Komisy motocyklowe często zajmują się sprzedażą sprowadzonych z zagranicy pojazdów. Jeśli chcesz nabyć dobrej jakości sprzęt, musisz koniecznie postawić na sprawdzonego sprzedawcę. Niestety, w tym biznesie łatwo da się trafić na oszustów. Są oczywiście także ludzie godni zaufania. Czy jednak w ogóle warto brać pod uwagę zakup pojazdu właśnie w komisie? Może lepszym rozwiązaniem będzie kupno jednośladu od prywatnej osoby? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i rozwiać wątpliwości!

Komis z motocyklami – czy warto tam się wybrać?

Komiksy motocyklowe to miejsca, gdzie zobaczysz wiele różnych modeli jednośladów. Oznacza to mniej jeżdżenia w poszukiwaniu swojego wymarzonego pojazdu. Na dodatek (przynajmniej teoretycznie) znajdujące się tam motocykle powinny być sprawne i gotowe do jazdy. W takim punkcie powinieneś mieć też możliwość jazdy próbnej od razu na miejscu. To wszystko sprawia, że zakup jednośladu w komisach motocyklowych wydaje się kuszącym rozwiązaniem. Nie ulega wątpliwości, że w niektórych sytuacjach naprawdę warto się do nich wybrać. Jednak przede wszystkim musisz postawić na polecane przez innych miejsce, którego właściciel jest godny zaufania i uczciwy.

Komis – motocykle w niskiej cenie?

W komisach motocyklowych raczej nie znajdziesz tanich modeli w dobrym stanie. Właściciele chcą przecież jak najwięcej zarobić. Jeśli masz naprawdę niewielki budżet, poszukaj osoby prywatnej, która sprzeda ci sprzęt. Modele z zagranicy, które sprowadzają właściciele komisów, często są w nie najlepszym stanie. Dlatego jeśli zależy ci na importowanym pojeździe, musisz szukać dobrej oferty lub liczyć się z tym, że za używany pojazd i tak będziesz musiał dość dużo zapłacić.

Komisy motocyklowe – jak to wygląda w praktyce?

Bardzo często w komisie motocykli można znaleźć maszyny sprowadzane z zagranicy. Warto zwrócić uwagę na to, że ich ceny na Zachodzie są podobne do polskich lub wyższe, dlatego komisy raczej nie zarobiłyby na zakupie nieuszkodzonych modeli. Często sprowadzane są więc pojazdy po poważnych stłuczkach. W takich krajach, jak Francja czy Szwajcaria przepisy dotyczące motocykli są bardziej restrykcyjne, dlatego często ich użytkownicy się pozbywają swoich niesprawnych pojazdów. Te mocniej bite sprowadzane są za bezcen. Dopiero w polskich warsztatach są odnawiane, a następnie wystawiane na sprzedaż.

Komisy motocyklowe – pytaj o przeszłość pojazdu

Jednak to, że pojazdy z komisów motocyklowych są powypadkowe, jeszcze o niczym nie świadczy. Tak naprawdę mogą jeszcze jeździć przez długie lata… o ile zniszczenie nie było zbyt duże i sprzęt został porządnie naprawiony. Czy da się to sprawdzić? Oto podstawowe porady:

  • zawsze pytaj o przeszłość motocykla. Jeśli zaś jego stan wzbudza w tobie jakiekolwiek wątpliwości, po prostu go nie kupuj;
  • zwracaj szczególną uwagę na to, czy części przedstawiane jako oryginalne faktycznie wyglądają na swoje lata i czy np. odcieniem pasują do pozostałej części motocykla. 

W ten sposób będziesz mógł zorientować się, czy aby przypadkiem dany fragment nie został wymieniony, nawet jeśli sprzedawca twierdzi, że jest inaczej.

Komisy motocyklowe a przebieg maszyn

W świetle przepisów pojazdy nie mogą mieć cofanego licznika. Jednak komisy motocyklowe często sprowadzają sprzęt z zagranicy i władze rzadko kiedy są w stanie zweryfikować jego przebieg. W dalszym ciągu dochodzi więc do cofania licznika. Staraj się wybierać takie pojazdy, których stan i wiek odpowiada liczbie przejechanych kilometrów. Te pojazdy, które mają pozornie przejechane naprawdę niewiele, mogą okazać się niezbyt bezpieczne.

Komisy motocyklowe w Polsce – jakie odwiedzać?

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, odwiedzaj komisy motocyklowe znajdujące się przy oryginalnych salonach. Zawsze sprawdź opinie klientów. Publikowane w sieci opinie mogą ci pomóc, podobnie jak porady znajomych. Nie znasz się na pojazdach? Niech wraz z tobą do komisu wybierze się ktoś, kto ma większą wiedzę. Dzięki temu będzie łatwiej oceniać motory i ich stan.

Komisy motocyklowe to specyficzne miejsca, w których jednak czasem da się znaleźć ciekawe i sprawne modele. Pamiętaj jednak, aby zawsze być dociekliwym i zadawać pytania sprzedawcy. Zanim wybierzesz się do komisu, sprawdź opinie o nim, by dowiedzieć się, czy to na pewno godny uwagi punkt sprzedaży.

Archiwum: sierpień 2021