W sieci znajdziesz mnóstwo filmów ukazujących zachowanie kierowców, pieszych, rowerzystów i innych osób poruszających się po drogach i chodnikach. Chociaż niektóre z nich bawią do łez, to jednak w zdecydowanej większości pokazują drastyczną nieznajomość zasad ruchu drogowego. Niekiedy kończy się to bardzo poważną kolizją, wypadkiem lub utratą zdrowia. Niejednokrotnie to, jaki wideorejestrator wybierzesz, będzie rzutowało na skuteczność wyegzekwowania przez ciebie odszkodowania. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o możliwość odczytania tablic rejestracyjnych z pojazdu sprawcy. Jednak nie jest to jedyny parametr, na jaki powinieneś zwracać uwagę, szukając dobrego wideorejestratora. Na co zwracać uwgage wybierająć wideorejestratory?

Jaki wideorejestrator kupić, czyli co jest ważne w kamerze samochodowej

Dla niektórych użytkowników pierwszym kryterium jest cena, dlatego niektóre zestawienia opierają się właśnie na podziale według kategorii cenowych. Nie jest to jednak parametr najważniejszy, bo nie on decyduje stricte o jakości. Zdarzają się produkty budżetowe o możliwościach kamer z wyższej półki cenowej. Dlatego odpowiedni wideorejestrator do samochodu to taki, który spełni twoje oczekiwania. Poza tym warto uwzględnić też kilka parametrów technicznych

Jakość nagrywania obrazu i klatkarz

Bezsprzecznie są to jedne z ważniejszych parametrów. Obecnie absolutnym minimum jest jakość 1080p, czyli Full HD. Oczywiście, 720p jest lepsze niż nic, jednak dla uzyskania bardzo dobrej jakości nagrania bez zastanawiania się, jak odczytać ważne szczegóły, konieczne jest przynajmniej 1080p. Na rynku znajdziesz też urządzenia nagrywające w rozdzielczości QHD, czyli 1440p, a także WQXGA (1660p), 2-3K, oraz 4K. Oczywiście za wyższą rozdzielczością idą też koszty.

Wideorejestrator do samochodu – ile klatek na sekundę?

Kolejny parametr, który jest niezwykle ważny wybierając wideorejestrator to liczba klatek na sekundę. Oko ludzkie przyzwyczajone jest do klatkarzu rzędu 60 kl/s, jednak w kamerach samochodowych uzyskanie takiej wydajności obarczone jest wyższą ceną. Rozsądne jest więc 30 kl./ sek.

Wielkość wyświetlacza w kamerce

Wideorejestrator samochodowy w opinii niektórych ma być na tyle nierzucający się w oczy, by nie przysłaniał przedniej szyby. Jest to oczywista zaleta, bo dzięki temu manewrowanie pojazdem jest dużo łatwiejsze. Jednak malutki wyświetlacz utrudnia nawigowanie w menu urządzenia i posługiwanie się nim w stresujących sytuacjach. Dlatego na rynku można znaleźć urządzenia, które nie są wyposażone w wyświetlacz i obraz przekazują na bieżąco do smartfona bezprzewodowo.

Ile cali ma ekran najlepszych wideorejestratorów?

Opcja z wyświetlaczem wydaje się więc wygodniejsza od tych pozbawionych tego elementu. Jeśli chcesz kupić kamerę, która nie sprawi ci problemów podczas użytkowania. to ekran o przekątnej do 4 cali będzie optymalny.

Kąt widzenia obiektywu kamery

Jaki wideorejestrator będzie nagrywał użyteczne materiały wideo? Taki, który został wyposażony w optymalny kąt widzenia. Optymalny, czyli jaki? W warunkach drogowych znaczenie ma nie tylko to, co dzieje się tuż przed maską auta, ale też wydarzenia na sąsiednim pasie, czy na chodniku. Dlatego w opinii wielu kierowców schodzenie poniżej 130 stopni jest bezsensowne. Optymalna wartość to 150-170 stopni.

Obsługa kart pamięci i pamięć wbudowana

Nagrywanie wysokiej jakości obrazu i dźwięku jest obarczone koniecznością zapewnienia sporej ilości przestrzeni. Dlatego, gdy jeździsz sporo i chcesz rejestrować wiele godzin trasy, przyda ci się sprzęt obsługujący karty pamięci o pojemności do 64 GB lub więcej. Kamery zapisują materiał na różne sposoby, tak by łatwiej było wybierać odpowiedni film. Dla przykładu możesz ustawić zapętlanie co kilka minut lub nadpisywanie materiału po zapełnieniu pamięci. Jednak co wtedy, gdy nie chcesz stracić bardzo ważnego nagrania?

Obecność detektora wstrząsu i ochrona wideo z kolizji

Dzięki nagrywaniu wydarzeń związanych z niebezpiecznymi sytuacjami na drodze wideorejestrator potrafi odróżnić je od materiałów, które nie zawierają niczego szczególnego. Tak oznaczony materiał nie zostanie usunięty nawet po zapełnieniu karty pamięci i nadpisywaniu wideo. Wybierając urządzenie do swojego samochodu, zastanów się, jaki wideorejestrator zapewni ci zachowanie kluczowych nagrań i będzie wyposażony w tryb parkingowy. Dzięki niemu zachowasz dowód poniesionej szkody parkingowej.

Nagrywanie materiału w nocy

Nie zawsze na zewnątrz jest optymalne doświetlenie umożliwiające nagranie materiału w dobrej jakości. Szczególnie w porach wieczornych i nocnych kluczowa jest obecność funkcji umożliwiających nagrywanie optymalnego wideo. Chodzi o diody działające na podczerwień zapewniające doświetlanie i tryb HDR.

Dodatkowe funkcje

Poza tym, co napisaliśmy powyżej, ważne są też następujące elementy i funkcje:

●       sparowanie z kamerą tylną;

●       moduł GPS;

●       łączność Wi-Fi;

●       złącze mini USB;

●       własne zasilanie;

●       system ostrzeżeń.

Dobry wideorejestrator – ranking najlepszych urządzeń

Poniżej umiejscowiono ranking wideorejestratorów, które możesz bez problemu znaleźć na rynku. Ich miejsca są przydzielone pod kątem ceny i jakości w danym budżecie. Oto polecane modele.

Mio MiVue C330

W opinii wielu użytkowników to najlepszy wideorejestrator do 300 złotych. Ten budżetowy sprzęt ma niewielki wyświetlacz o przekątnej 2 cali, który nie sprawia kłopotów podczas użytkowania. Kamera nagrywa obraz w rozdzielczości Full HD z maksymalną liczbą 30 kl./sekundę z kątem 130o. To wystarczający rezultat dla uzyskania płynnego materiału dowodowego. Moduł GPS podaje aktualną prędkość poruszania się i aktualną lokalizację pojazdu. Kierowcy chwalą to urządzenie za rozbudowana bazę fotoradarów, o których występowaniu informuje kamerka. Dla niektórych jedyną wadą jest średnia jakość nagrywania po zmroku.

Mio MiVue C540

Kolejna propozycja tego samego producenta i w dodatku bardzo przystępna cenowo. Oferuje zbliżone parametry do poprzednika, jednak ma nieco lepszą przesłonę (1.8 w porównaniu do 2.0 w modelu C330). Nie będzie zbytnim wysiłkiem znalezienie tego egzemplarza w lepszej cenie niż poprzednik. Oferuje nagrywanie oczywiście w rozdzielczości 1080p i 30 kl./s, co jest niezwykle ważne dla zachowania płynności wideo. Mio MiVue C540 charakteryzuje się też możliwością rozbudowy pamięci do 128 GB, trybem parkingowym, sensorem wstrząsów, a także automatycznym włączaniem kamery w chwili uruchomienia silnika. Jaki wideorejestrator kupić w rozsądnej cenie, by był solidnej jakości? Odpowiedź to model C540.

Xblitz S10 Full HD

Wchodzimy na wyższą półkę cenową i oczywiście także jakościową. Co odróżnia model Xblitz S10 od poprzedników? To przede wszystkim szerszy kąt widzenia (150 stopni) i nieco większy ekran o przekątnej 2,4 cala. Dodatkowo, jest to egzemplarz wyposażony w kamerę przednią i tylną, co zapewnia uzyskanie pełnego obrazu sytuacji. Jest to pod tym względem bardzo dobry wideorejestrator samochodowy. Opinie są pozytywne, a kierowcy chwalą jakość nagrywanego obrazu, który został uzyskany dzięki wysokiej rozdzielczości 1080p i przesłonie f/1.8. Uzyskiwany materiał z przedniej i tylnej kamery jest tak samo ostry i wyraźny bez względu na warunki. Aby wyposażyć auto w ten model, potrzeba nieco ponad 400 złotych.

70mai A500S

Pozostajemy w przedziale cenowym wyznaczonym przez Xblitz S10. Jaki wideorejestrator warto sprawdzić w tej cenie? Model A500S to połączenie dwóch kamer, z których pierwsza przednia nagrywa wideo w rozdzielczości 2,7K, tylna natomiast w Full HD. Poza trybem parkingowym i dedykowana aplikacją posiada również system ostrzegania kierowcy przed nagłym zjazdem ze swojego pasa ruchu lub wykonaniem innego niebezpiecznego manewru (zbytnie zbliżenie się do pojazdu z przodu). Obraz z kamer jest bardzo wyraźny, jednak podczas nagrywania po zmroku wprawne oko zauważy pewne niedociągnięcia.

Mio MiVue J85

To kolejny dobry wideorejestrator przeznaczony do samochodu. Przypadnie do gustu szczególnie osobom, które cenią sobie niewielkie rozmiary i bardzo dobrą jakość obrazu. Model J85 nie jest wyposażony w ekran, dlatego obserwacja obrazu odbywa się przez smartfon. Dzięki temu udało się maksymalnie zmniejszyć rozmiary urządzenia. Przesłona f/1.8 w połączeniu z nagrywaniem w 2,5K daje świetny rezultat w postaci przejrzystego materiału wideo. Kąt widzenia kamery to 150o, a możliwość sparowania jej z urządzeniem do obserwowania zdarzeń z tyłu auta daje pełną kontrolę nad tym, co się dzieje.

Vantrue T3 1520p

Powoli wchodzimy na wyższy poziom nagrywania obrazu. Egzemplarz Vantrue T3 1520p to kamera, która posiada ekran o przekątnej 2,45 cala, nagrywa w rozdzielczości 2,7K i ma kąt widzenia 160 stopni. Chociaż trzeba za nią zapłacić około 650 złotych, odwdzięcza się bardzo dobrą jakością nagrywanego materiału nie tylko w słoneczne dni, ale też po zmroku. Wszystko dzięki obecności przesłony f/1.4. Tryb HDR pomaga w uzyskaniu bardzo wyraźnego obrazu w nocy i w warunkach ograniczonego oświetlenia. Kamera pracuje na podstawie sensora Sony STARVIS.

Mio MiVue 866

Jaki wideorejestrator zapewni bardzo dobrą jakość nagrywania obrazu w Full HD z 60 kl/sek.? Odpowiedź to Mio MiVue 866. Świetne rozwiązanie nie tylko do aut osobowych, ale też dla ciężarowych ze względu na łatwość montażu i bardzo dobry tryb nocny. Przetwornik obrazu (sensor), który został zastosowany w tym modelu, jest większy od standardowych (2,3″), co umożliwia rejestrowanie płynnego obrazu. Dodatkowo urządzenie ostrzeże cię przed odcinkowym pomiarem prędkości, pokaże aktualną lokalizację i prędkość przejazdu, a także zarejestruje niepokojące sytuacje w pasywnym trybie parkingowym. Koszt takiego urządzenia to około 900 złotych.

VANTRUE N4 3CH

Gdy nadal nie wiesz, jaki wideorejestrator z wcześniej przedstawionych mógłby cię usatysfakcjonować, zapewne szukasz najlepszego z możliwych urządzeń. W tym momencie wchodzimy na poziom kamer premium. Jeśli chcesz przeznaczyć na sprzęt ponad 1000 złotych i interesują cię najlepsze wideorejestratory, tutaj znajdziesz oczekiwane modele. VANTRUE N4 3CH legitymuje się aż trzema kamerami, które jednocześnie realizują nagrywanie z przodu (2.5K), wewnątrz i na zewnątrz (Full HD) pojazdu. Kąt widzenia w przypadku przedniej kamery to 155, w środku 165, a z tyłu 160 stopni. Taki sposób rejestrowania tego, co się dzieje, daje możliwość niemal pełnej kontroli nad wydarzeniami. Zestaw tego typu przyda się każdemu, kto chce mieć na oku nie tylko obszar przed i za autem, ale również to, co dzieje się wewnątrz.

BlackVue DR900X-1CH 4K

To w zasadzie TOP, jeśli chodzi o samochodowe wideorejestratory obrazu. 30 kl/s. i jakość 4K zapewniają nieporównywalny efekt w dziennym nagrywaniu wideo. Podobnie jest po zmroku i nie ma tu w zasadzie większego znaczenia, czy droga jest oświetlona jedynie światłami pojazdu, czy latarniami. Obraz jest płynny i przejrzysty, a dodatkowo możliwe jest obserwowanie tego, co dzieje się na postoju z pozycji smartfona. Dzięki BlackVue Cloud możesz monitorować to, co dzieje się przed kamerą bez względu na to, jak daleko jesteś od swojego pojazdu.

Najlepsze wideorejestratory do auta – jak wybrać dobrze?

Oczywiście, jak już wspomnieliśmy, sama cena urządzenia to nie wszystko. To, jaki wideorejestrator kupić, powinieneś głęboko przemyśleć, dlatego nie podejmuj decyzji tylko pod wpływem widocznych na ekranie cyfr. Powyższy ranking wideorejestratorów ma pomóc ci znaleźć model odpowiedni do twoich oczekiwań. Lepiej jest odłożyć zakup na nieco później, by przeznaczyć na niego więcej środków, a w zamian nie mieć problemu z rozczytaniem kluczowych danych w stresującej sytuacji.

Da się kupić bardzo tanie urządzenie, które będzie rejestrowało obraz w twoim samochodzie, jednak powyżej przedstawione egzemplarze są przykładem najlepszych wideorejestratorów i zapewniają kompleksowe wsparcie, nie tylko podczas jazdy, lecz także na parkingu. W momencie, gdy będziesz chciał uzyskać odpowiedź, kto jest odpowiedzialny za szkodę parkingową, jedynie dobrej jakości sprzęt pomoże ci ją znaleźć. Zestawy „no-name” raczej omijaj szerokim łukiem, bo kamera to nie tylko urządzenie rejestrujące, lecz także wsparcie producenta, aktualizacje i pomoc techniczna.

Archiwum: maj 2021