Dopasowanie odpowiednich opon do felg wcale nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Konieczne jest zorientowanie się, co oznaczają konkretne symbole i liczby znajdujące się na zarówno na oponach, jak i na felgach. Następnie należy trzymać się ściśle określonych zaleceń związanych z szerokością tych elementów. Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrać opony do felg, z pewnością przydadzą Ci się niżej wymienione wskazówki.

Oznaczenia na feldze

Zastanawiasz się, jak dobrać opony do felg i od czego zacząć? Na samym początku warto dowiedzieć się, co kryje się pod symbolami znajdującymi się na felgach. Gdzie możesz je znaleźć? Zazwyczaj na ich wewnętrznej stronie – przyjmują one formę szeregu numerów i liter, z których każdy znak przekazuje ważne informacje. Ich kolejność także nie jest przypadkowa. Pierwsza pozycja wyrażona w formie cyfry oznacza szerokość felgi w calach. Kolejno znajduje się litera, świadcząca o profilu kołnierza zastosowanego w samochodzie. W przypadku auta osobowego jest to litera „J”. Natomiast jeśli chodzi o samochód terenowy, będzie to symbol „JJ”.

Kolejne symbole na wewnętrznej stronie felgi

Szerokość felgi oraz profil kołnierza to nie jedyne informacje, które znajdują się na felgach. Kolejne liczby, które znajdziesz na jej wewnętrznej stronie, dotyczą średnicy felgi w calach. Następne symbole informują kierowcę o profilu przekroju felgi oraz odległości osi symetrii od powierzchni montażowej felg. Każdy z tych parametrów odgrywa bardzo ważną rolę i należy uwzględnić go podczas dobierania odpowiedniej felgi do opony – nie można tutaj pozwolić sobie na przypadkowość. Wszystko powinno być starannie wyliczone, tylko wtedy zapewni kierowcy i jego pasażerom komfort jazdy oraz bezpieczeństwo na drodze.

Szerokość felgi – co powinieneś wiedzieć?

Podczas procesu dobierania opon do felg informacją wyjściowa jest rozmiar felgi. Co warto wiedzieć o prawidłowej zależności między tymi dwoma elementami? Uważa się, że nowa średnica koła nie może być większa o maksymalnie 2% w stosunku do oryginału. Za duży rozmiar mógłby nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji – w tym prowadzić do zwiększenia trakcji podczas jazdy i wyższego spalania. Czy to oznacza, że na jednej feldze nie można zamontować opon o różnej szerokości? Jest to możliwe. Jednak zawsze należy mieć na uwadze bezpieczeństwo jazdy oraz komfort. Nowa opona nie może wystawać poza obrys nadkola. Nie powinna też ocierać się o zawieszenie lub o karoserie.

Szerokość opony a felgi – proporcje

Zastanawiasz się, jak w praktyce może wyglądać dobór opon do felg? Na początku sprawdź szerokość felgi, a następnie dobierz do nich odpowiednie opony. Przykładowo, jeżeli szerokość opony wyrażona w mm wynosi 205, to zalecaną do niej szerokością felgi jest 6.5. Ogumienie w rozmiarze 205/55 R15 jest powszechnie używane w najpopularniejszych samochodach osobowych. Natomiast gdy masz do czynienia z nieco szerszą oponą, na przykład o wymiarach 225 mm, w takim razie wybierz felgę o szerokości 7,5. Podczas kupowania nowych felg, informacją wyjściową będzie szerokość opon.

Tabela doboru opon do felg

Innym rozwiązaniem, aby upewnić się, czy profil opony pasuje do felgi, jest skorzystanie z tabeli oraz kalkulatorów zamienników dostępnych w Internecie. Tabela przedstawia dane takie jak szerokość opony, zalecana szerokość felgi oraz zakres szerokości felgi przy danej szerokości opony. Zazwyczaj dane te wyrażane są w milimetrach. Wyjątkiem jest średnica felgi, która niekiedy jest wyrażona w calach. Natomiast wysokość ściany profilu bywa też przedstawiana w procentach – tak dokładniej jest to stosunek wysokości do szerokości, czyli kolejny parametr pomagający w precyzyjnym doborze opon.

Rozmiar felgi – czy można go zmienić?

Do wielu aut można dopasować kilka różnych rozmiarów kół, co pozwala kierowcom na personalizację swoich pojazdów według upodobań. W takiej sytuacji zachodzi potrzeba zmiany felg. Czy jest to bezpieczne i co wtedy zaleca producent? Jest to możliwe, należy jednak pamiętać o dobraniu odpowiedniej szerokości felg, które będą zgrane z szerokością opony. Producenci dopuszczają zmianę jej średnicy w zakresie rozmiarów homologowanych nieprzekraczającą 2%. Wtedy nie ma to wpływu na bezpieczeństwo i działanie systemów zabezpieczeń.

Jak dobrać opony do felg?

Być może zastanawiasz się, czy odpowiedni wybór opon do felg naprawdę ma takie znaczenie? Jak najbardziej! Podczas wyboru ogumienia nie tylko rozmiar opony ma znaczenie. Różnią się one wieloma parametrami, na przykład profilem, zastosowaniem czy bieżnikiem. Warto wiedzieć, że nie wszystkie opony o tej samej wielkości pasują do każdej felgi. W dodatku podczas zakupów należy wziąć pod uwagę rodzaj bieżnika i profil opony – m.in czy są one zimowe, czy letnie. Aby nie popełnić błędu, zawsze można poprosić o pomoc fachowca, który pracuje w salonie samochodowym i będzie w stanie coś podpowiedzieć. Warto też być na bieżąco z zaleceniami producenta.

Niewłaściwy rozmiar opon do felg

Co może się stać, jeżeli będziesz poruszał się na źle dobranych do felg oponach – na przykład węższych lub szerszych niż oryginały? Przede wszystkim, będą one zużywać się o wiele szybciej niż na odpowiednio dobranych obręczach. Narazi to kierowcę nie tylko na szybsze niszczenie opon, ale też zmusi do częstszej wymiany ogumienia. Jeżeli opony nie są dobrze dobrane, odbije się to na zbieżności kół, co będzie powodować nieustanne problemy w czasie eksploatowania pojazdu. Odpowiedni dobór felg i opon to sposób na oszczędności i komfort jazdy.

Dobór ogumienia a bezpieczeństwo jazdy

Gdy na felgach założono opony, które nie są do nich dedykowane, ma to także negatywny wpływ na wiele podzespołów w samochodzie. Na przykład delikatne systemy bezpieczeństwa takie ESP lub ABS mogą nie działać już tak poprawnie. Stwarza to bardzo niebezpieczną sytuację – podczas nagłego hamowania auto traci przyczepność i może wpaść w poślizg. Zwiększa to również ryzyko aquaplaningu, kiedy to bieżnik nie jest w stanie odprowadzić wody spod kół. Co więcej, opony wtedy pracują nierównomiernie i nie są w stanie utrzymywać odpowiedniej pozycji na feldze.

Montaż opon w samochodzie

Znalazłeś już opony w rozmiarze pasującym do twoich felg? Zastanawiasz się nad samodzielnym demontażem, a następnie montażem opon na stalowej feldze? W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy fachowców. Wbrew pozorom, zadanie to nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Obecnie w większości autach znajdują się nowoczesne opony o skomplikowanej konstrukcji, a ich próba samodzielnej wymiany najczęściej okazuje się nie tylko stratą czasu, ale też pieniędzy – między innymi, jeśli dojdzie do uszkodzenia opony.

Archiwum: czerwiec 2022