Samodzielny wyjazd po auto z Francji zapewne pozwoliłby na wybór wymarzonego egzemplarza, najlepiej od pogodnego Francuza spod Marsylii czy z Alpejskich wiosek. Jednak niewiele osób jest w stanie sobie na taki wyjazd pozwolić, a nasze sprawdzenie auta z Francji często ograniczone jest do słów sprzedawcy oraz rezultatów inspekcji na stacji diagnostycznej. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że dzięki informacjom takim, jak numer VIN zapisany we francuskim dowodzie rejestracyjnym możesz sprawdzić nie tylko przebieg, ale również historię serwisową pojazdu.

Dlaczego sprawdzić samochód z Francji?

Francuskie samochody cenione są za komfort, niskie spalanie oraz odporność na upływ czasu. Jednak ceną, którą przychodzi płacić za innowacyjne rozwiązania czy pro-ekologiczne systemy, jest skomplikowanie techniczne konstrukcji. Już od kilku dekad samochody francuskie, jak Peugeot, Citroen, ale również Renault mają opinię trudnych w naprawach – zwłaszcza jeśli zaniedbano ich serwisowanie. Dlatego to takie ważne, aby przed zakupem poznać dokładny stan techniczny samochodu, w tym m.in. rzeczywisty przebieg auta czy historię serwisową. Ma ogromne znaczenie dla dalszej eksploatacji fakt czy samochód pokonał 200, czy 400 tysięcy kilometrów, niezależnie od tego, co pokazuje licznik.

Chcesz sprowadzić francuski samochód? Zleć darmowe sprawdzenie przebiegu!

Zanim zdecydujesz się na kupno i zarejestrowanie swojego nowego samochodu, warto skorzystać z narzędzi, które umożliwią ci sprawdzenie przebiegu tego konkretnego egzemplarza. Potrzebna będzie data pierwszej rejestracji i numer VIN, które znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. Możesz wykorzystać rządowy portal Historia Pojazdu, za który nie zapłacisz, albo wykupić taką usługę na portalach typu AutoDNA czy autobaza. Istnieje również możliwość opłacenia przeglądu samochodu przez francuskiego mechanika na miejscu. Takie sprawdzenie kosztuje od około 80 euro, ale pozwoli poznać stan używanego samochodu jeszcze zanim zlecisz jego sprowadzenie, opłacenie akcyzy i tablic z numerami rejestracyjnymi.

Auto z Francji – jakie informacje możesz poznać? Co zawiera raport?

Co dokładnie może zawierać płatny raport? Oprócz podstawowych danych technicznych, czy informacji o przebiegu, mogą być w nim wpisane informacje pozyskane z ubezpieczycieli OC, warsztatów, które zajmowały się uszkodzeniami, wpisy z francuskiego wydziału komunikacji, dotyczące m.in. liczby właścicieli. Poza tym sprawdzisz datę ostatniego badania diagnostycznego i przebieg w tym momencie, dowiesz się, czy to samochód od osoby prywatnej, czy z komisu, a nawet dowiesz się, czy ma jakieś obciążenia skarbowe. Zanim sprowadzisz samochód z Francji, możesz dokładnie zapoznać się z nie tylko historią auta, ale również jego aktualnym stanem technicznym – nie musisz zdawać się wyłącznie na zapewnienia sprzedającego.

Sprowadzenie i rejestracja auta z Francji nie musi być ryzykiem dla kupującego. Decydując się na import, warto wykorzystać dane z dowodu rejestracyjnego do zlecenia raportu dotyczącego jego przeszłości. W ten sposób upewnisz się, że samochód sprowadzony z innego kraju w pełni trafi w twoje oczekiwania.

Archiwum: sierpień 2022