Zanim wyjaśnimy, jak odpalić auto bez immobilizera, powiedzmy najpierw konkretnie, czym właściwie jest immobilizer. Jest to urządzenie, które składa się z dwóch elementów. Pierwszy to jednostka sterująca, która odpowiada za uruchomienie jednostki napędowej.

Z kolei drugi to specjalny chip, który instaluje się w kluczu zapłonowym. To właśnie w ten sposób właściciel oryginalnego kluczyka uruchamia posiadany pojazd.

Immobiliser nie namierza kluczyka i nie można odpalić samochodu

Jedną z najmniej pożądanych sytuacji jest to, że immobiliser nie namierza kluczyka, co praktycznie uniemożliwia uruchomienie auta za sprawą pilota. Co wtedy robić? Jak odpalić auto bez kluczyka?

Najprostszym rozwiązaniem, które po prostu rozwiązuje większość problemów, jest wymiana baterii w kluczyku. Niestety, niekiedy problem jest znacznie poważniejszy.

Czasem nie można uruchomić silnika ze względu na błąd sprzętowy immo. Wtedy konieczna jest naprawa fabrycznego urządzenia. Przydatny jest wtedy awaryjny transponder. Jeśli kierowca go nie ma, to powinien sprawdzić, czy jest możliwość zamówienia duplikatu, który wyśle odpowiedni sygnał.

Jednak wiąże się to z tym, że na otwarcie zamka trzeba będzie trochę poczekać. Jeśli zdecydujesz się oddać auto do mechanika w celu diagnozy i naprawy, to będziesz zobowiązany do przekazania również kluczyków.

Pozostałe, prawdopodobne przyczyny awarii immobilizera

Mogą też pojawić się inne przyczyny tego, że urządzenie nie działa. Powodem jest niekiedy usterka spowodowana zabrudzeniem czy też uszkodzeniem anteny odbierającej sygnał z kluczyka. Czasami usterkę wywołuje utlenienie styków w centralce. Niestety, jeśli w takich przypadkach stacyjka nie reaguje i auto nie chce odpalać, to konieczne jest wezwanie lawety.

Sposób na to, jak odpalić auto bez immobilizera

Jest sposób na to, żeby uruchomić auto bez immobilizera. Wpierw trzeba zainstalować bloker. Blokada to rodzaj specjalnego chipu, który neutralizuje immobiliser i sprawia, że uruchomienie rozrusznika oraz jednostki napędowej przestaje być problemem.

Niestety jest jedna wada tego rozwiązania. Nadajnik samochodu staje się podatny na ataki złodziei. Ponadto pojazd można będzie od tego momentu otwierać za pomocą konwencjonalnego klucza lub klucza głównego.

Moduł obejścia immo – jak działa?

Skutecznym sposobem na to, żeby odpalić samochód, jest zastosowanie modułu obejścia. Jest to urządzenie, które pozwala zdalne uruchomienie pojazdu. Wraz z chipem można obejść standardowy transponder immobilizera. Wystarczy posiadać tylko oryginalny kluczyk, a następnie użyć pilota radiowego.

Jest to konieczne w przypadku systemów alarmowych ze zdalnym uruchamianiem silnika, w przeciwnym razie zdalne odpalenie jednostki napędowej nie jest możliwe. Najlepsze moduły można stosować uniwersalnie z praktycznie wszystkimi systemami alarmowymi. W kontekście zasilania immobilizera, czy serwisowania, warto dowiedzieć się więcej na następujący temat – uszkodzony immobilizer objawy.

Immobiliser – podstawowe informacje na temat części

Dobrze też dowiedzieć się więcej na temat podstawowych informacji odnośnie do immobilizera. Jest to elektroniczne urządzenie, które służy do zabezpieczenia pojazdu. Dzięki komponentowi praktycznie niemożliwe jest uruchomienie silnika bez użycia odpowiedniego klucza – transpondera, czy klucza inteligentnego. Główną zaletą immo jest to, że znacznie utrudnia kradzież pojazdu.

Pomimo tego, na pozór niezwykle efektywnego zabezpieczenia, pojawiają się pewne luki, które umożliwiają odpalić moduł układu zapłonowego auta nieupoważnionym osobom, i to bez zablokowania kluczyka w stacyjce, czy innych utrudnień.

Dobrze wiedzieć, że w większości immobiliserów samochodowych stosuje się układ Megamos. Jednak jego zabezpieczenia są możliwe do obejścia i zhakowania.

Niestety, niektóre systemy immobilizerów mają tendencję do zapamiętywania ostatniego kodu klucza przez tak długi czas, że mogą nawet zaakceptować klucz nie-transponderowy nawet po wyjęciu oryginalnego klucza ze stacyjki na kilka minut. Niekiedy problemem z odjechaniem autem nie jest immobilizer, a akumulator. W takim przypadku dobrze jest wiedzieć, jak odpalać auto na popych.

Archiwum: grudzień 2022