Niewidzialna wycieraczka – co to jest?

Z całą pewnością nazwa ta nie odnosi się do wycieraczek-widmo. Produkt ten jest w rzeczywistości dużo bardziej przyziemny i prosty. To środek chemiczny, którego nałożenie na szybę czołową ma na celu pokrycie jej warstwą, po której krople deszczu spływają samoistnie. Nałożony filtr ma być oczywiście w pełni niewidoczny, tak by nie tylko nie obniżał poziomu widoczności drogi przez kierowcę, ale także zwyczajnie nie rzucał się w oczy i zaburzał estetyki pojazdu. Ujmując działanie niewidzialnych wycieraczek bardziej profesjonalnie: preparat nadaje szybie zdolności hydrofobowe (odpychające cząsteczki wody).

W jaki sposób działają niewidzialne wycieraczki?

Preparat występuje w formie płynu. Zadaniem użytkownika pojazdu jest równomierne nałożenie go na powierzchni szyby. Warto tutaj wspomnieć, że – choć nie czuć tego palcami i nie widać gołym okiem – jej powierzchnia nie jest w stu procentach gładka. Znajdują się na niej mikroskopijne załamania czy wypustki, które można zauważyć pod mikroskopem. 

Właśnie w związku z tym, że szyba czołowa jest mikroszorstka, zatrzymują się na niej różnego rodzaju zanieczyszczenia: śnieg, woda, kurz czy uderzone owady. Zadaniem niewidzialnych wycieraczek jest wypełnienie wszystkich tych mikro nierówności i tym samym uczynienie szyby rzeczywiście gładką. Tak gładką, by woda znacznie trudniej do niej przywierała i, zamiast tego, samoistnie ściekała. 

Czy dzięki niewidzialnej wycieraczce szyba zawsze będzie sucha i czysta?

Z całą pewnością nie można się spodziewać szokującego efektu. Preparat nie sprawi, że szyba czołowa pozostanie całkowicie obojętna na działanie mrozu, kurzu, odbijanie się owadów, śnieg czy deszcz. W znacznym stopniu jednak zwiększy jej zdolność do radzenia sobie z tymi czynnikami. Dzięki temu, że w mniejszym stopniu zatrzymują się one na szybie, kierowca nie musi tak często myśleć o konieczności użycia dźwigni wycieraczek. Tym samym lepiej skupia się na jeździe w – i tak już utrudnionych – warunkach. Co więcej, widzi trochę lepiej podczas ulewnego deszczu czy śnieżycy, a to samo w sobie zwiększa jego komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Ile kosztują niewidzialne wycieraczki?

“Magiczny” preparat można znaleźć w Internecie, sklepach motoryzacyjnych i często także na stacjach benzynowych. Ich cena to od 10 zł do nawet 100 zł. Decydując się na samodzielne pokrycie szyby niewidzialnymi wycieraczkami, warto wybrać produkt mniej więcej ze środkowej półki – tak by ani nie przepłacić, ani nie trafić na środek, który nie daje praktycznie żadnych efektów. 

Jak nałożyć niewidzialne wycieraczki?

Aplikacja preparatu jest bardzo prosta, choć wymaga precyzji działania i cierpliwości. Przedstawmy cały proces w kilku łatwych krokach.

  • Dokładnie umyj szybę – najlepiej zrób to kilkukrotnie. Nawet najmniejsze zabrudzenie, które pozostaje na jej tafli, może zaburzyć nieskazitelność powłoki, tym samym ograniczając prawidłowość jej działania. Warto wykorzystać w tym celu między innymi preparat do odtłuszczania szyb.
  • Preparat zaaplikuj na gąbkę do nakładania wosku – nie pozostawia ona żadnych włókien na szybie, dając gwarancję przejrzystej aplikacji na szybie.
  • Wcieraj niewidzialną wycieraczkę ruchami posuwistymi na powierzchni całej szyby – bardzo istotna jest tutaj równomierność jej rozkładania. Powłoka powinna być takiej samej grubości w każdym miejscu.
  • Odczekaj tyle czasu, ile wskazał producent – zazwyczaj jest to od 1 do 3 minut. Przez ten czas powłoka zastaje się, a jej nadmiar zasycha. Tę nadprogramową część należy zetrzeć suchą miękką szmatką, po czym dodatkowo przetrzeć lekko zwilżoną (by uniknąć pojawienia się smug).
  • Jeśli tak wskaże producent powłoki, ustaw samochód w zacienionym miejscu na rekomendowany przez niego czas.

O niewidzialnej wycieraczce krążą różne opinie. Zdecydowana większość z nich wskazuje jednak na to, że preparat rzeczywiście ogranicza poziom pozostawania kropli deszczu na szybie. Z całą pewnością warto więc przetestować go samodzielnie, by przekonać się, czy stanie się jednym z podstawowych elementów wyposażenia pojazdu.

Archiwum: maj 2021