Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

kamper czy przyczepa
kamper czy przyczepa

Samochody

Kamper czy przyczepa – co będzie lepszym wyborem? Sprawdź!

Kamper czy przyczepa – przed tym dylematem stoją wszyscy poszukujący domu na kółkach. Aby podjąć decyzję, musisz poznać cechy jednej i drugiej opcji. Dowiedz się wszystkiego o kosztach, mobilności, przepisach i wygodzie. Przeczytaj!

Dlaczego caravaning jest w Polsce coraz bardziej popularny? Rośnie świadomość istnienia pięknych miejsc, które warto obejrzeć lub zwiedzić na urlopie. Polacy dysponują też większymi środkami finansowymi i chcą być niezależni. Poza tym, chętnie jeżdżą na urlop z dziećmi lub przyjaciółmi i chcą być cały czas blisko siebie. Kamper i przyczepa kempingowa umożliwiają to wszystko, ale nie w jednakowym stopniu. Z tego powodu każdy musi podjąć decyzję, czy kamper, czy przyczepa będą lepszym wyborem.

Przyczepa kempingowa czy kamper – sposób oceny

W jaki sposób ocenić te dwa „mieszkania na kołach”? Kluczowe jest wzięcie pod uwagę cech jednego i drugiego rozwiązania pod kątem konkretnego zastosowania. Wtedy od razu będziesz wiedział, co jest dla ciebie lepsze – kamper czy przyczepa. Konstrukcyjnie są to zupełnie różne miejsca noclegowe, chociaż zapewniają bardzo podobny komfort. 

Pamiętaj o jeszcze jednej rzeczy. Na pytanie o to, czy przyczepa kempingowa, czy kamper to lepszy wybór, nie da się odpowiedzieć tak po prostu. Wiele zależy od konkretnego przypadku. Wybór jest sztuką kompromisu i dobrego przemyślenia swoich potrzeb.

Przyczepa kempingowa a kamper – cena

W tym przypadku wybór może być tylko jeden – przyczepa. Kampery są zdecydowanie droższe. Zwykle za używany model typu Półintegra przyjdzie ci zapłacić przynajmniej 50-80 tysięcy złotych. Mowa o zadbanych i raczej nowszych sztukach. Nowe i luksusowe kampery to wydatek rzędu nawet 500 tysięcy zł. 

W kontekście ceny wybór między kamperem czy przyczepą jest prosty – zdecydowanie wygrywa przyczepa. Nowe modele dla 2-4 osób możesz kupić w cenie już od 40 tysięcy złotych. Dlatego sam widzisz, że przyczepa kempingowa a kamper to duża przepaść cenowa.

Kamper czy przyczepa – koszty utrzymania

Jak prezentuje się zestawienie kosztów w kategorii eksploatacji? Co będzie tańsze – kamper czy przyczepa? W tym miejscu kolejny punkt zmierza do przyczepy kempingowej, ze względu na o wiele niższe koszty utrzymania. Poza ceną zakupu, kamper jest droższy też w innych kategoriach, takich jak:

 • obowiązkowe ubezpieczenie OC – kamper to nawet 2000 zł/rok, przyczepa – ok. 150 zł/rok;
 • koszty przejazdu – przyczepa nie spala paliwa;
 • serwisie – przyczepa nie ma silnika i nie musi mieć wymienianych płynów eksploatacyjnych.

Mobilność – co będzie lepsze – kamper czy przyczepa?

W kontekście mobilności porównanie kamper czy przyczepa zdecydowanie wygrywa kamper. Dlaczego? Do kampera wsiadasz, zamykasz drzwi, odpalasz silnik i po prostu jedziesz. Nie musisz martwić się o to, że ciągniesz balast, którym buja na boki przy silnym wietrze. Nie zastanawiasz się, czy w górach możesz wjechać na daną trasę – spotyka się zakaz wjazdu dla zestawów, ale nie dla kamperów. 

Poza tym zestawy są o wiele dłuższe od kamperów, chyba że ciągniesz mini przyczepkę za Clio. W efekcie trudniej nimi wymanewrować na małych parkingach. Dlatego, w zestawieniu kamper czy przyczepa, pod tym względem zdecydowanie wygrywa kamper.

Koszty i czas przemieszczania się – kamper czy przyczepa?

Tutaj kolejne wyróżnienie leci w stronę kampera. Dlaczego? Po pierwsze, dla wszystkich zestawów obowiązują niższe limity prędkości. W Polsce autem osobowym z przyczepą kempingowa pojedziesz maksymalnie 80 km/h, i to na autostradzie! Zapomnij o prędkościach rzędu 140 czy 120 km/h. Długodystansowa podróż może więc potrwać o wiele dłużej, jeśli nie jedziesz kamperem, tylko zestawem. 

Po drugie, w sporze kamper czy przyczepa, w kontekście kosztów trzeba też ująć kwestię paliwa. Tutaj sporo zależy od nogi kierowcy i DMC zestawu oraz kampera. Auto z małą przyczepką spali mniej niż 7-osobowy kamper.

Podróżowanie na urlopie – kamper czy przyczepa?

Sama trasa do celu to jedno, a przemieszczanie się w wybranych miejscach na wakacjach to zupełnie co innego. W tym przypadku zdania są mocno podzielone i nie da się jednoznacznie stwierdzić, co będzie lepsze – kamper czy przyczepa. 

Z pewnością podczas częstych wypadów w dzikie tereny połączonych z noclegiem lepszy będzie kamper. Możesz go zostawić nawet na bezludnym terenie i się przespać. Jeśli jednak interesuje cię zwiedzanie okolicznych miejscowości i stacjonujesz raczej w jednym miejscu, najlepsza będzie przyczepka. Odepniesz ją na tydzień czy dwa tygodnie urlopu i może zostać w wynajętym miejscu, a ty z rodziną będziesz się swobodnie przemieszczać.

Kamper czy przyczepa – przestrzeń mieszkalna

Jasne, że zależy to od wielkości samego modelu, który chcesz kupić. Nie o to jednak chodzi. Zwykle kierowca chcący jechać na wakacje kamperem czy przyczepą ma prawo jazdy kat. B. A tutaj wchodzą w grę spore ograniczenia. 

Posiadając tylko uprawnienia na kategorię B nie pociągniesz zestawu o łącznym DMC 4250 kg, o ile przyczepka jest lekka (DMC do 750 kg). Kamper w wersjach do 3,5 tony jest zdecydowanie bardziej przestronny i może pomieścić więcej osób. Żeby mieć takie same warunki w przyczepce, musisz zdecydować się na taką o DMC powyżej 1200 kg. Nie każde auto jednak jest w stanie pociągnąć taki zestaw. Ty zaś czasem potrzebujesz innej kategorii prawa jazdy.

Ceny wynajmu – kamper czy przyczepa?

W tym przypadku znowu więcej zalet leży po stronie przyczepy. W zestawieniu kamper czy przyczepa, szczególnie pod względem kosztów wynajmu, wygrywa właśnie ta druga. Zwykle będziesz musiał zapłacić 2, a nawet 3 razy mniej za dobę, jeśli wybierzesz przyczepę kempingową. Dlatego, pod względem wynajmu, jest to bardziej opłacalna opcja. Nieco inaczej będzie w przypadku postoju. Tutaj role się odwracają.

Kamper czy przyczepa – ceny za wynajem miejsca

A teraz weź pod uwagę kolejną kwestię – miejsce postoju. Jeśli masz kampera, nie musisz szukać dodatkowego miejsca. Po prostu parkujesz tam, gdzie chcesz i gdzie jest to dozwolone. Posiadając przyczepę, musisz opłacić każdą dobę, którą zajmujesz na miejscu kempingowym, nawet jeśli nie ma cię tam fizycznie. Teoretycznie więc, jeżdżąc kamperem, nie zapłacisz nic za noclegi. A więc kamper czy przyczepa? W tym względzie zdecydowanie kamper.

Na co się finalnie zdecydować – kamper czy przyczepa?

A teraz na szybko podsumuj to, co już wiesz. Kamper czy przyczepa – co wybierzesz? Kamper:

 • jest bardziej mobilny;
 • nie zapłacisz za jego postój, chyba że na płatnych miejscach kempingowych;
 • wjedziesz nim na trasy zablokowane dla zestawów;
 • szybciej dotrzesz do celu;
 • jest kosztowny w zakupie i utrzymaniu. 

Z drugiej strony przyczepa:

 • jest tańsza w zakupie;
 • nie wymaga kosztownego serwisowania;
 • psuje się w niewielkim stopniu;
 • może być pozostawiona na postoju, gdy ty jedziesz zwiedzać;
 • zawsze wymaga podpięcia;
 • nie może jechać tak szybko jak kamper czy samochody osobowe;
 • jest też trudniejsza w zaparkowaniu.

Co lepsze – kamper czy przyczepa? Na koniec pozostaje ci jeszcze jedna opcja – zbudowanie własnego kampera. Jego podstawą powinno być auto dostawcze w możliwie jak najlepszym stanie. Oczywiście, efekt zależy od twoich zdolności i budżetu, jakim dysponujesz. Jednak w wielu przypadkach będzie to zdecydowanie najlepsza opcja, jeśli chcesz wybrać caravaning.

Miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8. Gdy nie naprawia ze swoimi mechanikami nowszych aut, dla przyjemności i własnej satysfakcji rekonstruuje starsze modele. Organizator wyjazdów off-roadowych po Polsce i Europie.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Grand Prix Arabii Saudyjskiej to przedostatnia runda tegorocznych mistrzostw i kolejny debiut w kalendarzu F1. Tor Jeddah Corniche Circuit to nowa lokalizacja dla wszystkich...

Ciekawostki

Zamarznięte szyby od środka to problem, który dotyka wielu kierowców. Zdarza się szczególnie zimą, jeśli nie dbasz odpowiednio o swój pojazd. Jak sobie z...

Ciekawostki

Jednym z problemów kierowcy samochodu może być woda w paliwie. Objawy najlepiej rozpoznać jak najszybciej. W innym wypadku może dojść nawet do zniszczenia silnika!...

Ciekawostki

Jeśli masz zamarznięte paliwo, objawy widać już na pierwszy rzut oka. Co zrobić, jeśli do tego dojdzie? I jak do tego nie dopuścić? Warto...

Ciekawostki

Prowadzenie auta zimą może być naprawdę niebezpieczne, nawet jeśli jesteś doświadczonym kierowcą. Dlatego warto poznać kilka zasad dotyczących hamowania na lodzie. Przeczytaj artykuł i...

Wiadomości

Mistrzostwa Świata FIM SuperEnduro. W sobotę 4 grudnia najlepsi zawodnicy rozpoczną rywalizację o tytuł mistrza świata w Łodzi. Na Atlas Arenie nie zabraknie również...

Wiadomości

Czernikowo. Wypadek samochodu OSP, który czołowo zderzył się z pojazdem ciężarowym. W wyniku poniesionych obrażeń zginęło dwoje strażaków, a kolejnych trzech zostało rannych. W...

Wiadomości

Car of the Year. Znamy 7 finalistów tegorocznego plebiscytu. Jeden z nich 28 lutego 2022 r. zostanie laureatem tej prestiżowej nagrody. Co ciekawe tylko...

Wiadomości

Wyższy taryfikator mandatów, który zgodnie z lipcowymi zapowiedziami rzecznika rządu Piotra Müllera miały obowiązywać od 1 grudnia br. został odroczony. Wiele wskazuje na to,...

Ciekawostki

Mężczyźni kochają modę i sport. Umiejętne połączenie tych dwóch dziedzin sprawia, że idealnym pomysłem na prezent może okazać się zegarek inspirowany motoryzacją. Niezależnie od...

Zobacz także

Wiadomości

23 listopada na trasie S8 uruchomiono odcinkowy pomiar prędkości. Łącznie na 14-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej zainstalowano 30 kamer. Poczynania kierowców będą weryfikowane w dwóch...

Wiadomości

Wypadek S8. Dzisiaj 25 listopada na trasie pomiędzy węzłami Janki a Opacz doszło do zderzenia dwóch ciężarówek i samochodu osobowego. Ranna została jedna osoba....

Wiadomości

Nowe znaki drogowe zaczną obowiązywać w Polsce już od 2 grudnia. Szczególnie ten fakt powinien zainteresować kierowców samochodów elektrycznych, ponieważ część nowych znaków będzie...

Wiadomości

Warszawa. Dzisiaj 29 listopada doszło do wypadku na ulicy Radzymińskiej. W zdarzeniu wzięły udział trzy samochody osobowe i autobus miejski. Nikt nie został poszkodowany,...

Samochody

Krajowy rynek używanych samochodów był i nadal jest przesiąknięty ofertami od nieuczciwych sprzedawców. Zatajanie historii wypadkowej, niepewny stan techniczny czy „kręcone” przebiegi to norma,...

Wiadomości

Robert Kubica pozostanie trzecim kierowcą teamu Alfa Romeo. Wszystko to dzięki przedłużeniu umowy Orlenu ze stajnią z Hinwil. Tym samym polski koncern paliwowy nadal...

Samochody

Każdy samochód napędzany silnikiem spalinowym oraz posiadający ręczną skrzynię biegów wyposażony jest w sprzęgło. Odpowiada ono za przeniesienie mocy oraz momentu obrotowego powstającego w...

Wiadomości

Sir Frank Williams nie żyje. Twórca i wieloletni szef zespołu ekipy Williams Racing zmarł w niedzielę 28 listopada w wieku 79 lat. Smutny komunikat...