Jakie są francuskie marki samochodów?

Francuzi mogą pochwalić się przynajmniej kilkoma producentami aut, którzy tworzą powszechnie znane i raczej lubiane pojazdy. Charakteryzuje je stosunkowo duża dostępność oraz wygoda. Nic dziwnego, że te słynące z bezawaryjności pojazdy mają w Polsce dużą rzeszę zwolenników. Jakie są te najbardziej popularne? Należą do nich przede wszystkim:

  • Peugeot;
  • Renault;
  • Citroën.

Francuska marka samochodu z bogatą historią Peugeot

Jedną z najbardziej znanych i najlepiej sprzedających się marek jest Peugeot. Firma powstała jeszcze na początku XIX wieku i umieściła w swoim logo charakterystycznego lwa. Choć tworzy także pojazdy dostawcze i motocykle, najbardziej znana jest właśnie z samochodów osobowych.

Francuskie samochody Peugeot i ich historia

Sam Peugeot na samym początku swojego istnienia nie produkował jednak samochodów, ale… piły. Dopiero lata 80. XIX wieku przyniosły marce dość duże zmiany, bo to wtedy zaczęła wprowadzać na rynek bicykle, wiążąc swoje losy z tworzeniem pojazdów. Pierwszy model tych francuskich aut powstał w 1889 roku. Miał trzy koła i został zaprojektowany przez Léona Serpollet.

Popularne samochody francuskie Peugeot 207

To samochód tej marki jest jednym z najlepiej sprzedających się pojazdów we Francji w ogóle. Model 207 w ciągu jednego miesiąca potrafił sprzedać się w liczbie niemal 10 tysięcy sztuk. Był to miejski pojazd, produkowany w latach 2006-2012. Tylko w 2012 roku w całej Europie sprzedano blisko 440 tysięcy egzemplarzy. Rok później liczba ta nieznacznie spadła do ponad 400 tysięcy. W ciągu dwóch lat pojawiło się więc blisko milion sztuk tego pojazdu na drogach Starego Kontynentu. Opinie na jego temat były jednak wówczas dość mieszane.

Peugeot 205 – kolejne słynne francuskie auto

Innym kultowym (choć od dawna nieprodukowanym) francuskim samochodem tej marki jest Peugeot 205, szczególnie w wersji GTI. Był on produkowany w latach 1983-1998 i był wygodnym, niewielkim samochodem, także przystosowanym do jazdy po miastach.

Francuskie samochody z klasą – Renault

Ta marka francuskich samochodów osobowych powstała w 1899 roku przez trzech braci -ouisa, Marcela oraz Fernanda – a ich nazwisku zawdzięcza swoją nazwę. Już wcześniej udało im się stworzyć własny model samochodu i tak zaczęli produkować kolejne projekty automobili, rok po założeniu firmy zatrudniając ponad setkę pracowników. Choć pojazdy tej marki kojarzone są przede wszystkim z wygodną jazdą po mieście to nie jedyne, co marka ma obecnie do zaoferowania. Jeśli czymś charakteryzują się pojazdy marki Renault, to bez wątpienia będzie to design, który zmienia się wraz z każdą nową generacją pojazdów. 

Hit pośród samochodów francuskich, czyli Renault Clio

Koncern znany jest głównie z tworzenia samochodów miejskich, takich jak bardzo znane Clio. Jego produkcja zaczęła się w 1990 roku i trwa do dziś. To niewielkie auto miejskie o opływowym wyglądzie, który zmieści się w wiele różnych zakamarków. Jednocześnie, podobnie jak Peugeot 207, okazało się wyjątkowym hitem i jest jednym z najlepiej sprzedających się samochodów w swoim rodzimym kraju. Stosunkowo tanie, ekonomiczne i wygodne do poruszania się po mieście, jest wciąż wybierane przez licznych pasjonatów miejskich podróży.

Francuski samochód sportowy Renault i bolidy F1

Renault produkuje też linię sportową, do której dopasowuje posiadane w swojej ofercie inne modele. Już w 1951 roku Renault 4CV zajął pierwsze miejsce w trakcie wyścigu Le Mans i ta passa cały czas trwa. W końcu w 2006 i 2007 roku to właśnie zespoły tej marki francuskich samochodów zdobyły tytuły mistrzów świata kierowców i konstruktorów w zawodach Formuły 1. Za kierownicą siedział wtedy Fernando Alonso, jednak gdyby nie bardzo dobrej jakości silniki i całe wyposażenie pojazdów, takie zwycięstwo nie byłoby możliwe.

Francuskie auto dla prawdziwych artystów – Citroën

Citroën nie bez powodu reklamuje siebie jako markę stworzoną z wręcz artystyczną pasją. Charakteryzują ją innowacyjne rozwiązania, ciekawe projekty samochodów i próba stworzenia pojazdu innego niż wszystkie… lecz dalej wygodnego i w pełni użytkowego. Firma ma swoją główną siedzibę w Paryżu, jednak warto zauważyć, że André Citroën, jej twórca, jeszcze przed założeniem tego przedsiębiorstwa odwiedzał nasz kraj i konstruował różne elementy w Polsce. Mając zaledwie 27 lat, był już znanym przedsiębiorcą, który tworzył m.in. koła zębate.

Wyróżnienia dla francuskich aut Citroëna i źródło sukcesu

W 1972 roku auto Citroën SM zdobyło tytuł Samochodu Roku w USA. W Europie różne modele nosiły go trzykrotnie. Pojazdy zdobywały również wyróżnienia innych krajach, np. we Włoszech i często plasowały się na drugim lub trzecim miejscu tego typu zestawień. Sekretem, który pozwolił producentowi francuskich samochodów osiągnąć tak duży sukces, jest między innymi stworzenie swojego własnego projektu zawieszenia, znanego jako hydropneumatyczne. Oznacza to, że składa się ono z dwóch osobnych części, z których jedna zasilana jest pompą napędzaną zwykle przez silnik pojazdu. W ten sposób wspomaga ona kierownicę oraz skrzynię biegów.

Marka francuskich samochodów sportowych – czy sprawdzają się w rajdach?

Francuski samochód sportowy nie jest czymś, co przychodzi jako pierwsze na myśl większości kierowców. Jednak, wbrew pozorom, marki z tego kraju często nie tylko tworzą dobre miejskie auta albo wygodne limuzyny, ale również… wielokrotnie wygrywają w trakcie sportowych rozgrywek. Dobrym przykładem jest tu właśnie firma Citroën.

Sukcesy francuskich marek samochodów w rajdach i wyścigach

Choć bez wątpienia w tym przypadku istotna jest sama jakość pojazdów, nie bez znaczenia jest utalentowany kierowca. To właśnie Sébastien Loeb w 2000 roku zdobył podium, poruszając się modelem Xsara Kit Car. Powtórzył to osiągnięcie jeszcze ośmiokrotnie, za każdym razem prowadząc pojazd z tym samym logiem. Nic dziwnego, że do 2012 roku to właśnie te auta wręcz zdominowały rynek, jeśli chodzi o modele rajdowe. Francuski samochód sportowy koniecznie musi być więc kojarzony z marką Citroën, choć i wspominany wcześniej Renault również ma się czym pochwalić.

Francuskie samochody – opinie ich użytkowników

Francuskie samochody powszechnie zbierają pozytywne opinie użytkowników. Na przykład marka Renault jest chwalona nie tylko za niską awaryjność, ale również za bardzo wygodne fotele pozwalające na bezpieczną oraz komfortową jazdę przez długie godziny. Z kolei Citroën jest doceniany między innymi za świetny stosunek jakości do ceny. Większość użytkowników podkreśla, że ceni te pojazdy.

Peugeot również cieszy się renomą. Większe modele są lubiane za ich pakowność i świetnie oceniane jako samochody rodzinne, czy na wyjazdy rekreacyjne. Pozwalają na komfortową, stabilną jazdę, także na dłuższe trasy.

Francuskie samochody – stereotypy odłóżmy w kąt

Należy pamiętać o tym, że stereotypy związane z francuskimi samochodami to w większości przypadków już przeszłość. Niegdyś faktycznie często były dosyć awaryjne i mogły sprawiać problemy w trakcie podróży, ale obecnie to już przeszłość. Każda kolejna generacja francuskich aut jest coraz bardziej dopracowana i coraz lepiej sprawdza się na drogach, także polskich. I choć zarówno Peugeot, jak i Renault znajdują się stosunkowo wysoko w rankingu psujących się silników, to pomiędzy nimi znajdują się m.in. BWM czy też Audi, powszechnie uznawane za lepszej klasy pojazdy.

Gdzie można dostać części do samochodów francuskich?

Części do francuzów są obarczone kolejnym stereotypem, przez który nie są aż tak często kupowane. O co chodzi? Między innymi o to, że mają one nieco inną konstrukcję. W związku z tym nie każdy mechanik wie, jak należy się nimi zająć, a co za tym idzie częsta awaryjność oraz problem z częściami do samochodów wynika właśnie z braku umiejętności osób zajmujących się ich naprawą.

Co psuje się najczęściej w autach francuskich?

Należy też zwrócić uwagę na to, że tym, co najczęściej psuje się w tych pojazdach, jest statystycznie zasilanie elektryczne. Dlatego kupując tego typu auto, należy pamiętać właśnie o tym aspekcie. Około 50% problemów, jakie spotykają właścicieli francuskich samochodów, związanych jest właśnie z tą instalacją.

Wybierz mechanika obeznanego z francuskimi autami

Dostęp do części pojazdów był może problemem dawniej, jednak obecnie sprawa ulega zmianie. Naprawa samochodów francuskich przestaje być wyzwaniem dla coraz większej grupy mechaników i salony bez większych problemów proponują naprawę lub wymianę zużytych części. Nim jednak oddasz swój pojazd w cudze ręce, zorientuj się, czy dana osoba na pewno miała kontakt z takimi pojazdami i wie, za co się zabiera. Powinna mieć przede wszystkim doświadczenie w naprawie tego typu konstrukcji, dlatego nie wahaj się zapytać o to wybranego przez siebie specjalistę.

Auta francuskie a szybki import do Polski

Używane samochody francuskie spoza naszego kraju mogą kusić chociażby mniejszym zużyciem podwozia, co jest spowodowane nieco lepszym stanem dróg niż w Polsce. A ponieważ obecnie bez problemu można zakupić pojazd w każdym kraju Unii Europejskiej, nie zawsze warto zawężać swoich poszukiwań tylko do naszego kraju. Jak jednak zabrać się za importowanie swojego wymarzonego francuskiego samochodu do Polski?

Jak przygotować się do importu francuskiego samochodu?

Wiele dobrych pojazdów znajdziesz na prowincjach, gdzie wiele osób nie posługuje się językiem angielskim. Przede wszystkim przyda się znajomość języka francuskiego lub też ktoś, kto będzie mógł pełnić funkcję tłumacza. Ta umiejętność lub pomoc może pozwolić na znalezienie szczególnie dobrej okazji. Przygotuj się też na odpowiednie koszty. Na przykład, tablice wywozowe to dodatkowy koszt 30-50 euro, a tłumaczenie dokumentów to kolejne 100-200 zł. Wypożyczenie lawety to zaś często koszt ok. 1000-2000 zł i zazwyczaj to jedna z najmniej opłacalnych opcji, choć pozwala na zmniejszenie formalności we Francji.

Poszukaj francuskiej strony z samochodami

Gdy kupujesz pojazd, szczególnie za granicą, zawsze pamiętaj o podpisaniu umowy z osobą sprzedającą. Tylko to da gwarancję i pewność co do kupowanego auta. Ponadto, jeśli masz taką możliwość, korzystaj z tamtejszych portali. Francuska strona z samochodami będzie zawierała znacznie więcej ofert, a na dodatek nie będzie zawierała opłat dla polskiego pośrednika.

Francuskie pojazdy są zadbane, wygodne i często naprawdę niedrogie, a czasem nawet ciekawą historią. Dlatego nie daj się zwieść stereotypom i daj im szansę. Przybliżone przez nas informacje być może zmieniły utrwalony wizerunek francuskich samochodów na korzystniejszy.

Archiwum: maj 2021