencie, gdy zgubisz jedyny kluczyk, nie wystarczy ci jedynie dorobienie kolejnego. Będziesz jeszcze musiał wziąć kod, który odblokowuje zapłon. Nie pomoże też kupno nowej stacyjki ani nawet kolumny z kluczykami. Dlaczego? Kod zapisany jest nie tylko w kluczyku, ale często też w liczniku i sterowniku pojazdu. Nic więc nie zrobisz, nawet mając nowy kluczyk z dedykowanym immobilizerem z innego auta. Przed tobą długotrwała procedura odzyskiwania dostępu do samochodu.

Dorabianie kluczy samochodowych w ASO

Na szczęście pozostaje ci kilka opcji. Jedna z nich polega na wizycie w ASO. Na podstawie dokumentów potwierdzających, że jesteś właścicielem pojazdu i numeru VIN możesz uruchomić procedurę uzyskania duplikatu. Dorabianie kluczy do samochodu w autoryzowanym serwisie ma jednak swoje wady. Często zajmuje nawet kilka tygodni i kosztuje od kilkuset złotych do kilku tysięcy!

dorabianie kluczy samochodowych - w aso

A to jeszcze nie koniec. Jeżeli posiadasz auto z wyższego segmentu, dobrze będzie zakodować je od nowa. Procedura ta będzie pomocna na wypadek gdyby ktoś odnalazł zgubiony klucz do auta i chciał nim otworzyć pojazd. Żeby to zrobić, będziesz musiał wynająć lawetę i przewieźć auto do serwisu. Tam czeka cię awaryjne otwieranie drzwi (kolejny koszt – nawet 200 zł) oraz procedura wgrywania nowego kodu. Jeżeli w twoim pojeździe jest opcja bezkluczykowego otwierania, nowy kod będzie wręcz konieczny. W niektórych pojazdach cała procedura będzie opierała się na demontażu stacyjki, a nawet wymianie komputera na nowy.

Dorabianie kluczyka do auta z immobilizerem w innych miejscach niż ASO

Na rynku są obecne nieautoryzowane serwisy, które pomagają w takich sytuacjach. Wiele z wyżej wymienionych procedur jest powtarzalnych, jednak cena pozostaje nieporównywalnie niższa. Ile kosztuje dorobienie klucza do auta w takiej firmie? Całość może zamknąć się w kwocie 1000 zł. Sam proces polega na zakodowaniu nowego klucza na podstawie odczytu z komputera. Odczytywany jest specjalnym oprogramowaniem i wgrywany na nowy immobilizer. Sytuacja możliwa jest w przypadku aut z nierozbudowanym systemem antykradzieżowym. 

dorabianie kluczy samochodowych - z immobilizerem w innych miejscach niż aso

Jak zdążyłeś zauważyć, bardziej opłaca się mieć więcej niż jeden kluczyk do auta. Jeżeli używasz pojedynczego egzemplarza szybko wyrób sobie zapasowy. Jeżeli zgubiłeś jedyny, nadal możesz odzyskać dostęp do pojazdu. Będzie to jednak wymagało od ciebie cierpliwości i uruchomienia sporych zasobów pieniężnych. Nie trać jednak nadziei, nie jest to sytuacja bez wyjścia.

Archiwum: marzec 2021